Odosobnienie z rodziną - jak spędzić ten czas?

Odosobnienie z rodziną i związany z nim przymusowy pobyt w domu może wystawić Ciebie i Twoich bliskich na poważną próbę, jeśli chodzi o wzajemne dogadywanie się. Jeśli jednak będziesz przestrzegać pewnych wskazówek, możesz sprawić, że w Twoim domu będzie panował idealny spokój. Zapraszamy do ich odkrycia - wystarczy w tym celu przeczytać nasz dzisiejszy artykuł!
Odosobnienie z rodziną - jak spędzić ten czas?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jeśli spędzasz to obecnie przymusowe odosobnienie z rodziną, to zapewne wiesz doskonale, że utrzymanie spokoju i harmonii podczas tego okresu nie jest prostym zadaniem. Jest to szczególnie ważne, gdy cała rodzina musi wspólnie żyć pod jednym dachem przez bliżej nieznany jeszcze czas.

Te niepewności, wzloty i upadki emocjonalne, sztywne reguły panujące w domu i nowe wytyczne dotyczące wzajemnej ochrony przed koronawirusem, do których wszyscy musimy dostosować… To nie pomaga w ułatwieniu tego zadania, jakim jest przymusowe odosobnienie z rodziną. Życie w rodzinie jest ważniejsze niż kiedykolwiek, to prawda. Ale łatwiej to powiedzieć, niż zrobić.

W okresie przymusowego odosobnienia musimy zacząć jeszcze bardziej cenić i pielęgnować nasze rodziny. W końcu jest ona czymś więcej niż tylko zbiorem genów, które nas łączą lub liczbą osób w gospodarstwie domowym. Niektórzy naukowcy definiują rodzinę w następujący sposób:

Rodzina to związek osób dzielących wspólnie życiowy projekt wspólnej egzystencji, w ramach której budują silne poczucie przynależności oraz intensywne i intymne relacje, wzajemność i zależność, ustanawiając osobiste zaangażowanie wszystkich jej członków.

Ale panorama się zmienia, gdy wspomniani członkowie muszą pozostać w zamknięciu dla wspólnego dobra. Nawet jeśli dzieje się tak dla ich własnego bezpieczeństwa, obecne okoliczności mogą prowadzić do licznych nieporozumień i eskalacji napięcia.

Nowy sposób pracy i nauki, teraz realizowanych w domu, wraz z hałasem dochodzącym z telewizora, odgłosami zabawy dzieci i krzątaniny kuchni, wraz z wieloma innymi czynnikami… Wszystkie te aspekty są głównym testem na odporność u każdego członka gospodarstwa domowego. Co możemy zrobić, aby promować lepsze życie rodzinne podczas kwarantanny?

Odosobnienie z rodziną: jak możemy uprościć cały ten proces?

Odosobnienie z rodziną i związany z nim przymusowy pobyt w domu może wystawić Ciebie i Twoich bliskich na poważną próbę, jeśli chodzi o wzajemne dogadywanie się. Jeśli jednak będziesz przestrzegać pewnych wskazówek, możesz sprawić, że w Twoim domu będzie panował idealny spokój. Zapraszamy do ich odkrycia – wystarczy w tym celu przeczytać nasz dzisiejszy artykuł.

Do niedawna nasze życie było w większości szybko zmieniające się i bardzo dynamiczne. Ale nasza obecna sytuacja wstrząsnęła ziemią pod naszymi stopami, wprowadzając w naszej codzienności zmiany, które mają duży wpływ na nasze życie rodzinne.

W ramach wspólnej przestrzeni i czasu musimy zorganizować czas na zajęcia edukacyjne, słuchanie naszych dzieci, wspólne spędzanie z nimi czasu i okazywanie uczuć starszym członkom rodziny w naszym domu. Do tego dochodzi także uspokajanie licznych obaw i starania mające na celu przezwyciężenie tych nowych, dosyć trudnych okoliczności.

Jakie mamy wtedy opcje, jeśli chodzi o przetrwanie tego okresu bez negatywnego wpływu na nasze rodziny? W poniższych akapitach podzielimy się interesującymi wskazówkami, jak spędzać udanie odosobnienie z rodziną bez dodatkowych problemów i konfliktów.

1. Przestrzegaj ustalonych wcześniej zasad i planu dnia

Trzymanie się swojego regularnego harmonogramu nawet podczas pobytu w domu może pomóc Ci upewnić się, że wszyscy członkowie Twojej rodziny uzyskają odpowiednią dozę odpoczynku i relaksu, której potrzebują.

Poranne wstawanie

Ważne jest także to, aby zachować ten sam harmonogram co przed okresem odosobnienia. Rozumiemy przez to, że idziemy do łóżka o tej samej porze co zawsze, budzimy się o określonej godzinie i tak dalej.

Dzięki temu nie zepsujesz sobie optymalnego wzorca swojego snu. Dobry sen pomoże każdemu członkowi Twojej rodziny w zapewnieniu sobie lepszego samopoczucia każdego dnia.

