Woda utleniona - poznaj 12 praktycznych zastosowań

Oprócz tego, że dezynfekuje rany, woda utleniona posiada wiele innych efektywnych zastosowań.
Woda utleniona - poznaj 12 praktycznych zastosowań

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadtlenek wodoru, bardziej znany jako woda utleniona, jest uważany za najbezpieczniejszy środek dezynfekujący. Eliminuje mikroorganizmy poprzez proces utleniania.

Ze względu na swoje właściwości, woda utleniona posiada również wiele innych zastosowań. A najlepsze jest to, że jest bardzo ekonomiczna i ogólnie dostępna. Oprócz tego, nie prezentuje żadnych przeciwwskazań i skutków ubocznych.

Zanim opowiemy Ci o jej licznych właściwościach, pamiętaj, że najczęściej używana woda utleniona, to 3-procentowy nadtlenek wodoru. Mając to na uwadze, przeczytaj o jej 12 zastosowaniach, o których nie wiedziałaś.

Woda utleniona na drewniane blaty

Blaty kuchenne i drewniane stoły są idealnym środowiskiem dla bakterii takich jak Salmonella. Żeby temu zaradzić, wystarczy woda utleniona. Wlewamy ją do pustego spraya i spryskujemy nią w celu zdezynfekowania powierzchni.

Warzywa i owoce

W dzisiejszych czasach niemal wszystkie warzywa i owoce dostępne na rynku są pokryte szkodliwymi dla zdrowia pestycydami. 

Odpowiednie mycie warzyw i owoców

Wystarczy wymieszać pół szklanki nadtlenku wodoru w dużej misce wody i wykorzystać mieszankę do umycia kupionych produktów.

Lodówka i zmywarka do naczyń

Lodówka i zmywarka używane są na co dzień i mają styczność z wieloma produktami i pojemnikami. W związku z tym nierzadko są pełne bakterii. Wystarczy spryskać je wodą utlenioną od wewnątrz i od zewnątrz, odczekać kilka minut i przetrzeć wilgotną szmatką.

Gąbki

Gąbki do mycia naczyń są przepełnione bakteriami. Żeby móc je odpowiednio zdezynfekować, wystarczy woda utleniona rozcieńczona w proporcji 50/50 z ciepłą wodą. Moczymy gąbki w takim preparacie przez około 30 minut.

Wybielanie tkanin

Woda utleniona bardzo skutecznie usuwa plamy z białych tkanin. Możesz też jej użyć do pozbycia się śladów krwi z dywanów i ubrań. Wystarczy pół szklanki dodanej do pralki lub bezpośrednio na plamę.

Odmładzająca kąpiel

Do odmładzającej, gorącej kąpieli należy dodać pół litra 3-procentowej wody utlenionej.

Kąpiel

Pamiętaj, że powinnaś zostać w wannie przynajmniej przez pół godziny.

Grzybica stóp

Woda utleniona działa bardzo efektywnie w walce z grzybicą stóp i paznokci. Wystarczy wymieszać ją w proporcji 50/50 z wodą i co wieczór moczyć w niej stopy.

Infekcje

Świetnie spisuje się w walce z infekcjami skóry. Rób 5-minutowe okłady kilka razy dziennie.

Roztocza

Roztocza są obecne w najmniej spodziewanych miejscach i bardzo negatywnie oddziaływują na nasze zdrowie. Przygotuj spray z rozcieńczoną (50/50) wodą utlenioną i spryskuj nim dywany, zasłony, materace itp.

Szczoteczka do zębów

Nasza szczoteczka do zębów może stać się siedliskiem dla ogromnej ilości bakterii, które wpływają na nasze zdrowie.

Szczotkowanie zębów

Nie zapominaj, że woda utleniona skutecznie je neutralizuje! Pamiętaj, żeby moczyć w niej szczoteczkę od czasu do czasu.

Bóle zębów

Nadtlenek wodoru nie posiada właściwości przeciwbólowych, ale za to działa antywirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Ponadto świetnie spisuje się przy infekcjach jamy ustnej.

Przeczytaj również: Sposoby na wybielanie zębów

Płukanka do włosów

Jeżeli chcesz rozjaśnić włosy, możesz użyć wody utlenionej rozcieńczonej w proporcji 50/50. Przelej mieszankę do pustego spraya i spryskuj nią włosy po umyciu. Osiągniesz bardzo naturalny, atrakcyjny efekt.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.