Jak dbać o swoje stopy podczas okresu odosobnienia w domu?

Niektóre osoby, takie jak diabetycy, dzieci i osoby starsze, powinny szczególnie dbać o swoje stopy podczas przymusowego pobytu w domu. Dziś opowiemy Ci, jak to najlepiej zrobić!
Jak dbać o swoje stopy podczas okresu odosobnienia w domu?

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Niektóre osoby, takie jak diabetycy, dzieci i osoby starsze, powinny szczególnie dbać o swoje stopy podczas przymusowego pobytu w domu. Dziś opowiemy Ci, jak to najlepiej zrobić!

W większości krajów na całym świecie ogłoszono już jakiś czas temu konieczność pozostania w domu z powodu pandemii koronawirusa. W ramach tego ograniczenia musimy ograniczyć wyjścia na zewnątrz i opuszczać domowe pielesze wyłącznie w celu niezbędnych i dozwolonych czynności. Mogą to być na przykład zakupy, praca lub ćwiczenia fizyczne.

W tym artykule porozmawiamy o czymś na pierwszy rzut oka trywialnym i nieistotnym. Czyli o tym, jak dbać o swoje stopy podczas pobytu w domu.

To trudna sytuacja, ponieważ nasza aktywność fizyczna została znacznie zredukowana w ciągu ostatnich kilku tygodni. Oprócz tego zmieniły się wszystkie nasze rutyny i nawyki, a nawet nasza dieta.

Z tego powodu jest całkiem normalnym zjawiskiem, że całe nasze ciało może cierpieć w taki czy inny sposób. A nasze stopy nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem od tej reguły.

Nasze stopy przyzwyczaiły się do noszenia określonego obuwia i rodzaju aktywności fizycznej. Ponadto są podatne na skaleczenia i różnego rodzaju problemy, takie jak choćby wrastające paznokcie.

W naszym dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o zamknięciu domu i o tym, jak dbać o swoje stopy. Zapraszamy do poświęcenia kilku minut na lekturę!

Jak odosobnienie wpływa na nasze stopy?

Okres przymusowego odosobnienia zmusza nas do pozostania w domu i ogranicza większość naszych zajęć na świeżym powietrzu. To oczywiście znacząco redukuje też naszą mobilność. Chociaż prawdą jest, że moglibyśmy ćwiczyć w domu, niektórzy ludzie nie mają wystarczająco dużo miejsca, a inni nie są do tego wystarczająco dobrze zmotywowani.

Podczas naszych normalnych zajęć prawie wszyscy spędzają czas na codziennych spacerach, niezależnie od tego, czy chodzą w ten sposób do pracy, na zakupy, czy po prostu dla przyjemności i relaksu. Fakt, że wszystko to zostało ograniczone, nieuchronnie czyni nas bardziej podatnymi na siedzący tryb życia. W efekcie tego często spędzamy zbyt dużo czasu leżąc lub siedząc.

Bolące stopy

Odosobnienie zmieniło również nasze nawyki dotyczące ubierania się. Kiedy jesteśmy w domu, rzadko używamy butów, które normalnie nosilibyśmy, gdybyśmy mieli wykonywać typowe, codzienne czynności. Choć to może wydawać się głupie na pierwszy rzut oka, to jednak fakty są takie, że nasze stopy mogą się przyzwyczaić do ich noszenia.

Pedikurzyści twierdzą, że prawie nigdy nie należy nosić tego samego obuwia prawie cały czas. To samo dotyczy chodzenia boso. Chodzenie na bosaka jest całkowicie naturalnym zachowaniem, ale łatwiej jest w ten sposób się zranić lub po prostu zmarznąć.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zdrowe nawyki podczas okresu odosobnienia

Na czym polega problem z obrażeniami? Jak dbać o stopy?

Chociaż większość urazów i kontuzji, które mogą wystąpić na stopach podczas okresu odosobnienia w domu, nie jest zbyt poważna, to jednak niektóre sytuacje wymagają szczególnej uwagi. Na przykład osoby starsze i chorujące na cukrzycę powinny być o wiele bardziej ostrożne od innych.

Pielęgnacja stóp

Stopa cukrzycowa jest stanem chorobowym, który zwykle pojawia się u osób z przewlekłą cukrzycą lub słabą kontrolą poziomu glukozy we krwi. Polega ona na utracie wrażliwości w tej części ciała i może pogorszyć wszelkie odniesione obrażenia, a nawet doprowadzić do amputacji stopy.

Z drugiej strony istnieją inne obrażenia, które należy wziąć pod uwagę. Każde uderzenie w stopy podczas okresu odosobnienia może spowodować złamanie kości lub problemy z mięśniami. Musimy także podkreślić znaczenie zjawiska wrastających paznokci, które mogą powodować wiele bólu, a nawet infekcję stopy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak chronić się przed koronawirusem, jeśli masz cukrzycę

Jak powinieneś dbać o swoje stopy podczas pobytu w domu?

Aby zapobiec problemom z stopami podczas uwięzienia, możemy zastosować kilka bardzo prostych środków. Przede wszystkim najlepiej wykonywać codzienne, regularne ćwiczenia fizyczne.

Istnieje wiele łatwych i przyjemnych sposobów na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki aktywności w domu. Będziesz w stanie na przykład znaleźć w Internecie wiele filmów z programami treningowymi stworzonymi przez trenerów, a także aplikacje dedykowane do ćwiczeń. Możesz nawet stworzyć własną, spersonalizowaną procedurę dostosowaną do Twoich wymagań.

Dobrym pomysłem jest także zmiana butów przynajmniej kilka razy dziennie. Wybierz wygodne obuwie, takie jak trampki lub buty, które nosisz na co dzień. Zapobiegnie to przyzwyczajeniu się stóp do jednego rodzaju obuwia.

I na koniec bardzo ważną kwestią jest przestrzeganie odpowiednich zasad higieny. A także noszenie skarpet i butów, które zapewniają dobre pocenie się. Nasze stopy są bardzo istotną częścią naszego ciała i nie powinniśmy zapominać o opiece nad nimi podczas okresu odosobnienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.