Ekologiczne sposoby sprzątania łazienki

Jest możliwe dokładne posprzątanie łazienki, bez użycia środków chemicznych? Można wykorzystać ocet jabłkowy, sok z cytryny oraz sodę oczyszczoną. Jako dodatek, dodaj kilka kropel olejku z drzewa sandałowego, aby uzyskać piękny połysk.
Ekologiczne sposoby sprzątania łazienki
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Do utrzymania porządku w łazience stosujesz powszechne, komercyjne detergenty, czy też może stawiasz na ekologiczne sposoby sprzątania?

Z pewnością nie trzeba Ci przypominać jak istotne jest regularne i dokładne sprzątanie łazienki. W pomieszczeniu tym roi się od bakterii i zanieczyszczeń, których ze względów zdrowotnych i higienicznych należy się regularnie pozbywać.

Ilu produktów tak naprawdę potrzebujesz, aby dokładnie posprzątać swoją łazienkę? Środek dezynfekujący do toalet, środek czyszczący do wanny, płyn do mycia podłóg i wiele innych…

Prawdopodobnie masz w domu całą kolekcję tego typu artykułów higienicznych i wiele z nich zawiera naprawdę groźne i szkodliwe dla Ciebie i dla środowiska substancje.

Może więc warto poszukać alternatywnych środków czyszczących i wybrać ekologiczne sposoby sprzątania łazienki? Dowiedz się więcej na ten temat!

1. Ekologiczne sposoby sprzątania łazienki – wanna i muszla klozetowa

Utrzymywanie czystości wanny i toalety jest kluczowe. Z jednej strony chcesz pozbyć się wszystkich bakterii, a dodatkowo zależy Ci także na odetkaniu odpływów. Pomoże Ci w tym środek, do którego przygotowania będą Ci potrzebne:

Ekologiczne sposoby sprzątania toalety

Najpierw wsyp do toalety sodę oczyszczoną i pozostaw na pół godziny. Pomoże to pozbyć się bakterii i zanieczyszczeń, zwłaszcza osadu, który tworzy się na linii wody. Gdy minie pół godziny, wlej do toalety gorącą wodę wymieszaną z octem.

Użyj szczotki do dokładnego wyczyszczenia toalety. Spuść wodę i gotowe! Możesz stosować ten sposób nawet dwa razy w tygodniu.

Jeśli zależy Ci także na ładnym zapachu, wlej do toalety pół litra wody z olejkiem z drzewa herbacianego. To kolejny świetny naturalny środek dezynfekujący. Pozostaw go w muszli na noc.

Ocet, sok z cytryny i soda oczyszczona to ekologiczne i bezpieczne środki czyszczące, które warto wykorzystywać w swoim domu!

Ekologiczne mycie wanny i prysznica

Sposób postępowania w przypadku wanny i prysznica jest podobny. Rozsyp sodę oczyszczoną na wybranej powierzchni. Użyj szczotki lub szmatki, aby pozbyć się zanieczyszczeń i bakterii.

Zatkaj odpływ, aby mieszanka wody z octem zbyt szybko nie odpłynęła z wanny czy brodzika. Gdy skończysz szorować powierzchnię szczotką, otwórz odpływ i spłucz.

2. Mycie płytek

Opcja 1: codzienne sprzątanie

  • 3 gałązki rozmarynu
  • 5 kropel olejku z drzewa herbacianego
  • 1 litr wody
Czysta łazienka

To bardzo ekologiczne i proste wykorzystanie powyższych produktów do mycia glazury w łazience. Wystarczy, że przygotujesz napar z rozmarynu na litr wody, a gdy wystygnie, dodaj kilka kropel olejku herbacianego.

Następnie wlej napar do butelki ze spryskiwaczem, spryskaj wybrane powierzchnie i wyczyść je za pomocą szmatki. Płytki w łazience będą nie tylko czyste, ale i błyszczące. W dodatku w łazience będzie unosił się bardzo przyjemny zapach.

Opcja 2: dokładne sprzątanie

  • Po szklance: octu jabłkowego, sody oczyszczonej i amoniaku
  • 4 litry wody

Mimo iż są to produkty ekologiczne, jednak są bardzo skuteczne w zwalczaniu brudu i bakterii. Podgrzej wodę do stanu wrzenia, a następnie dodaj pozostałe składniki. Użyj mopa do dokładnego umycia glazury w łazience. Następnie osusz płytki z pomocą szmatki.

Zauważ, że teraz błyszczą jak nowe!

3. Ekologiczne sposoby sprzątania: Czyszczenie kranów

Potrzebne Ci będą:

  • 100 ml octu jabłkowego
  • 100 ml wody
Umywalka i kran

Ekologiczne środki czyszczące mogą być niezwykle proste w przygotowaniu i tak jest też w tym wypadku. Niezastąpiony ocet jabłkowy należy w tym wypadku wymieszać z wodą i wlać do butelki ze spryskiwaczem.

Jeśli krany w Twojej łazience są wyjątkowo zanieczyszczone, możesz użyć octu bez rozcieńczania go z wodą. Następnie wyczyść daną powierzchnię z pomocą starej szczoteczki do zębów. Wypoleruj kran i baterie suchą szmatką.

Zobaczysz, będą błyszczeć jak nowe!

Jak widzisz ekologiczne sposoby sprzątania łazienki mogą być proste, tanie i w dodatku niezwykle efektywne. Wypróbuj więc ekologiczne domowe środki czyszczące już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.