Zdrowe nawyki podczas okresu odosobnienia

Zdrowe nawyki oraz ich utrzymywanie podczas okresu odosobnienia są bez wątpienia poważnym wyzwaniem. Przebywanie w izolacji utrudnia utrzymywanie relacji społecznych, a także stosowanie diety i ćwiczeń fizycznych. W dzisiejszym artykule podamy Ci kilka wskazówek, które możesz wdrożyć, aby ułatwić dbanie o swoje zdrowie w tym trudnym okresie kwarantanny lub odosobnienia.
Zdrowe nawyki podczas okresu odosobnienia

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Blokada, którą wymusiła na nas pandemia wirusa koronawirusa, zmieniła życie większości światowej populacji. Do tego stopnia, że zdrowe nawyki praktycznie zanikły podczas okresu przymusowego odosobnienia. Albo ich przestrzeganie stało się po prostu bardzo trudne.

Z jednej strony mamy całkowitą zmianę naszych procedur. Nasze codzienne harmonogramy nieuchronnie się zmieniły, ponieważ jesteśmy w domu cały dzień. Z drugiej strony, ponieważ nie wychodzimy tak często z domu, nasz kontakt ze światem zewnętrznym, słońce i aktywność fizyczna znacznie się zmniejszyły.

Dostępność żywności nie jest też błahym problemem. Ograniczenia funkcji ekonomicznych i gospodarki wpływają na przykład na dostępność świeżych owoców i warzyw. Nie wspominając o tym, że być może robisz zakupy spożywcze tylko raz w tygodniu i próbujesz w ten sposób zaplanować swoje menu wokół nich.

Utrzymanie zdrowych nawyków podczas odosobnienia stało się gigantycznym zadaniem. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy mieszkasz sam, czy też z innymi osobami pod jednym dachem. Ponadto nie możemy nie doceniać czynnika stresu, który obejmuje częściowo też strach przed zachorowaniem.

W naszym dzisiejszym artykule podzielimy się wskazówkami pozwalającymi Ci utrzymać zdrowe nawyki podczas okresu przymusowego odosobnienia. Zapraszamy do lektury!

Zdrowe nawyki podczas odosobnienia: utrzymywanie spotkań towarzyskich za pośrednictwem urządzeń cyfrowych

Zdrowe nawyki oraz ich utrzymywanie podczas okresu odosobnienia są bez wątpienia poważnym wyzwaniem. Przebywanie w izolacji utrudnia utrzymywanie relacji społecznych, a także stosowanie diety i ćwiczeń fizycznych.

Poniżej zaprezentujemy podamy Ci kilka wskazówek, które możesz wdrożyć, aby ułatwić dbanie o swoje zdrowie w tym trudnym okresie kwarantanny lub odosobnienia, zaczynając od utrzymywania kontaktów towarzyskich.

Dbanie o oczy

Relacje społeczne są podstawową potrzebą ludzi. Dlatego też zdrowe nawyki podczas okresu odosobnienia obejmują między innymi utrzymywanie komunikacji z innymi. Poświęć czas na rozmowę z przyjaciółmi i rodziną, zarówno tą mieszkającą blisko, jak i daleko, za pomocą telefonu komórkowego, tabletu lub komputera.

Połączenia wideo, wiadomości błyskawiczne i aplikacje do połączeń konferencyjnych to Twoi sprzymierzeńcy, którzy mogą Ci pomóc. Nie musisz traktować ich jako wroga – wręcz przeciwnie! Poczucie bycia razem w czasie kryzysu może znacznie ułatwić radzenie sobie z odosobnieniem.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Cyfrowe zmęczenie wzroku: jak wpływają na nas ekrany

Zdrowe nawyki podczas odosobnienia: ochrona swojego wzroku

Nadmierne używanie ekranów podczas okresu odosobnienia może powodować problemy z oczami. Biorąc pod uwagę, że wielu z nas uczy się lub pracuje w domu i używa do tego celu urządzeń cyfrowych, jak również po to, aby pozostać w kontakcie z innymi, to bez wątpienia częstotliwość korzystania z różnego rodzaju ekranów wzrośnie.

A taka sytuacja może negatywnie wpływać na zdrowie naszych oczu. Musimy więc zawsze o tym pamiętać.

Kolejnym nawykiem zdrowotnym, który sugerujemy podczas okresu odosobnienia, jest zachowanie ostrożności poprzez odpowiednie dostosowanie jasności ekranu. Właściwie dobrana jasność będzie mniej męcząca dla Twoich oczu i pozwoli Ci często mrugać.

Co więcej, upewnij się, że Twój ekran nie odbija innych źródeł światła, jak lamp lub promieni słonecznych padających przez okno.

