Nieprzyjemny zapach potu? – Nigdy więcej!

30 września, 2018

W pierwszej kolejności musimy sobie uświadomić, że intensywny zapach potu nie zawsze jest wynikiem nieodpowiedniej higieny ciała – w wielu przypadkach za jego intensywność, odpowiedzialne są hormony lub gruczoły potowe.

Nieprzyjemny zapach potu może być naprawdę kłopotliwy i żenujący nie tylko dla osób, które się z nim borykają, ale także dla tych, którzy znajdują się w ich otoczeniu.

Nie ma jednak powodów do obaw – natura dostarcza nam wielu środków do walki z przykrym zapachem wydobywającym się spod pach. Zalecamy wybrać jeden z proponowanych przez nas zabiegów i stosować go codziennie – zobaczysz, że stopniowo nieprzyjemny zapach zacznie ustępować.

A może po prostu powinnaś zaniechać pewnych czynności, o których prawdopodobnie nie wiedziałaś, że mogą potęgować zapach potu. W naszym artykule znajdziesz wiele wskazówek na temat tego, jak uniknąć niekomfortowych sytuacji spowodowanych wydzielaniem potu o nieprzyjemnej woni.

Jak zneutralizować zapach potu? – Dokładnie myj pachy

Zdarza się, że mimo tego, że dokładnie się myjesz, wkrótce pocisz się, a zapach potu nie należy do przyjemnych. Pamiętaj, by dokładnie „szorować” pachy mydłem.

Wybieraj jednak odpowiedni środek myjący, ponieważ niektóre mydła o intensywnym zapachu, wręcz przeciwnie, sprawiają, że pocisz się jeszcze szybciej, a woń potu staje się nieprzyjemna. Najlepszym rozwiązaniem okaże się neutralne mydło bez agresywnych składników.

Upewnij się, że na skórze po pachami nie ma pozostałości kosmetyków

Kolejny plus dokładnego mycia pach! Na skórze mogą pozostać resztki dezodorantu z poprzedniego dnia lub nie do końca spłukane mydło, które przyczyniają się do powstawania grzybów i bakterii.

Jeśli chcesz zapewnić, by Twoje pachy zostały idealnie oczyszczone i wolne od przykrego zapachu, przygotuj domowej recepty środek: zmieszaj odrobinę octu z alkoholem i nanieś tuż po kąpieli za pomocą chusteczki na skórę pod pachami. Dla uzyskania maksymalnego efektu zalecamy stosować zabieg również przed snem.

Używaj sody oczyszczonej

Generalnie soda oczyszczona jest wykorzystywana w profilaktyce nieprzyjemnych zapachów. Natychmiast po tym jak wyczujesz nieprzyjemny zapach potu, dokładnie umyj się pod pachami oraz nanieś za pomocą płatka kosmetycznego odrobinę sody oczyszczonej.

soda oczyszczona

Wcale nie musisz jej usuwać, śmiało możesz pozostawić ją na skórze! Inną idealną sztuczką jest zmieszanie łyżeczki sody oczyszczonej z sokiem z cytryny i wtarcie tej mikstury pod pachami, zaraz po kąpieli. Jej działanie neutralizujące zapach potu jest naprawdę szeroko znane.

Gdy pocimy się nadmiernie

Nieprzyjemny zapach potu może występować w rozmaitych sytuacjach – jedną z nich jest nadmierne pocenie się. Aby temu zaradzić, przygotuj napar z liści tymianku i rozmarynu, a następnie przemyj nim pachy.

Pomoże on zniwelować nadmierną potliwość, która może negatywnie wpływać na relacje osobiste z innymi oraz utrudniać normalne wykonywanie codziennych obowiązków.

Aloes również jest doskonałym środkiem kontrolującym nadmierne wydzielanie potu. Wystarczy wetrzeć odrobinę żelu aloesowego w skórę pod pachami. Dla uzyskania najlepszego efektu neutralizującego zapach potu, najlepiej przeprowadzać zabieg przed pójściem spać.

Pamiętajmy także o pomidorze, który – obok ziół i aloesu – również zwalcza nieprzyjemną woń spod pach. Jeden zmiksowany pomidor wtarty pod pachami i pozostawiony na kilka minut może zdziałać cuda!

Odpowiednio dobieraj ubrania

Być może nigdy wcześniej o tym nie słyszałaś: niektóre tkaniny lub kolory mogą sprawiać, że pocimy się intensywniej, a zapach potu jest jeszcze bardziej nieprzyjemny, niż zwykle. Jeśli na co dzień borykasz się z przykrą wonią potu, unikaj noszenia zbyt obcisłej odzieży, która uniemożliwia swobodne oddychanie skóry.

odzież na wieszakch

Nie kupuj również ubrań z syntetycznych materiałów, stawiaj raczej na naturalne tkaniny. Wybierane kolory ciuchów, również odgrywają kluczową rolę, na przykład czerń, chociaż optycznie wyszczupla, może powodować, że spocisz się bardziej, niż w ubraniu w innym kolorze.

Odżywiaj się zdrowo

Chociaż zwykle nie zwracamy na ten fakt wiele uwagi, sposób odżywiania znacznie wpływa na intensywność woni potu. Na przykład, jeśli jesteś zwolenniczką cebuli, czosnku, kawy i napojów alkoholowych, zapach potu będzie znacznie silniejszy.

Tak samo jest w przypadku palenia tytoniu – niszczy on komórki skóry oraz pobudza organizm do produkcji nieprzyjemnych zapachów. Natomiast, jeśli podstawą Twojej diety są owoce i warzywa, zapach potu bywa neutralny.

Usuwaj włosy pod pachami

Poza tym, że widok zarośniętych włosami pach jest bardzo nieestetyczny, przyczyniają się one do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Jeśli nie golisz włosów pod pachami, osadzają się na nich grzyby i bakterie – jedne z podstawowych przyczyn brzydkiego zapachu potu.

Zrezygnuj z dezodorantów i używaj antyperspirantów

kobieta aplikuje dezodorant na pachy a zapach potu

Wykazano, że dezodoranty jedynie kamuflują zapach potu na skórze i w rzeczywistości wcale nie walczą z nadmierną potliwością. To właśnie antyperspiranty są zalecane do regulowania pracy gruczołów potowych oraz do walki z nieprzyjemnym zapachem potu.