Metody czyszczenia piekarnika: pięć wskazówek, które musisz wypróbować

Istnieją różne metody czyszczenia piekarnika. Na przykład cytryna, ocet i soda oczyszczona pomogą Ci łatwo wyczyścić i zdezynfekować Twoje sprzęty kuchenne. Najlepsze jest to, że działają na każdym urządzeniu!
Metody czyszczenia piekarnika: pięć wskazówek, które musisz wypróbować

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Metody czyszczenia piekarnika są naprawdę liczne. Ta, którą powinnaś wybrać, będzie zależeć od rodzaju posiadanego urządzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, utrzymywanie urządzeń kuchennych w nienagannym stanie jest konieczne. W przeciwnym razie staną się one źródłem bakterii i mikroorganizmów. Oto skuteczne metody czyszczenia piekarnika na błysk.

Metody czyszczenia piekarnika

Czyszczenie piekarnika zapewni ochronę potraw przed zabrudzeniami i bakteriami.

Utrzymywanie piekarnika w czystości jest bardzo ważne. Ślady jedzenia lub tłuszczu są często uwięzione na wewnętrznych ściankach i szybce. Przypalają się one przy każdym pieczeniu, a to może być niebezpieczne dla zdrowia.

Dlatego też od czasu do czasu należy dokładnie wyczyścić piekarnik. Należy jednak wziąć również pod uwagę rodzaj piekarnika, aby wybrać dla niego najbardziej odpowiednią metodą czyszczenia.

Metody czyszczenia piekarnika

Na rynku są dostępne piekarniki samoczyszczące. Jedną z ich funkcji jest tryb samoczyszczenia i wszystko, co musisz zrobić, to postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji producenta. Jednak nie każdy ma piekarnik o takich właściwościach i w Twoim przypadku konieczne może być ręczne szorowanie brudu i tłuszczu.

Dlatego też dzisiaj chcielibyśmy powiedzieć, jakie są metody czyszczenia piekarnika – elektrycznego, gazowego lub kuchenki mikrofalowej.

Nie tylko podpowiemy Ci, jak je czyścić detergentami: nasze wskazówki obejmują również naturalne środki, takie jak cytryna, ocet i soda oczyszczona. W ten sposób nie będziesz musiała wydawać ciężko zarobionych pieniędzy na produkty komercyjne. Nie martw się. Te naturalne produkty są bardzo wydajne, a efekty są wspaniałe!

Gotowa na robienie notatek?

Jak czyścić piekarnik elektryczny lub gazowy

Cytryna, ocet i soda oczyszczona są naturalnymi odtłuszczaczami i uzyskasz dzięki nim doskonałe rezultaty.

Cytryna

Czyszczenie piekarnika nigdy nie jest łatwe. Tłuszcz ma tendencję do przywierania praktycznie wszędzie i nie musimy wspominać, jak trudno jest go usunąć.

Jest jednak świetny naturalny środek, który załatwi sprawę. Najlepsze jest to, że jest łagodny dla dłoni i przyjazny dla środowiska. Zgadza się… Mówimy o cytrynie!

Jak czyścić piekarnik
 • Najpierw przekrój trzy cytryny i wyciśnij z nich sok do pojemnika, który można wstawiać do piekarnika.
 • Następnie zamknij piekarnik i nagrzewaj go do 250 stopni przez 30 minut.
 • Odtłuszczające działanie cytryny zostanie aktywowane i będziesz musiała później po prostu przetrzeć wewnętrzne ściany piekarnika wilgotną ściereczką. Uważaj jednak i poczekaj, aż piekarnik nieco ostygnie.

Ocet

Podobnie jak cytryna, ocet jest również naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym i odtłuszczającym.

 • Wlej ocet do czystej butelki z rozpylaczem i spryskaj nim wnętrze piekarnika. Uważaj, aby nie spryskać elementów grzejnych.
 • Następnie nagrzej piekarnik do 120 stopni i zostaw go na 10 minut.
 • Na koniec, po ostygnięciu, usuń brud ściereczką.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to kolejny świetny składnik do czyszczenia piekarnika, szczególnie jeśli musisz pozbyć się głębokiego brudu.

 • Najpierw wymieszaj sodę oczyszczoną z wystarczającą ilością wody, aby otrzymać pastę.
 • Następnie nałóż pastę na ściany wewnętrzne piekarnika (z dala od elementów grzejnych) i pozostaw na około dwie godziny. Nie włączaj piekarnika.
 • Na koniec usuń pastę i przetrzyj ściany wilgotną ściereczką.

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej

Kuchenka mikrofalowa jest jednym z najczęściej używanych urządzeń w kuchni, dzięki czemu łatwo gromadzi się w niej brud.

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej

Kuchenka mikrofalowa bardzo łatwo się brudzi. Rozpryski z potraw sprawiają, że jest to jedno z urządzeń gospodarstwa domowego, które wymaga najwięcej uwagi podczas sprzątania.

Dobrą wiadomością jest to, że prawidłowe czyszczenie kuchenki wcale nie musi być trudne. Zastosuj się do naszych wskazówek:

Woda, ocet i sól

 • Najpierw wlej ½ szklanki wody i ½ szklanki octu wraz z łyżką soli do pojemnika nadającego się do mikrofalówek.
 • Następnie przykryj pojemnik pokrywką z otworami (może to być papier mikrofilmowy, który wcześniej nakłułaś).
 • Umieść pojemnik w kuchence mikrofalowej i włącz urządzenie na 5 minut na maksymalnej mocy. Para powstała z mieszanki rozpuści brud z wewnętrznych ścianek.
 • Pozostaw pojemnik w wyłączonej kuchence z zamkniętymi drzwiami na kolejne 10 minut.
 • Na koniec wyjmij pojemnik z mikrofalówki i przetrzyj wewnętrzne ścianki wilgotną szmatką.

Soda oczyszczona i ocet

 • Najpierw wymieszaj szklankę wody z łyżką octu w otwartym pojemniku, który nadaje się do kuchenki mikrofalowej.
 • Następnie umieść go w kuchence i podgrzewaj w 30-sekundowych odcinkach czasu, aż cały płyn odparuje.
 • Po wyparowaniu płynu zostaw drzwiczki zamknięte i pozwól, by para czyściła urządzenie przez kolejne 10 minut.
 • Wyjmij pojemnik z kuchenki. Zachowaj ostrożność, ponieważ nadal może on być zbyt gorący, by trzymać go gołymi dłońmi. Po wyjęciu nałóż na ścianki sodę oczyszczoną za pomocą wilgotnej gąbki.
 • Na koniec zetrzyj sodę oczyszczoną ze ścian lekko wilgotną ściereczką.

Wypróbuj te metody czyszczenia piekarnika, aby cieszyć się czystym i błyszczącym sprzętem. Metody te są łatwe, naturalne i nie wymagają zbyt wiele wysiłku!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.