Intensywne korzystanie z ekranów prowadzi do zmniejszenia mrugania, co komplikuje smarowanie gałki ocznej. To z kolei może prowadzić do zespołu suchego oka. Nie jest to błaha sprawa, biorąc pod uwagę, że jeśli będzie się utrzymywać z czasem, może rozwinąć się w poważniejsze problemy.

Dobrym pomysłem jest wdrożenie zasady 20-20-20 zalecanej przez okulistów. Oznacza to, że za każde 20 minut czasu spędzanego przed ekranem powinieneś poświęcić 20 sekund na odpoczynek, skupiając się na czymś w odległości około 20 metrów od siebie (czyli na przykład spoglądać przez okno). Jest zalecenie to ważne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Dbanie o skórę

Gdy spędzamy tyle czasu w domu i nie wychodzimy na zewnątrz, to nasza skóra nie odbiera potrzebnego nam światła słonecznego. Powoduje to zmniejszenie produkcji witaminy D.

Witamina D jest związana ze zdrowiem kości, zdrowiem nerek i witalnością naszej skóry. W normalnych warunkach organizm wykorzystuje promienie ultrafioletowe pochodzące z promieniowania słonecznego, aby tworzyć aktywną i funkcjonalną witaminę D ze wszystkimi jej zaletami.

Nawilżanie skóry

Dla wielu z nas kwarantanna oznacza jednak niemożność spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Jednak ważne jest, aby wyrobić sobie zdrowe nawyki w postaci poszukiwania naturalnego światła słonecznego będąc w domu.

Jeśli masz na przykład ogród lub patio, powinieneś aktywnie i regularnie spędzać tam nawet krótkie chwile. To samo dotyczy balkonu. Jeśli żadna z tych opcji nie jest dla Ciebie odpowiednia, zrób sobie na przykład miejsce relaksu położone w pobliżu otwartego okna.

Jeśli masz nawilżające kremy, ważne jest, aby ich używać, nawet jeśli uważasz, że ich nie potrzebujesz. Być może zakładasz, że nie musisz chronić swojej skóry, ponieważ przebywasz w swoim domu. Ale prawda jest taka, że ​​środowisko wewnątrz domów zawiera także wiele toksyn szkodliwych dla Twojej skóry, jak na przykład perfumy, środki czyszczące, opary kuchenne itp.

Nasza skóra może także zacząć się przesuszać podczas kwarantanny, dlatego powinniśmy chronić ją kremami nawilżającymi.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Cała prawda na temat pielęgnacji i zdrowia skóry

Radzenie sobie ze stresem

Ta pandemia sama w sobie jest stresującą sytuacją dla nas wszystkich. Boimy się nieznanego, nie wiedząc przy tym, jak długo potrwa odosobnienie i oczywiście obawiając się zachorowania.

Część radzenia sobie ze stresem polega na ustaleniu rutyny, która pomaga utrzymać nam prawidłowy rytm bicia serca. Część tej rutyny powinna obejmować wystarczającą ilość odpoczynku. Staraj się nie zmieniać wzorców swojego snu, mimo tego, że Twoje obecne dni są tak bardzo inne od standardowych, właśnie dzięki odosobnieniu.

Kolejnym zdrowym nawykiem, który chcemy zasugerować, jest regulowanie ilości przyswajanych sobie informacji. Łatwo jest się niepokoić i nawet lękać, jeśli zwracasz baczną uwagę na napływające zewsząd wiadomości.

Co więcej, w mediach krąży także wiele plotek i mitów. Musimy koniecznie nauczyć się, jak je odfiltrować.

Zdrowe nawyki podczas uwięzienia nie są niemożliwe do zastosowania

Wydaje się nam na pierwszy rzut oka, że to naprawdę skomplikowane zadanie. Ale prawda jest taka, że zdrowe nawyki podczas okresu odosobnienia to coś o wiele łatwiejszego, niż Ci się może wydawać. W końcu przymusowe zamknięcie w domu nie będzie trwało wiecznie, a życie potoczy się dalej. Dlatego też tak ważne jest, aby w międzyczasie zadbać o swoje zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ciapponi, Agustin. “Cuarentena sola o combinada con otras medidas de salud pública para controlar COVID‐19: revisión rápida.” (2020).
  • Cossio-Bolaños, Marco. “Actividad física en tiempos de cuarentena por el COVID-19 en niños y adolescentes.” Revista Peruana de ciencia de la actividad fisica y del deporte 7.2 (2020): 2-2.
  • Alvarez, Reinaldo Pierre, and Paul Harris Diez. “COVID-19 en América Latina: Retos y oportunidades.” Revista Chilena de Pediatría 90.2 (2020).
  • Chen, Baoquan, et al. “Análisis de datos visuales y predicción de simulación para COVID-19.” International Journal 6.1 (2020): 79-94.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.