Koronawirus: jak zdezynfekować swój telefon komórkowy?

Nasze telefony komórkowe są jednym z elementów, które musimy odpowiednio zdezynfekować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19. Jakie są zalecenia pod tym względem? Dowiedz się wszystkiego o nich z tego artykułu.
Koronawirus: jak zdezynfekować swój telefon komórkowy?

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Sytuacja alarmowa związana z rozprzestrzenianiem się choroby COBID-19 na całym świecie zmusiły kraje do podjęcia drastycznych środków zapobiegawczych. Wiele osób nie może opuścić domu, z wyjątkiem ważnych spraw. Wtedy nagle podstawowym środkiem komunikacji staje się telefon komórkowy.

Oczywiście proste czynności, takie jak mycie rąk i dezynfekcja domu, są dostępne dla nas wszystkich. Pojawiło się jednak kolejne ważne pytanie, tym razem dotyczące komputerów i smartfonów.
W naszym dzisiejszym artykule pokażemy Ci zatem, jak skutecznie wyczyścić i zdezynfekować swój telefon komórkowy. Ostrożności nigdy za wiele!

Nasze telefony komórkowe są jednym z elementów, które musimy odpowiednio zdezynfekować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19. Jakie są zalecenia pod tym względem? Dowiedz się wszystkiego o nich z tego artykułu.

Dlaczego powinienem czyścić i dezynfekować swój telefon komórkowy?

To pytanie powstaje z bardzo oczywistego powodu: większość z nas ma niezwykle częsty kontakt z powierzchnią naszego telefonu komórkowego. Oprócz tego, że zbliżamy go do twarzy, aby odbierać połączenia, to jeszcze często podnosimy go ust, aby nagrywać dźwięk, a nawet pozwalamy innym osobom czasami z niego korzystać.

I chociaż do tej pory nie ma jeszcze doniesień o zarażeniu poprzez kontakt z takimi urządzeniami, naukowcy uważają, że podobnie jak w przypadku innych podobnych wirusów, także i SARS-CoV-2, może pozostawać na ekranach telefonów komórkowych przez pewien czas. Z tego powodu dobrym pomysłem jest utrzymywanie w czystości tych urządzeń.

Jak zdezynfekować i wyczyścić telefon komórkowy

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (oryg. Centers for Disease Control and Prevention – CDC) ważne jest to, aby odróżnić czyszczenie od dezynfekcji. W procesie czyszczenia pozbywamy się brudu i drobnoustrojów, nie zabijając ich jednak. Natomiast dezynfekcja wykorzystuje środki chemiczne, które pomagają zabić zarazki obecne na różnych powierzchniach.

Myśląc o tym, poza usunięciem oczywistych zabrudzeń z telefonu komórkowego, musimy spróbować go zdezynfekować tak, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Czysty smartfon

Pamiętajmy, że jest to jeden z tych przedmiotów, z których najczęściej korzystamy w ciągu dnia. A także jedna z rzeczy, o których czyszczeniu często w ogólne nie myślimy, nie mówiąc już nawet o dezynfekcji.

Jak więc skutecznie wyczyścić telefon komórkowy? Oto kilka przydatnych porad:

Unikaj używania agresywnych chemikaliów do czyszczenia telefonu komórkowego

Telefon komórkowy jest jednym z tych przedmiotów, z których najczęściej korzystamy w ciągu dnia. Dlatego w ramach środka zapobiegawczego przeciwko epidemii wirusa SARS-CoV-2 dobrym pomysłem jest wypracowanie sobie nawyku czyszczenia go w regularnych odstępach czasu.

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, że telefony komórkowe mają pewne specyficzne cechy, które wymagają od nas szczególnej uwagi. Większość z nich ma nieprzepuszczającą oleju osłonę, która pomaga utrzymać ekran w czystości i unikać śladów, takich jak odciski palców.

Ta powłoka wymaga specjalnego potraktowania, ponieważ pełni funkcję ochronną. A to oznacza, że może na nią negatywnie wpływać zastosowanie chemikaliów. Wiedząc o tym, musimy unikać stosowania wybielaczy lub konwencjonalnych środków czyszczących.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Metody czyszczenia piekarnika: pięć wskazówek, które musisz wypróbować

Używaj miękkich ściereczek, by skutecznie wyczyścić telefon komórkowy

Ściereczki, których używamy do czyszczenia naszych telefonów komórkowych, powinny być wykonane z miękkich tkanin, które nie zawierają kłaczków. Mogą być na przykład to takie ściereczki jak te zwykle podawane przez optyków przy zakupie nowych soczewek kontaktowych.

Czyszczenie telefonu

Używanie zmywaków, gąbek lub bardzo szorstkich ściereczek może również powodować uszkodzenia powierzchni i niedoskonałości w funkcjonowaniu urządzenia.

Firmy takie jak Apple i Google zalecają wyłączenie telefonu przed rozpoczęciem procesu czyszczenia. Ponadto, aby pozostawić go całkowicie czystym, zalecamy zwilżenie szmatki niewielką ilością wody i mydła. Musimy jednak zapobiegać przedostawaniu się wilgoci do otworów w telefonie.

Do czyszczenia telefonu komórkowego używaj ściereczek dezynfekujących

Chusteczki dezynfekujące to dobra opcja do dezynfekcji ekranów urządzeń mobilnych.

Ze względu na obecne problemy wywołane wybuchem koronawirusa (SARS-CoV-2), firma Apple zaktualizowała swoją stronę internetową o odpowiednie informacje na temat dezynfekcji telefonów komórkowych. W związku z tym powiedziano nam, że można bezpiecznie czyścić iPhone’a i inne produkty tej firmy za pomocą typowych chusteczek dezynfekujących.

Zaleca się, aby ostrożnie wycierać zewnętrzne powierzchnie iPhone’a chusteczką zawierającą 70% roztwór alkoholu izopropylowego lub chusteczkami dezynfekującymi marki Clorox. Nie używaj wybielacza.

Zapobiegaj przedostawaniu się wilgoci do otworów telefonu i nie zanurzaj swojego iPhone’a w żadnych środkach czyszczących.

Roztwór wody i alkoholu jest Twoim przyjacielem

W publikacji dla czasopisma Health mikrobiolog Charles Gerba podaje swoje zalecenia dotyczące czyszczenia telefonu komórkowego w dzisiejszych czasach. Według tego eksperta możemy użyć ściereczki z mikrofibry lekko zwilżonej roztworem 60% wody i 40% alkoholu.

Przy tym rozwiązaniu musimy również zachować ostrożność, ponieważ mieszanki takiej nie należy nakładać bezpośrednio na telefon komórkowy. Woda może spowodować jego uszkodzenie. Najlepiej użyć małego rogu szmatki, aby usunąć nadmiar płynu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jaki jest najlepszy środek dezynfekujący w przypadku infekcji wirusowych?

Często myj swoje ręce

Wreszcie, musimy jeszcze raz podkreślić znaczenie mycia rąk kilka razy dziennie. Podmioty takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) podkreślają, że regularne mycie rąk mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu pomaga dezaktywować wirusa, jeśli jest obecny na naszych rękach.

To oczywiście uzupełnia proces czyszczenia i dezynfekcji naszych telefonów komórkowych, które mają częsty kontakt z naszymi rękami. Prawdę mówiąc, powinniśmy to robić, nawet jeśli wyjdziemy z obecnego kryzysu zdrowotnego spowodowanego epidemią koronawirusa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.