Wybielić ubrania bez wybielacza - 5 sposobów

Oprócz usuwania nieprzyjemnych zapachów, soda oczyszczona może usunąć plamy i nadać Twojemu praniu miękkość. Po prostu przepłukuj pranie detergentem, którego używałaś dotąd, ale zapomnij o wybielaczu.
Wybielić ubrania bez wybielacza - 5 sposobów

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Białe ubrania zazwyczaj bardzo szybko się plamią w kontakcie z czymkolwiek. Po jakimś czasie, przybierają też one żółtawy odcień. Chcąc wybielić nasze białe ubrania, często zmuszeni jesteśmy używać chemicznych produktów sprzedawanych obecnie w sklepach.

Odnosi się to zwłaszcza do produktów zawierających wybielacz, które – jak twierdzą producenci – są najlepszym rozwiązaniem na odzyskanie pierwotnego jasnego odcienia Twoich ubrań.

Prawda jest taka, że produkty te są skuteczne i mogą być najłatwiejszym sposobem, aby wybielić ubrania. Należy jednak przyznać otwarcie, iż związki chemiczne zawarte w tych środkach z całą pewnością nie są korzystne dla naszego zdrowia. Ponadto, niejednokrotnie, są też szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Aby pomóc Ci uniknąć wszelkich domowych wypadków wynikających z używania wybielacza oraz środków, które go zawierają, w tym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą pewnymi trikami, abyś mogła doprać i wybielić swoje ubrania w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Dokonasz tego używając naturalnych produktów, które zawsze masz w domu – tak, aby pozbyć się plam na materiałach i odzyskać ich pierwotny biały odcień.

Ocet biały

Oprócz skutecznego usuwania plam i brudu, ocet biały jest łagodny dla tkanin i naturalnie je zmiękcza, dzięki czemu możesz trzymać się z dala od pełnych związków chemicznych płynów do zmiękczania tkanin. Pomaga on też wybielić tkaniny.

Sposób użycia:

 • Dodaj 1/2 szklanki destylowanego octu białego do pralki oprócz detergentu, którego zazwyczaj używasz i włącz ten sam cykl prania, co zawsze.
 • Jeżeli Twoje ubrania mają plamy dookoła szyi, pod pachami, czy w innych okolicach i chciałabyś wybielić te okolice, wetrzyj odrobinę octu białego na zabrudzone miejsca i pozostaw na około godzinę zanim wstawisz pranie.

Soda oczyszczona

Jest to produkt o wielu zaletach – soda oczyszczona jest naprawdę tania, ma zdolność głębokiego penetrowania tkanin, pomaga je wybielić, ponadto usuwa z nich plamy i zmiękcza je.

Soda oczyszczona

Sposób użycia:

 • Dodaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej do pralki oprócz detergentu, którego zazwyczaj używasz i pierz tak, jak zawsze. Pamiętaj, aby zawsze oddzielać białe pranie od kolorowego.
 • Na głębokie plamy, zastosuj sodę oczyszczoną zmieszaną z odrobiną cytryny bezpośrednio na zabrudzone miejsca.

Woda utleniona

Woda utleniona nadaje się wprost doskonale do dbania o białe części garderoby, gdyż pomaga je wybielić nie zawierając przy tym wybielacza.

woda utleniona

Sposób użycia:

 • Dodaj 1/2 szklanki 3% wody utlenionej do detergentu, którego zwykle używasz do prania. Możesz zastosować płyn również bezpośrednio na plamę.

Sok z cytryny

Sok z cytryny jest produktem naturalnie cierpkim o właściwościach ściągających, który głęboko wyczyści włókna tkanin, pomoże je wybielić usuwając przy tym  zabrudzenia i pozostawiając ubrania świeże i białe.

Sok z cytryny pomaga wybielić ubrania

Sposób użycia:

 • Napełnij garnek wodą i wrzuć kilka plastrów cytryny, doprowadź do wrzenia, a potem zamocz ubrania w wodzie cytrynowej na godzinę przed praniem.
 • Innym dobrym pomysłem jest przygotować mieszankę mydła, łyżki stołowej soli i soku z dwóch cytryn. Namocz ubrania w tym roztworze, potem wypłucz i wysusz na słońcu.

Mleko

Zaskakujące, ale ten składnik może być użyty w dbaniu o ubrania, pomagając utrzymać ich biel. Użycie mleka zaleca się zwłaszcza dla delikatnych tkanin bawełnianych.

Sposób użycia:

 • Włóż ubranie do miski z mlekiem i pozwól nasiąknąć przez kilka godzin, następnie wypierz tak jak zawsze.

Jak wybielić ubrania i utrzymać je białe

Białe ubrania wymagają od nas szczególnej troski, by móc utrzymać je w dobrym stanie, a biel pozostawała niezmiennie jasna.

Jeżeli bardzo lubisz nosić białe ubrania, uważnie przeczytaj poniższe wskazówki:

 • Chcąc wybielić ubrania, zwłaszcza wykonane z poliestru lub bawełny poliestrowej, staraj się unikać chemicznych wybielaczy. Mogą one wywołać reakcję chemiczną między poliestrem, a wybielaczem, która spowoduje zażółcenie tkaniny.
 • Zwracaj uwagę na wodę, w jakiej pierzesz swoje ubrania. Jeśli jest mętna, może się to przyczyniać do żółtawego odcienia Twoich tkanin.
 • Gdy pierzesz białe ubrania, możesz dodać odrobinę rozpuszczonego w wodzie boraksu. Jest to minerał czyszczący znany także jako tynkal. Nie poplami on Twoich ubrań.
 • Aby unikać plamienia białych ubrań, upewnij się, że nie aplikujesz na nie perfum. Dezodoranty lub innych produkty, które mogłyby wejść w kontakt z tkaniną mogą plamić. Zazwyczaj będzie to bowiem powodować powstawanie żółtawych plam na ubraniach.
 • Staraj się suszyć białe ubrania na słońcu, gdyż promieniowanie UV pomaga wybielić ubrania i utrzymać ich jasny odcień.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.