Cytryna – 9 zaskakujących właściwości

Cytryna może być używana nie tylko jako środek czyszczący w domu. Sok z cytryny jest pomocny w wielu dolegliwościach - łagodzi ból żołądka czy zmniejsza uczucie nudności. Cytryna zawiera również minerały, które zmniejszają ból w zakwasie mięśni.
Cytryna – 9 zaskakujących właściwości

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cytryna jest jednym z najatrakcyjniejszych owoców, jeśli chodzi o różne możliwości jej zastosowania. Sokiem z cytryny można doprawiać sałatki lub rybę czy też przyrządzać z niego pyszne i zdrowe napoje.

Jednak właściwości cytryny nie ograniczają się jedynie do jej walorów smakowych. Cytryna ma również wiele innych zastosowań. Wyciśnij sok z cytryny i wykorzystaj niesamowite właściwości tego owocu, które pomogą Ci w zdrowszym stylu życia!

1. Cytryna usuwa uczucie nudności

Bez względu na to czy cierpisz na poranne mdłości związane z byciem w ciąży czy też na nudności będące objawem choroby lokomocyjnej, jedno jest pewne, mdłości są zawsze nieprzyjemne. Tylko 2 krople zmrożonego olejku cytrynowego podanego na kostce cukru może pomóc w tych dolegliwościach.

Kobieta pochylona nad sedesem

Po skropieniu kostki pozwól, aby cukier rozpuścił się w Twoich ustach. Nudności powinny minąć w ciągu kilku sekund bez stosowania dodatkowego wysiłku.

2. Nadaje błysk srebru

W wielu domach można znaleźć srebrną zastawę, zwłaszcza taką, która została odziedziczona po krewnych. To ważne, żeby srebrne sztućce były utrzymywane w dobrym stanie, aby mogły wspaniale ozdabiać stół podczas uroczystych okazji.

Aby wyczyścić srebra włóż do plastikowego pojemnika 10 cytryn, połóż na nie srebrne sztućce lub innego rodzaju zabrudzone srebro i odstaw na jakiś czas.

Następnie opłukaj srebra ciepłą wodą i wytrzyj je używając ściereczki z irchy. Ta metoda jest dużo bardziej bezpieczna niż używanie chemicznych produktów do czyszczenia srebra, które są dostępne w sklepach.

3. Cytryna zabija bakterie

Zastanawiałeś się kiedyś, co może znajdować się na Twojej gąbce do mycia po ciągłym używaniu jej przez kilka tygodni? Może to trudne do uwierzenia, ale wilgoć panująca w łazience powoduje, że bakterie, które zostały przeniesione z twojego ciała na gąbkę namnażają się.

To powoduje, że gąbka może wydzielać brzydki zapach, a czasem jej używanie może nawet powodować infekcje. Na szczęście nie musisz czyścić gąbki każdego tygodnia, wystarczy ją zdezynfekować raz w miesiącu.

Do dezynfekcji gąbki użyj soku wyciśniętego z 15 cytryn i dodaj do niego trochę gorącej wody. Zostaw gąbkę do wymoczenia na 24 godziny. Po tym czasie gąbka będzie znów jak nowa.

4. Odstrasza mrówki

Czy mrówki opanowały Twoją kuchnię? Na pewno nie chcesz, żeby dostały się do owoców, które mają jeść Twoje dzieci. Używanie chemicznych środków nie przekonuje Cię? Cytryna pomoże ci w pozbyciu się tego problemu.

Mrówka i liść

Spróbuj położyć skórki z cytryny w miejscach, którymi mrówki prawdopodobnie dostają się do Twojego domu lub tam gdzie najczęściej je widzisz.

Istnieje prawdopodobieństwo, że gniazda mrówek mogą znajdować się wewnątrz domu. W takim przypadku bezpośrednio spryskaj takie miejsca sokiem z cytryny. To powinno wyeliminować obecność feromonu tych insektów, który może przyciągać inne mrówki.

5. Cytryna znakomicie czyści mikrofalówkę

Wiele osób używa mikrofalówki do podgrzewania posiłków. To często powoduje, że mikrofalówka dosyć szybko wchłania zapachy i brudzi się wewnątrz pozostałościami z jedzenia. Cytryna jest łatwym i szybkim sposobem na pozbycie się tego problemu.

