Praca zdalna: znajdź czas na ćwiczenia fizyczne i zaplanuj codzienną rutynę

Kiedy pracujesz w domu, dobrze jest zaplanować sobie odpowiednie harmonogramy i ustalić pewne procedury. W tym artykule podamy Ci kilka zaleceń obejmujących ćwiczenia fizyczne i codzienną rutynę, jeśli czeka Cię praca zdalna.
Praca zdalna: znajdź czas na ćwiczenia fizyczne i zaplanuj codzienną rutynę

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Obecnie wiele osób pracuje w domu z powodu pandemii wywołanej przez koronawirusa. Sytuacja taka zazwyczaj określana jest jako telepraca lub praca zdalna. Oznacza to, że dana osoba nadal wykonuje wszystkie swoje zadania związane z pracą zawodową za pomocą komputerów lub w inny sposób.

Jednak praca zdalna nie zawsze jest łatwa. Niektóre rodzaje obowiązków zawodowych nawet nie pozwalają na taką opcję. Tymczasem ci, którzy potrafią w ten sposób pracować, wiedzą doskonale o tym, że ten rodzaj funkcjonowania nie jest pozbawiony wyzwań.

Przestrzeganie prawidłowej rutyny pracując w domu jest o wiele bardziej skomplikowanym zadaniem. Wynika to z tego, że mamy teoretycznie rzecz biorąc większą swobodę w naszym harmonogramie, zatem łatwiej jest nam zaangażować się także w inne rodzaje aktywności.

Ale to oznacza, że wokół nas istnieje mnóstwo czynników sprzyjających rozproszeniu uwagi. W efekcie poziom naszej koncentracji zbyt często spada do nieakceptowalnego poziomu.

Dlatego właśnie w naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci szereg ćwiczeń i procedur, które pomogą Ci przetrwać te trudne dni odosobnienia lub kwarantanny. W ten sposób będziesz mógł wykorzystać zalety, jakie oferuje Ci praca zdalna bez ryzyka niewykonania wszystkich swoich zadań.

Praca zdalna: niezbędne warunki do jej wykonywania

Aby praca zdalna była produktywna, ważne jest ustalenie pewnych zasad z pracodawcami lub firmami. Ważne jest również utrzymanie dobrej komunikacji.

Aby móc pracować z domu, konieczne jest osiągnięcie satysfakcjonującego porozumienia z Twoją firmą lub szefem. To ty powinieneś w co najmniej pewnym stopniu decydować o pracy, którą będziesz musiał wykonać w domu. A także o tym, jak wszyscy pracownicy będą się ze sobą komunikować oraz o oczekiwanych przez Twoich przełożonych wynikach.

Podczas pracy w domu zaleca się, aby zawsze być połączonym z firmą i dostępnym dla pracodawcy. W ten sposób wszyscy odpowiedni członkowie tej samej firmy mogą nadal komunikować się ze sobą. Aby to zrobić, niezbędne jest rzecz jasna dobre połączenie internetowe.

Praca w domu

Ponadto wiele platform internetowych pozwala nam na interakcję na odległość. Na przykład programy do połączeń wideo, takie jak Skype lub Google Hangouts, umożliwiają organizowanie wideokonferencji lub spotkań online. Taką samą możliwość oferuje także popularny Whatsapp.

W rzeczywistości jest to kluczowy punkt. Eksperci zalecają zespołom co najmniej trzy spotkania wideokonferencyjne dziennie. Choć może się to wydawać nadmierną liczbą, może się to okazać przydatne do rozpoczęcia pracy z samego rano, obserwacji postępów w ciągu dnia, a następnie do dokonania podsumowania całego dnia.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Ćwiczenia uważności, które zwalczą niepokój

Wybór właściwego miejsca do pracy zdalnej

Miejsce, w którym będziesz pracować, jest bardzo ważne. Kiedy jesteś w domu, musisz w odpowiedni sposób podzielić jego obszar. Nie możesz łączyć w jedną całość miejsc przeznaczonych na odpoczynek i relaks z tym wykorzystywanym na pracę zdalną.

Wybierając własne „biuro”, należy wziąć pod uwagę, że miejsce to musi mieć dobry zasięg połączenia internetowego, jak już wspomniano wcześniej. Oczywiście przy założeniu, że korzystasz z sieci bezprzewodowej.

Ponadto praca zdalna będzie od Ciebie wymagać zgromadzenia pod ręką wszystkiego, czego potrzebujesz. Będzie to na przykład papier, długopisy, komputer itp. Stanowczo odradzamy CI wykonywania pracy w łóżku lub na kanapie. Analogicznie powinieneś unikać rozpraszania swojej uwagi poprzez czynniki takie jak telewizor w pobliżu.

Przy biurku

Idealnie byłoby, gdybyś korzystał z tego samego miejsca do pracy każdego kolejnego dnia, aby wykonywać swoje zadania. Dlatego też powinno ono być zawsze dla Ciebie dostępne.

Jeśli w domu są dzieci, najlepiej też ustalić dla nich codzienną rutynę. Jeśli będą miały do dyspozycji książki lub jakieś prace domowe do wykonania, pomoże im to się lepiej skoncentrować. Ważne jest również, aby robiły sobie przerwy, tak jak w szkole.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Sypialnia – usuń szkodliwe rzeczy i śpij zdrowo!

Praca zdalna: uważnie zaplanuj sobie plan działania

Organizowanie sobie harmonogramu pracy jest niezbędne, aby osiągnąć zamierzone cele. Ponadto dobrym pomysłem jest zachowanie zdrowych nawyków, takich jak ćwiczenia fizyczne.

Aby móc prawidłowo pracować w domu, wskazane jest przestrzeganie ustalonego harmonogramu, tak jak w przypadku pracy twarzą w twarz. Chodzi o to, aby przed rozpoczęciem zajęć kontynuować normalne czynności związane z higieną osobistą, takie jak prysznic i ubieranie się.

Te małe szczegóły pomogą Ci lepiej zdawać sobie sprawę z tego, że musisz wykonywać swoje regularne zadania. A to, że praca zdalna oznacza przebywanie w swoim domu, nie oznacza, że powinieneś traktować ją lekceważąco.

Ponadto, jeśli jesteś w stanie dobrze się skoncentrować, najprawdopodobniej dzięki pracy zdalnej będziesz mieć więcej wolnego czasu. Nie wahaj się więc włączyć standardowej rutyny do swojego codziennego życia. Ćwiczenia fizyczne też mogą pomóc Ci poprawić ogólną wydajność. Pomagają także oczyścić umysł i poprawić zdrowie.

Należy pamiętać, że praca zdalna jest w pewnym sensie stylem życia. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby zwracać uwagę na wszystkie swoje rutyny i nawyki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.