Fałdki na plecach - jak się ich pozbyć?

Aby zwalczyć fałdki na plecach, musisz zadbać nie tylko o zdrową dietę, lecz również o swoją ‎posturę. ‎
Fałdki na plecach - jak się ich pozbyć?

Ostatnia aktualizacja: 26 lutego, 2016

Gdy dni stają się cieplejsze, fałdki na plecach coraz bardziej zaczynają nam przeszkadzać. Myśląc o wakacjach, chcemy zrzucić parę kilogramów. Fałdki na plecach nie są atrakcyjne, więc robimy wszystko, aby jak najszybciej się ich pozbyć.

W tym artykule przedstawimy Ci sposoby, dzięki którym pokonasz swoje fałdki na plecach powstałe na skutek nieprawidłowej postawy i chętnie wskoczysz w bikini.

Pożegnaj swoje fałdki na plecach

Tłuszcz ma tendencję do odkładania się na plecach, ale najczęściej nie mamy motywacji, aby cokolwiek z nim robić – do momentu aż staniemy w windzie, przymierzalni czy innym pomieszczeniu z lustrami z każdej strony i dostaniemy ataku paniki.

Fałdki na plecach tworzą się po obu stronach kręgosłupa, pod pachami lub pod biustonoszem. Są straszne i nie da się temu zaprzeczyć.

Jeżeli masz fałdki na plecach i chcesz przygotować się do tego, aby móc pochwalić się swoim ciałem na plaży, zapoznaj się z ćwiczeniami, które zmniejszą ją widoczność i pozwolą ci się czuć wyśmienicie.

Ćwiczenia, dzięki którym pokonasz fałdki na plecach

Ćwiczenia na plecy

Te ćwiczenia zajmują mniej niż 15 minut czasu dziennie i pomogą ci szybko osiągnąć wyznaczony cel. Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do ćwiczeń fizycznych, możesz zmniejszyć ich intensywność i zastąpić je, na przykład, bieganiem.

 • Ćwiczenie 1:

Wzmocnij dolną część pleców. Połóż się na macie i wyciągnij ręce do przodu, dotykając ramionami uszu. Bez dotykania rękami podłogi, podnieś plecy, pozostawiając swoje nogi mocno przylegające do podłogi. Wróć do pozycji startowej.

Potraktuj to jako jedno powtórzenie. Wykonaj takich powtórzeń przynajmniej 10 na początek, a później zwiększ ich ilość do 2 serii po 10 powtórzeń.

 • Ćwiczenie 2:

Usuń fałdki na plecach. Będąc w ten samej pozycji, co w ćwiczeniu powyżej, umieść palce swoich rąk za głową i podnieś brzuch jak wcześniej. Powróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 2 serie składające się z 15 powtórzeń.

 • Ćwiczenie 3:

Zmniejsz ilość tłuszczu w dolnej części pleców. Mając ręce za głową, przenieś plecy na lewą stronę, a następnie na prawą. Wykonaj 2 serie składające się z 10 powtórzeń na każdą stronę.

 • Ćwiczenie 4:

Pożegnaj fałdki na plecach. Klęknij i umieść palce swoich dłoni na macie (pozycja na czworakach), a następnie rozluźnij kręgosłup. Ułóż go w pozycji mostka, a następnie obniż, jakbyś chciała dotknąć podłogi brzuchem. Nie prostując pleców, powtórz ćwiczenie 10 razy.

Dieta, dzięki której pozbędziesz się fałdek na plecach

Sałatka z oliwą z oliwek

Poza ćwiczeniami, dobrze jest także zadbać o dietę, która pozwala schudnąć. Spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów jest jednym z powodów, ze względu na które twoje plecy nie wyglądały tak, jak powinny. Musisz skończyć ze spożywaniem tłuszczów nasyconych.

Wyeliminuj ze swojej diety także: czerwone mięso, wędliny, nabiał, żywność przetworzoną i biały cukier (oraz produkty, które go zawierają, jak na przykład napoje słodzone). Wszystkie te produkty sprzyjają odkładaniu się tłuszczu w twoim ciele.

Jeśli będziesz tylko ćwiczyć, niczego nie osiągniesz: musisz zadbać o odpowiednią dietę. Dieta ma bardzo ważny wpływ na zdrowie, nie tylko na figurę. Warto uzupełnić ją o naturalne składniki, które spalają tłuszcz. Oto one:

 • Zielona herbata
 • Grapefruit
 • Sok z marchewki i selera
 • Sok pomidorowy z aloesem i cytryną

Na śniadanie wypij jeden z poniższych napojów, które pomagają spalać tłuszcz:

 • Sok żurawinowy
 • Sok ze świeżo wyciśniętej cytryny
 • Herbata z szanty zwyczajnej z cytryną

Dodatkowe wskazówki na pozbycie się fałdek z pleców

Omówiliśmy już dietę i ćwiczenia. O czymś zapomnieliśmy? Zawsze możesz polepszyć efekty swoich działań, stosując dodatkowo poniższe naturalne metody:

Masaże

Masaż

Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie wykonać sobie masażu pleców, nie wahaj się skorzystać z pomocy terapeuty. Wybierając się na drenaż limfatyczny, zrelaksujesz się i zmniejszysz ilość odkładanych w obrębie pleców tłuszczów i płynów.

Maseczki z gliny

Raz w tygodniu nałóż na swoje plecy delikatnymi okrągłymi ruchami maseczkę z gliny. Jeśli nie możesz dosięgnąć ich całej powierzchni, użyj gąbki do mycia z uchwytem. Glinka bardzo dobrze radzi sobie z pozbywaniem się tłuszczu. 

Zadbaj o postawę swojego ciała

Jeśli nie dbasz o postawę swojego ciała, w końcu zaczyna ono tworzyć fałdki tłuszczu na plecach. Gdy prostujesz plecy, wyglądasz szczuplej i seksowniej.

Zapisz się na basen

Pływanie angażuje całe ciało, wzmacnia mięśnie pleców i zapobiega odkładaniu się tłuszczu.

Noś luźne ubrania

Gdy przestrzegasz diety i ćwiczysz, dobrze będzie, jeśli będziesz nosić luźniejsze ubrania, aby nie uwydatniać problematycznych obszarów na swoim ciele.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hussain SM, Urquhart DM, Wang Y, Shaw JE, Magliano DJ, Wluka AE, Cicuttini FM. Fat mass and fat distribution are associated with low back pain intensity and disability: results from a cohort study. Arthritis Res Ther. 2017 Feb 10;19(1):26.
 • Kim JY. Optimal Diet Strategies for Weight Loss and Weight Loss Maintenance. J Obes Metab Syndr. 2021 Mar 30;30(1):20-31.
 • Thomas M, Dsilva JA. Grading of “Back Rolls”: Guide to Treatment Options. Plast Reconstr Surg Glob Open. 2021 Oct 26;9(10):e3827.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.