Ekran telewizora - jak go łatwo wyczyścić?

Podczas czyszczenia telewizora bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę materiał, z którego jest wykonany, aby nie uszkodzić ekranu używając nieodpowiednich produktów.
Ekran telewizora - jak go łatwo wyczyścić?

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Jeśli w trakcie oglądania dobrego filmu uświadomimy sobie, że nasz telewizor jest brudny, nasza przyjemność jest już zepsuta. Od momentu, gdy zauważymy, że ekran telewizora ma plamę lub drobiny kurzu, będzie nam to przeszkadzać, dopóki jej nie usuniemy.

Kiedy chcemy wyczyścić ekran telewizora, a także nasze ekrany komputerowe, zazwyczaj budzą się w nas pewne obawy. Bardzo często nie wiemy, jak to zrobić w prosty, skuteczny i przede wszystkim bezpieczny sposób, aby nie uszkodzić urządzenia.

To całkowicie normalne, że kiedy myjemy ekrany, nie zdajemy sobie sprawy z mikroskopijnych zabrudzeń, a jeszcze gorzej jest, jeśli je czyścimy, kiedy są włączone. Aby uniknąć gromadzenia się brudu, zaleca się, aby czyścić ekran telewizora raz w tygodniu.

W ten sposób nie dopuścimy do tworzenia się większych plam i nie będziemy musieli uciekać się do bardziej agresywnych produktów.

Wskazówki, jak wyczyścić ekran telewizora

Poniżej podajemy kilka technik, które możesz zastosować, aby idealnie wyczyścić ekran telewizora, a także poszczególne kroki, które musisz wykonać:

 • Przede wszystkim odłącz urządzenie przed czyszczeniem. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
 • Jeśli masz go pod ręką, poszukaj podręcznika do telewizora, aby upewnić się, z jakich materiałów jest wykonany i jakie produkty do czyszczenia można używać.
 • Używaj czystych ściereczek z mikrofibry: bardzo dobrze zbierają kurz i świetnie się sprawdzają również do czyszczenia szkieł okularów. Ten materiał doskonale czyści szklane powierzchnie bez pozostawiania śladów. Przy sprzedaży wielu modeli telewizorów oferuje się również zakup tego typu szmatki do czyszczenia ekranu.
 • Unikaj używania tradycyjnego papieru lub zwykłych ściereczek. Materiały te są zbyt twarde i mogą zadrapać ekran telewizora plazmowego, LED lub LCD.
 • Jeśli nadal masz stary telewizor, którego ekran jest szklany, możesz go łatwo wyczyścić ściereczką z mikrofibry zwilżoną niewielką ilością środka do czyszczenia szkła.
 • Nie spryskuj ekranu bezpośrednio mokrymi produktami. Zawsze najpierw nałóż produkt do czyszczenia na szmatkę. Idealne jest jednak czyszczenie tych ekranów na sucho. Staraj się unikać używania czegoś mokrego, chyba że jest to całkowicie konieczne.
 • W przypadku nowoczesnych telewizorów zaleca się zazwyczaj użycie wody destylowanej do czyszczenia ekranów. Nie używaj produktów z alkoholem lub środkami ściernymi, ponieważ możesz uszkodzić ekran telewizora, nie zdając sobie z tego sprawy.
Oglądanie telewizji

Telewizor w kuchni wymaga szczególnej uwagi

Jeśli Twój telewizor stoi w kuchni, prawdopodobnie zabrudzi się oparami, dymem i tłuszczami unoszącymi się w powietrzu. W celu usunięcia trudniejszych plam pomóż sobie odrobiną octu i użyj ściereczki z mikrofibry.

 • Aby zagwarantować, że ekran telewizora dłużej się utrzyma w czystości, wygodniej będzie nie umieszczać telewizora w pobliżu przejść lub w strefie przeciągu. W takich miejscach przepływ powietrza i kurzu sprawi, że będzie się szybciej brudził.
 • Nie używaj siły podczas czyszczenia. Bardzo ostrożnie oczyść powierzchnię ekranu. Pamiętaj, że obecnie do wykonania takich urządzeń stosuje się bardziej delikatne materiały niż szkło stosowane w dawniejszych latach.
 • Wykonuj poziome i miękkie ruchy i zawsze pozostaw ekran telewizora do całkowitego wyschnięcia.
 • Na koniec przetrzyj również podstawę telewizora, aby urządzenie było w idealnym stanie. Kilka ruchów szmatką w zupełności wystarczy. Zawsze trzymaj osobno ściereczki do telewizora i znajdź dla nich takie miejsce, żeby następnym razem szybko i bezpiecznie z nich korzystać.

Zachowaj ostrożność podczas czyszczenia ekranu, aby go nie uszkodzić

Telewizory bardzo się zmieniły na przestrzeni ostatnich lat a rozwój technologiczny spowodował, że mamy ekrany o bardzo wysokiej jakości. Pozwalają one zobaczyć każdy szczegół w filmach lub serialach, które lubimy najbardziej.

Mogą być produkowane z różnych materiałów, wśród których wyróżniają się diody LED, LCD lub plazma. Telewizory lampowe już zniknęły, a głównym elementem dzisiejszych ekranów nie jest już zwykłe szkło.

Dzisiejsze ekrany są kruche i wymagają innej opieki. Ponadto niektóre z nich są dotykowe, więc konieczne będzie częstsze ich czyszczenie. Dlatego wygodnie jest wdrożyć te wskazówki, aby poprawić wizję na naszych telewizorach.

Kobieta z pilotem

Przejrzeliśmy niektóre techniki, których się używa, aby lepiej wyczyścić ekran nowoczesnego telewizora. Bez wątpienia są prostym, naturalnym i skutecznym sposobem na uzyskanie doskonałego obrazu.

Nie wahaj się także stosować tych wskazówek do innych ekranów w swoim domu, niezależnie od tego, czy są to komputery, telefony komórkowe, laptopy czy tablety.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.