Earthing: zalety bliskiej więzi z planetą Ziemią

Earthing: zalety bliskiej więzi z planetą Ziemią
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Earthing polega na chodzeniu boso po ziemi i powracaniu człowieka do stanu pierwotnego. Uważa się, że regularne jego uprawianie pomaga utrzymywać dobre samopoczucie. Zachęcamy Was do zapoznania się z tym tematem.

W życiu jest niewiele przyjemności, tak prostych i wzniosłych jednocześnie, jak te, które może dać nam earthing. Większość z nas uwielbia chodzić boso po piasku na plaży lub czuć na swoich bosych stopach poranną rosę na trawie.

Te przyjemne doświadczenia często wiążą się z niewielkimi lub żadnymi kosztami, ale ich korzyści są ogromne. Earthing oznacza połączenie z ziemią i obejmuje nie tylko aktywację zakończeń nerwowych naszych stóp. Jest to praktyka, która może wyleczyć naszą duszę.

Czym jest earthing?

Earthing to praktyka, która proponuje lepsze połączenie z naturą w celu promowania dobrego samopoczucia.Słowo earthing pochodzi od angielskiego słowa earth (co oznacza „planeta” lub „ziemia”) i jest uważane za „połączenie z ziemią”. Ta praktyka jest również nazywana grounding, które pochodzi od słowa ground, czyli „gleba”. Jednak obydwa terminy odnoszą się do tej samej rzeczy. W Polsce używa się też terminu uziemianie.

Kobieta na łonie natury

 

Praktyka earthingu polega na wprowadzeniu ciała w kontakt z ziemią i emanującą z niej energią elektryczną. Niektóre badania dowodzą, że taka praktyka kontaktu z ziemią może przynieść korzyści zarówno zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu.

Ci, którzy są zwolennikami tej praktyki utrzymują, że człowiek w swoim pochodzeniu pozostawał w ciągłym kontakcie z ziemią dzięki temu, że cały czas chodził boso. Jednak przez nowoczesne technologie i styl życia stracił z nią kontakt.

Według zwolenników earthingu nowoczesność odizolowała nas od tego starożytnego połączenia przez obuwie, dywany i stosowanie innych materiałów izolacyjnych. Dlatego jesteśmy teraz w stanie całkowitego rozłączenia.

Badania na ten temat dodają, że ci, którzy ponownie połączyli się z ziemią, znacznie poprawili swoją formę fizyczną. Mówi się również o mniejszym poczuciu zmęczenia, znużenia, bólu i depresji.

Ci, którzy praktykują earthing twierdzą, że odczuwają mniejsze napięcie mięśni i duchowy spokój w wyniku powrotu do zdrowia dzięki Matce Ziemi.

Zdjęcie butów i ponowne połączenie się z ziemią umożliwia elektryczne połączenia natury z ciałem. Ta wiara sprawiła, że ​​ten trend zyskuje coraz więcej zwolenników w dziedzinie zdrowia.

Promotorem tego pomysłu był terapeuta Clint Ober, który stwierdził, że po 30 minutach bosego spacerowania ładunki elektryczne ciała są zrównoważone, co pozytywnie wpływa na zdrowie.

Earthing: zalety

Praktyce tej przypisano pewne korzyści, których jeszcze nie udowodniła nauka. Jednak jego uprawianie jest bezpieczne i może przyczynić się do dobrego samopoczucia.Uprawianiu earthingu przypisuje się szereg korzyści, które do tej pory nie zostały wystarczająco zbadane. Dlatego należy pamiętać, że pochodzą one z niepotwierdzonych badań, które nadal wymagają poparcia większą liczbą dowodów. Najważniejsze z nich to:

earthing

 

 • Odwrócenie procesów zapalnych: Mówi się, że kontakt z ziemią zmniejsza stan zapalny i uszkodzenie niektórych komórek.
 • Przeciwutleniacze: praktycy uziemienia twierdzą, że połączenie z energią elektryczną ziemi może mieć działanie antyoksydacyjne, chociaż nie ma na to dowodów.
 • Działanie relaksujące: może pomóc zmniejszyć niepokój, ponieważ sprzyja uczuciom spokoju i równowadze układu nerwowego.
 • Pomaga odzyskać energię: powrót do pierwotnego połączenia przyczynia się do większej energii i witalności.
 • Synchronizacja ciała z porą dnia i nocy, co pozwala dobrze odpocząć w nocy i poczuć się lepiej następnego dnia.
 • Uwolnienie od stresu: ponieważ osoba na chwilę odrywa się od problemów życia codziennego i skupia się na pierwotnym sensie swojego istnienia.

Jak uprawiać earthing?

Ci, którzy chcą dołączyć do tego trendu lub sprawdzić, czy naprawdę ma tak pozytywne działanie powinni postępować według bardzo prostych wytycznych. Związek między człowiekiem a ziemią jest wrodzony i nie wymaga wielkiego wysiłku:

 • Chodzenie boso: gdy tylko jest to możliwe. Można to robić na ziemi, trawie lub piasku, ponieważ pozwala aktywować punkty energetyczne na stopach.
 • Kontakt z wodą: ponieważ również pomaga w kanalizowaniu energii. W tym celu zaleca się częste mycie rąk, pływanie, prysznic itp. Dla wyznawców earthingu woda działa również jako przewodnik.
 • Podłącz łóżko do uziemienia: niektórzy ludzie to robią używając szmatki, kabla i metalowych drutów, aby połączyć łóżko z uziemieniem. Dzięki temu lepiej odpoczywają i budzą się pełni energii.
 • Oprócz tych wskazówek, niektóre osoby używają specjalnych dywaników pod stopy w pracy.

Ci, którzy praktykują uziemienie opowiadają się za domniemanymi korzyściami zdrowotnymi. Jest to praktyka, która nie jest szkodliwa, ale może przyczynić się do ogólnego dobrego samopoczucia, choć brakuje dowodów na potwierdzenie tej tezy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Chevalier, G., & Mori, K. (2007). The effect of earthing on human physiology part 2: Electrodermal measurements. Subtle Energies & Energy Medicine.
 • Chevalier, G., Patel, S., Weiss, L., Chopra, D., & Mills, P. J. (2019). The Effects of Grounding (Earthing) on Bodyworkers’ Pain and Overall Quality of Life: A Randomized Controlled Trial. Explore.
 • Chevalier, G., Sinatra, S. T., Oschman, J. L., Sokal, K., & Sokal, P. (2012). Earthing: Health implications of reconnecting the human body to the Earth’s surface electrons. Journal of Environmental and Public Health. Sokal, K., & Sokal, P. (2011). Earthing the human body influences physiologic processes. Journal of Alternative and Complementary Medicine.
 • Sokal, P., & Sokal, K. (2011). The neuromodulative role of earthing. Medical Hypotheses.
 •  


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.