Wróć do formy przy pomocy... krzesła!

Te ćwiczenia są idealnym rozwiązaniem, jeżeli nie mamy czasu, żeby chodzić na siłownię lub kiedy chcemy odreagować po ciężkim dniu pracy.
Wróć do formy przy pomocy... krzesła!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aktywność fizyczna powinna być częścią naszej rutyny. To najlepszy sposób na utrzymanie formy i uniknięcie wielu dolegliwości zdrowotnych.Prawda jest taka, że większość z nas, po ciężkim dniu pracy i ogromie obowiązków domowych, nie ma najmniejszej ochoty na siłownię.

Ale uwaga! Istnieją ćwiczenia, które można realizować nie wychodząc z domu i poświęcając jedynie kilka minut. Wiedziałaś, że zwyczajne krzesło może pomóc Ci powrócić do formy? Dzięki niemu możesz popracować nad wszystkimi grupami mięśni.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci 5 interesujących ćwiczeń z użyciem krzesła. Efekty są niesamowite!

Wróć do formy ćwicząc z krzesłem

1. Pompki

Powrót do formy

Ten rodzaj ćwiczeń służy przede wszystkim plecom. Wzmacniają je i chronią przed bólem mięśni i stawów. Przy okazji dbasz również o klatkę piersiową i biust oraz tonifikujesz ramiona.

Sposób wykonania

 • Połóż dłonie na krześle, a nogi wysuń w tył tak, żeby opierały się tylko na palcach. Chodzi o to, żeby znajdowały się w linii prostej z głową.
 • Lekko ugnij łokcie i zniżaj pierś w stronę krzesła. Zatrzymaj się na chwilę w tej pozycji, żeby zwiększyć intensywność.
 • Powróć do pozycji początkowej i powtarzaj ćwiczenie. Zrealizuj 3 serie po 10 albo 15 powtórzeń.

2. Kolana do łokci

Twoje pośladki i mięśnie brzucha bardzo szybko wrócą do formy. Ze względu na przyjmowaną pozycję, ćwiczenie to jest podobne do poprzedniego, dlatego też służy mięśniom pleców.

Sposób wykonania

 • Oprzyj przedramiona na krześle, a nogi wysuń w tył tak, żeby opierały się tylko na palcach.
 • Utrzymując biodra w dole, podnieś prawe kolano w stronę lewego łokcia. Tak jakbyś chciała go dotknąć.
 • Zatrzymaj się w tej pozycji na krótką chwilkę i wróć do pozycji wyjściowej.
 • Powtórz to samo ćwiczenie, ale lewą nogą. Staraj się wykonać 3 serie, po 10 – 15 powtórzeń.

3. Bokiem

Rozciągnięcia

To ćwiczenie jest świetnym uzupełnieniem poprzedniego, ponieważ pozwoli Ci pracować nad pośladkami. Oprócz tego, do formy wrócą Twoje ramiona i barki.

Sposób wykonywania ćwiczenia

 • Stań obok krzesła. Tak, żebyś mogła złapać prawą ręką za jego oparcie.
 • Połóż prawą rękę na oparciu, a lewą za głowę. Powoli unoś lewą nogę, z wyprostowanymi palcami. Jednocześnie opuszczaj lewą rękę i staraj dotknąć dłonią stopę.
 • Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 – 15 razy, zmieniając bok. Wykonaj 3 serie.

4. Podnoszenie nóg

Ćwiczenia na podnoszenie nóg są bardzo różnorodne i można je wykonywać zaczynając od kilku pozycji wyjściowych. My proponujemy Wam realizować je na stojąco, opierając się o krzesło. W ten sposób wrócą do formy nie tylko pośladki, ale też cała dolna część pleców.

Jak je wykonywać?

 • Stań za krzesłem, zachowując pewną odległość. Pochyl się do przodu i połóż dłonie na oparciu.
 • Utrzymaj lewą nogę twardo postawioną na podłodze, a prawą podnieś do tyłu tyle, ile możesz. Wytrzymaj w tej pozycji.
 • Ostrożnie wróć do pozycji wyjściowej i zrób to samo z drugą nogą.
 • Wykonaj 3 serie po 10 – 15 powtórzeń.

5. Step

Step

Na koniec warto zadbać o przyspieszenie pracy serca, co pozwoli na szybsze spalanie tłuszczu i poprawi Twoją ogólną kondycję.

Jak wykonać ćwiczenie?

 • Stan przed krzesłem, podnieś prawą rękę i jednocześnie lewą nogą staraj się dotknąć siedziska.
 • Wróć do pozycji początkowej i wykonaj to samo ćwiczenie, ale drugą nogą. Staraj się zmieniać nogę tak szybko, jak tylko możesz.
 • Ćwicz bez odpoczynku przez co najmniej 45 – 60 sekund.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • José M. Cancela Carral, Estrella Pallin, Ander Orbegozo, and Carlos Ayán Pérez. Effects of Three Different Chair-Based Exercise Programs on People Older Than 80 Years. Rejuvenation Research 2017 20:5, 411-419 Disponible en: https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/rej.2017.1924
 • Lee, Mi Kyung et al. Effect of home-based exercise intervention on fasting insulin and Adipocytokines in colorectal cancer survivors: a randomized controlled trial. Metabolism – Clinical and Experimental , Volume 76 , 23 – 31
 • Pedrinolla, A., Venturelli, M., Kirmizi, E., Moschetta, F., Zardini, M., Rudi, D., Bacchi, E., Schena, F., Moghetti, P., … Lanza, M. (2018). Role of Exercise in Vascular Function and Inflammatory Profile in Age-Related Obesity. Journal of immunology research2018, 7134235. doi:10.1155/2018/7134235

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.