Jak usunąć pestycydy z owoców i warzyw?

Choć najlepszym sposobem na pozbycie się pestycydów jest usuwanie skórki z owoców, to właśnie tam znajduje się większość składników odżywczych. Dlatego najlepiej jest ją zachować.
Jak usunąć pestycydy z owoców i warzyw?

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2022

Warzywa i owoce są niezbędne w każdej zdrowej diecie, ponieważ nasz organizm nie może obyć się bez ich właściwości odżywczych. Powinniśmy jednak wiedzieć, że zanim trafią na nasz stół, należy wyeliminować wszystkie bakterie i pestycydy. Mogą one bowiem wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie i być przyczyną wielu dolegliwości.

W uprawach owoców i warzyw pestycydy są wszechobecne. Nie wspominając o zanieczyszczeniach i odchodach zwierzęcych, które mogą zawierać niebezpieczne bakterie, takie jak salmonella czy Escherichia coli (potocznie zwana E. coli). Stąd tak ogromne znaczenie dezynfekcji tych produktów przed spożyciem.

Wiesz jak odpowiednio odkazić warzywa i owoce? Podzielimy się z Tobą kilkoma domowymi sposobami.

Usuwamy pestycydy – podstawowe rady

Poniżej podajemy podstawowe rady, jak skutecznie usunąć zanieczyszczenia i pestycydy z owoców.

Skórka z obranego jabłka
  • Przede wszystkim należy umyć owoce i warzywa pod kranem. Możesz użyć miski, żeby zaoszczędzić wodę. Ten sposób nie jest w 100 procentach skuteczny, jeżeli chodzi o pestycydy, ale eliminuje większość potencjalnych substancji toksycznych.
  • Niektóre warzywa i owoce można myć używając szczoteczki do zębów. Delikatnie szorujemy aż do usunięcia wszystkich nieczystości. Możesz stosować tę metodę przy między innymi: ziemniakach, marchewkach, ogórkach, brzoskwiniach lub jabłkach.
  • Inną bardzo skuteczną metodą na pestycydy jest całkowite pozbycie się skórki. Chociaż, w niektórych przypadkach, spory odsetek nutrientów znajduje się właśnie w skórce.
  • Nigdy nie myj warzyw i owoców przed ich przechowaniem! Możesz spowodować, że szybciej zaczną się psuć. Wilgoć jest świetnym podłożem dla bakterii i mikroorganizmów. Staraj się myć warzywa i owoce zaraz przed spożyciem, najlepiej ciepłą wodą.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Owoce dla dzieci – czym możemy je bezpiecznie karmić?

Domowe sposoby na pestycydy

Podpowiemy Ci kilka sprawdzonych, efektywnych sztuczek na dezynfekcję, za pomocą których usuniesz wszystkie bakterie i pestycydy.

Soda oczyszczona

Najpierw przełóż wszystkie warzywa i owoce do miski z wodą, żeby usunąć brud. Następnie wymieszaj litr wody z jedną łyżką stołową sody oczyszczonej. Jak już Twój preparat dezynfekujący będzie gotowy, wystarczy zanurzyć w nim na kilka minut warzywa i owoce, a potem delikatnie wyszczotkować, w celu usunięcia wszystkich bakterii.

Ocet jabłkowy na pestycydy

Ocet jabłkowy jest jednym z najlepszych, naturalnych sposobów na pestycydy . Rozcieńcz szklankę octu w jednym litrze wody i użyj do mycia tak przygotowanego preparatu.

Ocet jabłkowy

Ocet i cytryna

Ocet i cytryna to dwoje wspaniałych sprzymierzeńców, dzięki którym poprawnie wyczyścimy warzywa i owoce, usuwając jakiekolwiek bakterie i pestycydy, tak szkodliwe dla naszego organizmu. Jak z nich korzystać? Przygotuj pustą butelkę ze spryskiwaczem, przelej do niej sok z jednej wyciśniętej cytryny, dodaj dwie łyżki octu spirytusowego i szklankę wody.

Teraz zwyczajnie wstrząśnij pojemnikiem, żeby wszystkie składniki dokładnie wymieszać i spryskuj preparatem warzywa i owoce.

Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Cytryna – 9 zaskakujących właściwości

Wyciąg z grejpruta i soda oczyszczona usuwają pestycydy

Do przygotowania tego środka dezynfekującego potrzebujesz 20 kropli wyciągu z pestek grejpfruta, jedną łyżkę stołową sody oczyszczonej, szklankę octu winnego i szklankę wody.

Świeży, czerwony grejpfrut i jego sok na pestycydy

Wszystko razem wymieszaj i tak przygotowany preparat przelej do pustej butelki ze spryskiwaczem. Spryskuj nim warzywa i owoce przed ich zjedzeniem.

Ocet i sól

Żeby usunąć wszystkie bakterie i pestycydy, napełnij miskę wodą i dodaj pół szklanki octu jabłkowego i 3 łyżki stołowe soli. Wymieszaj wszystkie składniki i zamocz warzywa i owoce w tej miksturze na około 20 minut.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.