Gąbkę lub szmatkę, której zwykle używasz do czyszczenia mikrofalówki nasącz sokiem z cytryny, możesz też nalać trochę soku z cytrynu do kubka z wodą i wstawić go do mikrofalówki.

Włącz mikrofalówkę na ok. 1 – 2 minuty tak, aby woda z kubka wyparowała. Następnie, po prostu wytrzyj wnętrze mikrofalówki miękką gąbką.

6. Działa jak naturalny samoopalacz

Czy chciałeś kiedykolwiek opalić się bez konieczności leżenia na plaży lub przy basenie? Teraz to już nie jest problemem. Wystarczy tylko zrobić herbatę.

Cytryna pozwoli mieć opalone plecy, bo zadziała jak krem do opalania

Składniki:

  • 0.5 litra wody
  • 3 torebki zielonej herbaty
  • sok z połówki cytryny

Przygotowanie:

  • Zagotuj wodę i dodaj torebki z herbaty.
  • Pozwól, żeby herbata parzyła się przez około 10 minut, następnie dodaj sok z cytryny.
  • Zostaw  mieszankę do wystygnięcia, a następnie posmaruj skórę i zostaw, aby mieszanka działała na Twojej skórze przez całą noc. Następnego dnia zauważysz, że Twoja skórę ma ciemniejszy odcień, a to wszystko bez wychodzenia z domu.

Ta metoda jest całkowicie naturalna, jednak nie należy jej stosować zbyt często, ponieważ cytryna może wywoływać podrażnienia i stosowana przez dłuższy czas wpływa niekorzystnie na skórę.

7. Cytryna dezynfekuje łazienkę

W łazience często pojawia się osad, który z czasem jest coraz trudniejszy do usunięcia. W takiej sytuacji użyj cytrynowego olejku eterycznego.

Poniższa mieszanka powinna rozwiązać ten problem. Wymieszaj w rozpylaczu olejek cytrynowy z łyżeczką sproszkowanego winnego kamienia (znanego też pod nazwą kwaśny winian potasu lub tartarus) i 2 łyżkami stołowymi wódki, a następnie rozpyl na miejsca gdzie pojawił się osad. Pozostaw na 10 – 30 minut.

Następnie, spłucz spryskane miejsca i gotowe! Czysta łazienka bez zbędnego wysiłku.

8. Usuwa plamy z czerwonego wina

Koneserzy czerwonego wina obawiają się plam, jakie ten trunek może pozostawić na ubraniu. Plamy te są trudne do usunięcia przy użyciu tradycyjnych środków piorących. Pomocą w tej sytuacji jest sok z cytryny, który szybko i skutecznie usunie uporczywe plamy.

Najpierw skrop plamę sokiem z cytryny. Następnie nałóż na to miejsce środek piorący. Zostaw na 10 do

Czerwone wino wlewane do szklanki

30 minut, po czym spłucz bardzo gorącą wodą.

Następnie wypierz ubranie stosując swoją dotychczasową metodę prania. Będziesz zaskoczony tym, że plama zniknęła.

9. Łagodzi bóle mięśni

Planujesz ponownie zacząć ćwiczyć po kilkumiesięcznej przerwie? Wypróbowujesz nowy sport? Pewnie obawiasz się irytujących zakwasów. Możesz ich uniknąć. Wystarczy, że wypijesz szklankę wody mineralnej z dodatkiem soku z jednej cytryny.

Po paru godzinach poczujesz, że ból zniknął i możesz z łatwością znowu używać mięśni.

Korzystaj z powyższych wskazówek, a wkrótce odkryjesz, że używasz cytryny nie tylko do przygotowywania posiłków!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eguilaz Yanguas, L. de (1974). Glosario etimológico de las palabras españolas de origen oriental. Madrid: Atlas.
  • Gran Enciclopedia Larousse. Barcelona: Planeta, 1990.
  • Cheun, L. K., et al. (2002). El camino del té. Sevilla: Gaia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.