Sprzątanie domu – naturalne i niedrogie metody

Aby pozbyć się zapachów z kuchenki mikrofalowej i ułatwić jej czyszczenie, wystarczy podgrzać szklankę wody z sokiem z cytryny. Para, która zostanie uwolniona podczas pracy kuchenki pomoże zmiękczyć tłuste osady.
Sprzątanie domu – naturalne i niedrogie metody

Ostatnia aktualizacja: 02 stycznia, 2016

Czy wiesz, że możesz przeprowadzić sprzątanie domu za pomocą tanich i w pełni naturalnych produktów, takich jak ocet, soda oczyszczona i sok z cytryny?

W tym artykule zaprezentujemy Ci, jak wykonać każde z podstawowych zadań składających się na sprzątanie domu oraz przedstawimy korzyści wynikające z wykorzystania naturalnych składników do robienia porządków.

Sprzątanie domu – zalety używania produktów pochodzenia naturalnego

Poniżej prezentujemy najważniejsze zalety korzystania z octu, sody oczyszczonej lub cytryny jako naturalnych produktów, bez których sprzątanie domu nie może się obejść:

 • Są tanie.
 • Są niezwykle skuteczne.
 • Są łatwe w użyciu.
 • Łatwo je zdobyć.
 • Nie zawierają toksycznych środków chemicznych.
 • Są przyjazne dla środowiska.
Ocet

Ocet spirytusowy oraz jabłkowy

Ocet, oprócz oferowania wielu korzyści dla zdrowia, jest także świetnym kosmetykiem dla skóry i włosów, a także produktem, który znakomicie sprawdza się w domowych porządkach.

A jego w pełni naturalne pochodzenie nie oznacza zarazem niższej skuteczności, ponieważ ocet jest bogaty w kwas octowy, winowy oraz cytrynowy – co czyni go potężnym środkiem dezynfekującym i czyszczącym, idealnym produktem na sprzątanie domu!

Ocet może pomóc usunąć trudny do wyczyszczenia tłuszcz oraz wiele innych uciążliwych do usunięcia substancji, eliminuje nieprzyjemne zapachy, a także daje naturalny połysk, nie licząc przy tym wielu innych właściwości.

Poniżej przedstawiamy niektóre z jego wielu zastosowań:

 • W kuchni: można zmieszać ocet z wodą w stosunku 1:1 i przechowywać go w butelce ze spryskiwaczem – w ten sposób znakomicie sprawdzi się w przypadku sprzątania blatów kuchennych, piekarników lub płyty grzewczej itp.
 • Naczynia szklane: zamiast używać środków czyszczących przeznaczonych specjalnie do szkła, przygotuj mieszaninę składającą się z jednej części octu na pięć części wody. Przechowuj ją w swojej starej butelce z płynu do czyszczenia okien.
 • Pranie: ocet może być również stosowany w miejsce konwencjonalnych płynów do zmiękczania ubrań w pralce, pomaga także zapobiegać tworzeniu się kamienia w bębnie pralki.
 • Odrdzewianie: plamy i ślady pozostawione przez rdzę można usunąć poprzez pocieranie powierzchni ściereczką zamoczoną w occie lub moczenie całego przedmiotu w misce octu przez kilka godzin.
 • Czyszczenie mebli i podłóg drewnianych: ocet jest najlepszym sposobem na sprzątanie domu, a w szczególności znakomicie nadaje się do czyszczenia i polerowania wszystkich rodzajów podłóg drewnianych i mebli, wystarczy wymieszać go z niewielką ilością wody.

Jeśli zapach octu w niektórych zastosowaniach Ci przeszkadza, dodaj do niego kilka kropli olejku zapachowego. Polecamy szczególnie te, które mają właściwości oczyszczające, jak na przykład cytrynowy, aromat drzewa herbacianego lub mięty.

W niektórych kulturach uważa się, że ocet nie tylko czyści powierzchnię przedmiotów, ale także uzupełnia sprzątanie domu pomagając wyeliminować występującą w nim negatywną energię.

Spray

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to kolejny niesamowity produkt z nieskończoną zastosowań w kwestiach ochrony zdrowia, zachowania piękna, jest także nieoceniona w momencie, gdy nadchodzi wielkie sprzątanie domu.

Soda nie tylko pomoże nam wybielić zęby i oczyścić nasze włosy, ale również ogólnie zrobić dosłownie wszystko, co wiąże się z procesami czyszczenia i dezynfekcji – pod tym względem jest bardzo zbliżona do octu.

W niektórych przypadkach można nawet połączyć oba te składniki razem.

 • Wanna i kafelki: nasyp sody oczyszczonej na szmatkę lub gąbkę i wyszoruj swoją wannę lub płytki ceramiczne w łazience. Potem spłucz myte powierzchnie wodą i pozostaw do wyschnięcia.
 • Pranie: soda oczyszczona jest bardzo przydatnym produktem do prania odzieży, ponieważ działa jako środek zmiękczający, eliminując zapachy, plamy i tłuszcz.
 • Usuwanie niechcianych zapachów: na przykład woni starych butów, brudnych dywanów, śmieci, spiżarni lub legowisk dla zwierząt domowych.
 • Aby dokończyć sprzątanie domu i usunąć niechciane zapachy, wystarczy wysypać trochę sody oczyszczonej na miejsca, których zapach chcemy zlikwidować i usunąć ją wytrzepując lub szczotkując kilka godzin później.
Soda oczyszczona

Sok z cytryny

Sok z cytryny jest jednym z najlepszych środków do oczyszczania organizmu, przyczyniając się do usuwania tłuszczów i toksyn z krwi.

Takie właściwości znakomicie sprawdzają się w momencie, gdy zabierasz się za sprzątanie domu, a dodatkową zaletą soku z cytryny jest wspaniały, świeży zapach.

 • Łazienka: sok z cytryny jest znakomitym środkiem dezynfekującym, który sprawdza się doskonale w każdym miejscu łazienki, szczególnie w przypadku toalety. W miejscach szczególnie brudnych można nawet przekroić cytrynę na pół i natrzeć czyszczony fragment.
 • Kuchenka mikrofalowa: wstaw kubek zawierający połowę wody i połowę soku z cytryny do kuchenki mikrofalowej. Ogrzewać całość przez 2 minuty, dzięki czemu opary gotującej się mieszaniny zmiękczą pokrywający wnętrze kuchenki lepki tłuszcz. Następnie wystarczy przetrzeć wszystko czystą szmatką.
 • Zachowanie bieli ubrań: przed rozpoczęciem prania białej odzieży dodaj do niej trochę soku z cytryny, co pozwoli im odzyskać ich naturalną biel, bez uszkodzenia materiału.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.