2. Ustal odpowiednią rutynę dnia codziennego

Zdefiniowanie różnych procedur będzie decydującym czynnikiem w utrzymywaniu relacji z rodziną. Konieczne jest ustalenie czasu na zabawę, na zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz na pracę dla Ciebie i Twojego partnera, jeśli to konieczne. Dzięki wsparciu wszystkich członków rodziny możesz to umożliwić bez większych problemów

3. Uspokajanie obaw i lęków

Doniesienia medialne są teraz przepełnione tragicznymi wiadomościami na temat rzecz jasna rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do tego dochodzą powtarzane nieustannie informacje na temat niezliczonych zgonów… a te problemy są szczególnie trudne do zrozumienia dla dzieci.

Ważne jest zatem, aby uważnie słuchać naszych dzieci i identyfikować te wszystkie uczucia, i emocje, których doświadczają. Możesz nawet zachęcić najmłodszych członków swojej rodziny do rysowania i malowania, aby pomóc im zarządzać tymi nowymi emocjami. Starsze dzieci i dorośli mogą chcieć natomiast prowadzić własny pamiętnik.

Kłótnia rodziców

Ten moment jest trudny dla Twoich dzieci, ponieważ nie mogą wychodzić na spotkania z przyjaciółmi, bawić się z innymi dziećmi, chodzić do szkoły itp. W miarę możliwości musimy zachować spokój, ponieważ jest to jedyny dobry sposób na wsparcie pozostałych członków naszej rodziny.

Jednym ze sposobów jest skorzystanie z odpowiednich źródeł w celu znalezienia najnowszych informacji. Trzymaj się jednak zaufanych witryn, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) oraz Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (oryg. Centers for Disease Control and Prevention – CDC).

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Ćwiczenia uważności, które zwalczą niepokój

4. Odosobnienie z rodziną to świetna okazja na wzmacnianie więzi

Odosobnienie z rodziną jest dla nas idealną okazją do zacieśnienia więzi. Dlatego warto odłożyć na bok nasze telefony, laptopy i inne urządzenia elektroniczne. Zastąpmy je grami planszowymi, karcianymi i innymi czynnościami, które możecie wykonywać razem jako rodzina.

5. Poradźcie sobie z różnicami

Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie rozpoznać te wszystkie czynniki, które powodują napięcie wśród członków rodziny. Jeśli zajmiemy się nimi na czas, możemy powstrzymać wybuchy emocji i konflikty.

Irytacje i nieporozumienia utrudniają życie w rodzinie podczas przymusowej izolacji. Dlatego właśnie ważne jest to, aby określić, co powoduje takie napięcie i postępować z nim we właściwy sposób. Im lepiej zdołasz kontrolować te różnice, tym łatwiej będzie dla Was wszystkich.

6. Unikaj źródeł niepokoju

Zmniejszenie lęku w tym trudnym momencie jest niezbędne, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do codziennych wiadomości. Każdego dnia możesz poświęcić trochę czasu na przejrzenie najświeższych doniesień, a następnie przejść do innej czynności.

Jak wspomnieliśmy powyżej, trzymaj się tych źródeł danych, o których wiesz, że możesz im zaufać. I ogranicz swój czas spędzany w mediach społecznościowych. Zachowanie spokoju jest istotną częścią porozumienia się z rodziną.

7. Utrzymuj asertywną komunikację

Asertywna komunikacja jest niezbędna, jeśli chodzi o przezwyciężenie strachu dotyczącego naszej obecnej sytuacji. Musimy pozwolić wszystkim członkom rodziny wyrazić i sformułować swoje wątpliwości i pytania. Jest to prawo przysługujące członkom rodziny w każdym wieku, więc nie zapomnij uwzględnić także dzieci i osób starszych.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Komunikacja z dzieckiem – jak udzielać mu porad?

8. Naucz się słuchać innych

Każdy w Twoim domu powinien mieć prawo głosu głos i być w stanie wyrazić swoje uczucia i opinie. Jeśli ktoś wyraża strach, złość lub frustrację, nie rób z tego powodu problemu. Musimy nauczyć się wzajemnie słuchać. Ta sytuacja jest trudna dla wszystkich.

9. Szanujcie wzajemnie swoją przestrzeń osobistą

Jeśli ktoś w Twojej rodzinie potrzebuje trochę czasu dla siebie, pozwól mu go mieć. Nie musicie spędzać każdej chwili każdego dnia na robieniu różnych rzeczy razem. Niektóre osoby wolą wystawiać swoje umiejętności na próbę w samotności i musimy to uszanować.

Okoliczności, przed którymi stoimy, nie są normalne, typowe ani zwyczajne… jest to dla wszystkich coś zupełnie nowego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, gdy jesteśmy w domu i spędzamy odosobnienie z rodziną, będzie pozytywne nastawienie. Spójrzmy na przyszłość z pewnością, że te trudne czasy wkrótce się skończą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baequero Brenes, A. R. (2014). Convivencia en el contexto familiar: un aprendizaje para construir cultura de paz. Actualidades Investigativas En Educación.
  • Beck Gernsheim, E. (2004). La reinvención de la familia. En busca de nuevas formas de convivencia. Revista de Derecho Privado. Nueva Serie.
  • Niska, K., Snyder, M., & Lia-Hoagberg, B. (1998). Family Ritual Facilitates Adaptation to Parenthood. Public Health Nursing.
  • Zaldívar D. (2004). Funcionamiento familiar saludable. In Infomed.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.