Jak rozjaśnić włosy i ich nie uszkodzić

Jeśli chcesz rozjaśnić ton twoich włosów lub zmienić kolor, poznaj te proste techniki, dzięki którym odbarwisz włosy, nie uszkadzając ich.
Jak rozjaśnić włosy i ich nie uszkodzić
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Na rynku dostępne są różne produkty do rozjaśniania włosów, ale ich składniki chemiczne mogą powodować lekkie, ciężkie, a czasem nieodwracalne ich uszkodzenie. Ponadto wiele kobiet farbuje włosy kilka razy do roku, co sprawia, że istnieje większe prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak rozjaśnić włosy nie niszcząc ich?

Zmiana tonu lub jego rozjaśnienie może sprawić, że będziemy wyglądać piękniej, a nawet młodziej. Dlatego warto korzystać z mniej agresywnych, naturalnych sposobów, aby rozjaśnić włosy i dojść do upragnionego tonu. Mogą one również służyć do utrzymywania koloru przez dłuższy czas, w celu zmniejszenia częstotliwości stosowania produktów chemicznych.

Co się dzieje, gdy rozjaśniamy włosy?

Włosy podzielone są na trzy części. Z jednej strony mamy naskórek, który jest tworzony przez komórki złożone z keratyny. Jest odpowiedzialna za ochronę wnętrza włosów, wpływając również na ich blask i kolor.

Z drugiej strony jest też rdzeń. Rdzeń tworzy wnętrze włosów, jego skład stanowi około 70% masy, reszta to komórki zrogowaciałe. I wreszcie macierz. Jest to centralna część włosa, gdzie skoncentrowane są jego naturalne pigmenty i zawarto gruczołów łojowych. Ma porowatą strukturę i nadaje włosom wygląd.

kobieta farbująca włosy

Rozjaśnienie jest procesem, w którym koloru włosów słabnie i w którym wpływa się bezpośrednio na pigmenty we włosach. Połączenie wody utlenionej i produktu rozjaśniającego prowadzi do uwolnienia czynnego tlenu, który atakuje pigment w wyniku czego włosy stają się jaśniejsze. Stopień rozjaśnienia zależy od początkowej pigmentacji włosów.

Aby osiągnąć intensywny blond na ciemnych włosach musimy wykorzystać kilka różnych technik. Rozjaśnienie produktami chemicznymi jest jednak bardzo agresywne. Dlatego należy zachować ostrożność, ponieważ może przynieść negatywne konsekwencje w przyszłości, a nawet w momencie aplikacji. Im bardziej rozjaśniasz włosy, tym więcej szkód możesz spowodować.

Jak rozjaśnić włosy naturalnie, nie niszcząc ich?

Rozjaśnienie włosów w sposób naturalny i bez ich zniszczenia jest możliwe. Dzięki tym technikom obniżymy intensywność koloru, który masz na głowie w tym momencie. Co więcej, możesz być pewna, że wszyscy zauważą blask twoich włosów.

1. Rozjaśnienie za pomocą rumianku

Rumianek jest jednym z najczęściej używanych produktów do rozjaśniania włosów, dlatego przedstawiamy ten sposób jako pierwszy, na drugim miejscu jest cytryna, którą połączymy z rumiankiem. Sposób ten jest bardzo łatwy.

W garnku gotujemy dwie szklanki wody. Gdy zacznie wrzeć, zaparzamy dwie torebki rumianku. Następnie wstawiamy go do lodówki, aby ostygło. Gdy mieszanka jest już zimna, dodajemy sok z połowy cytryny.

Przy pomocy rozpylacza lub sprayu nakładamy miksturę na wilgotne włosy, pozostawiając ją na około dwadzieścia minut. Ten musi być wykonywany co najmniej dwa razy w tygodniu, aby zobaczyć rezultaty.

zadowolona kobieta
Aby osiągnąć lepsze efekty, możemy dodać ekstrakt z rumianku bezpośrednio do szamponu. W ten sposób wzmacniamy efekt podczas codziennego mycia głowy. Istnieje też wiele produktów, które zawierają ekstrakt z rumianku.

2. Maska z cytryny, jajka i piwa

Pierwszą rzeczą jaką zrobimy, aby rozjaśnić włosy, nie niszcząc ich jednocześnie jest ubicie białka jajka na sztywno. Następnie dodajemy pół szklanki piwa bezalkoholowego. Mieszamy za pomocą drewnianej łyżki i dodajemy cytrynę.

Maskę nakładamy  na mokre włosy,  masując  i pozostawiamy przez dwadzieścia minut, spłukując następnie dużą ilością wody. Zabieg należy wykonywać dwa razy w tygodniu. Widzisz? Piwo ma też inne zastosowania.

3. Płukanka z octu jabłkowego i miodu

Innym sposobem na rozjaśnienie włosów bez ich niszczenia jest mieszanka wody i dwóch łyżek miodu, które należy zagotować na średnim ogniu. Gdy woda osiągnie maksymalną temperaturę wrzenia, dodaj dwie łyżki octu jabłkowego i pozostaw całą mieszaninę jeszcze przez kilka minut. Zdejmij z ognia i wstaw do lodówki.

uśmiechnięta kobieta
Gdy mieszanka ostygnie, nakładamy ją na włosy. Przy pomocy suszarki ułatwimy wchłonięcie preparatu, dzięki ciepłej temperaturze,. Podobnie jak w poprzednich technikach, zostawiamy na włosach przez 20 minut, a następnie spłukujemy dużą ilością wody.

Po rozjaśnieniu musimy pamiętać, że konieczna jest pielęgnacja włosów. To bardzo ważne, jeśli chcemy mieć naprawdę piękną czuprynę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • DA SILVA ANA PAULA². Determinación de la actividad antibacteriana de tres variedades de limón (Citrus limón (L) Osbeck, Citrus limón (L) Osbeck en combinación con Citrus reticulata y Citrus medica L.) Frente a Staphylococcus aureus y Escherichia coli¹. Univ. Cienc. Soc.  [revista en la Internet]. 2015  Mayo [citado  2019  Feb  12] ;  (14): 30-38. Disponible en: http://www.revistasbolivianas.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S8888-88882015000100006&lng=es.
  • GOMEZ UGARTE, Magaly; REYES ROJAS, Shirley; PAREDES CHOQUE, Laura. La manzanilla y sus propiedades medicinales.Rev. Inv. Inf. Salud,  Cochabamba,  v. 10,  n. 23,   2015 .   Disponible en <http://www.revistasbolivianas.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&amp;amp;pid=S2075-61942015000100008&lng=es&nrm=iso>. accedido en  12  feb.  2019.
  • González Novelo, S. A., Tamayo Cortez, J. A., Toledo López, V. M., Tamayo Canul, E. N., & Vargas y Vargas, M. D. L. (2013). Productos con alto contenido de miel, como opción para incrementar su uso en Yucatán. Revista Mexicana de Agronegocios17(33).
  • Pérez Medina, T., de Argila Fernández-Durán, N., Pereira Sánchez, A., & Serrano González, L. (2015). Beneficios del consumo moderado de cerveza en las diferentes etapas de la vida de la mujer. Nutrición Hospitalaria32(1).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.