Strach przed koronawirusem: jak zarządzać emocjami

Strach przed koronawirusem jest naszą codzienną rzeczywistością. Wynika to z tego, że na całym świecie coraz więcej ludzi panikuje z powodu tej choroby. Jak możemy zarządzać naszymi emocjami? Dowiedz się, jak zachować kontrolę nad swoimi obawami i lękami czytając nasz dzisiejszy artykuł.
Strach przed koronawirusem: jak zarządzać emocjami

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Obecnie strach przed koronawirusem (SARS-CoV-2) ogarnia światową populację. Po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła tę infekcję mianem pandemii, wśród ludzi na całym świecie zaczęła się pojawiać spora obawa. Obecnie epicentrum choroby znajduje się w Europie, chociaż wirus rozprzestrzenia się również szybko w innych częściach świata.

Z tego powodu większość krajów ustanowiła ścisłe środki ochronne w celu zmniejszenia liczby infekcji. Chociaż u młodych i zdrowych osób ten wirus zwykle nie powoduje poważnych komplikacji, to jednak osoby starsze i osoby z osłabionym układem odpornościowym są narażone na znacznie wyższe ryzyko powikłań, a nawet śmierci.

Objawami infekcji są kaszel, gorączka i niewydolność oddechowa. Ta ostatnia choroba jest zwykle bardziej niebezpieczna w wyżej wymienionych grupach podwyższonego ryzyka. Jednak oprócz tego wzrasta też strach przed koronawirusem i ogólny poziom niepokoju w całym społeczeństwie.

W krajach takich jak Hiszpania i Włochy, w których ogłoszono środki nadzwyczajne i przymusowe zamknięcie domu, strach przed koronawirusem ogarnął w zasadzie całą populację.

Znacznie trudniej jest poradzić sobie z sytuacją, gdy boimy się i martwimy. Dlatego właśnie w tym artykule zaprezentujemy CI kilka kluczowych porad, które pomogą Ci zarządzać emocjami powodowanymi przez strach przed koronawirusem.

Jakie konsekwencje powoduje strach przed koronawirusem?

Strach przed koronawirusem jest naszą codzienną rzeczywistością. Wynika to z tego, że na całym świecie coraz więcej ludzi panikuje z powodu tej choroby. Jak możemy zarządzać naszymi emocjami? Dowiedz się, jak zachować kontrolę nad swoimi obawami i lękami czytając nasz dzisiejszy artykuł.

Strach przed koronawirusem w ogólnej populacji osiąga ostatnio bardzo wysoki poziom intensywności. Te liczne obawy i niepokoje doprowadziły między innymi do zjawiska niepotrzebnych zakupów i nieuzasadnionej dyskryminacji.

W wyniku rozprzestrzenienia się choroby COVID-19 w wielu miejscach na świecie zalecono przymusowe zamknięcie się w domu. Środek ten ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa między ludźmi.

Mężczyzna w masce

Idealnie byłoby, gdyby ludzie wychodzili na zewnątrz tylko po to, aby realizować jedynie podstawowe zadania, takie jak kupowanie żywności, leków lub dojazd do pracy, jeśli jest to absolutnie konieczne.

Wskutek tej przymusowej kwarantanny powstało wiele różnych problemów. Spora liczba osób postanowiła wrócić do swoich rodzinnych stron pociągami, samolotami i innymi środkami transportu. Doprowadziło to do jeszcze większego niebezpieczeństwa rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Wiele innych osób dokonywało panicznych wręcz zakupów w supermarketach, aby przygotować się do odosobnienia. W rezultacie wiele supermarketów świeciło pustkami przez wiele dni z powodu tych masowych i niepotrzebnych praktyk zakupowych. A w krajach takich jak Stany Zjednoczone strach przed koronawirusem zwiększył liczbę sprzedanych sztuk broni palnej.

Trudno nam naprawdę zrozumieć, do czego może nas doprowadzić strach i lęk. Oto kilka kluczowych porad, które pomogą Ci skutecznie zarządzać emocjami i tą sytuacją, w jakiej się znalazłeś.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Lekarstwo na COVID-19 jest obecnie w fazie opracowywania

Jak poradzić sobie ze strachem i niepokojem?

Jest całkiem możliwe, że z powodu obecnego kryzysu poczujesz napięcie, strach, a może nawet panikę. W zwalczeniu tego problemu nie będzie CI pomagać nieustanne bombardowanie negatywnymi informacjami na temat koronawirusa SARS-CoV-2. W efekcie tego i możesz nie być w stanie myśleć o niczym innym.

Jest również całkiem normalne, że czujesz się zaniepokojony każdym małym objawem, jaki możesz dostrzec u siebie. To spowoduje, że będziesz przekonany o tym, że Ty także zostałeś zarażony.

Wiele osób udaje się wtedy na pogotowie, kiedy w rzeczywistości ich strach przed koronawirusem powoduje, że źle interpretują swoje symptomy. W wielu wypadkach są one nawet wyolbrzymione przez własne ich umysły.

Oprócz tego zmiana całej rutyny i robienie wszystkiego w domu może okazać się dość trudnym zajęciem. Praca w domu, ćwiczenia w domu, a nawet kontakty towarzyskie mogą być bardzo problematyczne w obecnej rzeczywistości. Jednak wiele rzeczy może Ci w tym pomóc.

Kontroluj swoje emocje

W obliczu strachu przed koronawirusem mądrze jest utrzymywać kontakt z bliskimi, którzy nie mieszkają w pobliżu.

Najpierw powinieneś spróbować znaleźć sobie jakieś zajęcie. Od czasu do czasu oczyść swój umysł i spróbuj pomyśleć o rzeczach, które nie mają nic wspólnego z koronawirusem. Zaakceptuj strach lub niepokój, które powoduje ta sytuacja. Nie ma nic złego w takich uczuciach.

Kobieta z telefonem

Idealnym rozwiązaniem byłoby także poszukanie wsparcia u swoich bliskich. Jeśli mieszkasz sam, próbuj często dzwonić do rodziny lub przyjaciół. Możesz także spróbować nawiązać z nimi rozmowy wideo. Każdy sposób na uzyskanie miłości i wsparcia będzie dobry.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Ibuprofen i koronawirus – niebezpieczna kombinacja?

Uważaj na dawkę informacji na temat koronawirusa, jakie codziennie otrzymujesz

Nie wszystkie wiadomości są w pełni wiarygodne i nie wszystkie informacje są prawidłowe. Postaraj się uzyskać informacje ze źródeł naukowych i zgodnych z prawdą. Staraj się także być obiektywny i realistyczny. Stan zbytniego podekscytowania całą sytuacją też nie przynosi Ci żadnych korzyści.

Musisz być świadomy wszelkich objawów, ale bez obsesji. Postępuj zgodnie z zaleceniami władz dotyczącymi higieny i zapobiegania. Nie buntuj się przeciwko nim, ponieważ robią to dla twojego dobra.

Zachowaj optymistyczne podejście do całej sytuacji. Świadomość niebezpieczeństwa nie oznacza, że ​​powinieneś być negatywnie nastawiony lub w stanie nadmiernego pobudzenia (lub nawet alarmu).

Zarządzanie emocjami i utrzymywanie kontroli nad strachem pomoże Ci sobie poradzić z tą trudną sytuacją. W efekcie później będziesz mógł spojrzeć z dumą na to, jak poradziłeś sobie z tym problemem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.