Branie prysznica - nie popełniaj tych 5 częstych błędów

Ważne jest, aby znać najczęściej występujące błędy związane z prysznicami, które popełnia wielu z nas. Ważne jest również, aby wiedzieć, co zrobić, by uzyskać najlepsze możliwe wyniki.
Branie prysznica - nie popełniaj tych 5 częstych błędów

Napisany przez Lorena González

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wielu z nas uważa, że pieniące się produkty zapewniają lepszy peeling pod prysznicem. Ale w rzeczywistości jest odwrotnie, a piana może spowodować, że skóra stanie się bardzo wysuszona. Także wielu z nas uważa za normalne branie prysznica przynajmniej raz dziennie.

Jednak ten nawyk powoduje, że ciągle powtarzamy serię błędów dotyczących higieny osobistej.

Zwróć uwagę na następujące typowe błędy i unikaj ich w jak największym stopniu.

1.Wybierz optymalną temperaturę

Temperatura prysznica nie powinna przekraczać 35°C, ponieważ taka jest wystarczająca. Często bierzemy prysznic, który jest zbyt gorący, a niewiarygodnie gorąca woda jest jednym z wielu błędów popełnianych pod prysznicem.

Powinniśmy być świadomi, że bardzo wysoka temperatura wody może powodować odwodnienie, suchość i łuszczenie się skóry.

Ponadto bardzo gorąca woda może usuwać naturalny łój ze skóry. W efekcie skóra nie będzie w stanie bronić się przed bakteriami i szkodliwymi substancjami – dokładnie takimi rodzajami błędów, jakich chcesz uniknąć.

Zbyt dużo gorącej wody powoduje nadmierny przepływ krwi. Może także powodować zaczerwienienie, stany zapalne i trądzik.

Prysznic z którego leci woda

2. Branie prysznica nie powinno trwać zbyt długo

Nie warto też brać długich pryszniców. Działa to tak samo, jak branie prysznica z bardzo gorącą wodą, ponieważ wysusza skórę.

Spróbuj wziąć prysznic, który trwa nie dłużej niż dziesięć minut. W przeciwnym razie, biorąc bardzo długie prysznice, sam możesz wywołać pojawienie się trądziku i podrażnionej skóry itp.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Co trądzik mówi o Twoim zdrowiu?

3. Produkty bardzo się pieniące nie są tak dobre, jak myślisz

Niektóre mydła są bardzo pieniste, ponieważ zawierają środki powierzchniowo czynne. Ich funkcja polega na wiązaniu cząsteczek tłuszczu z wodą. Jeśli zauważysz, że Twój żel pod prysznic jest zbyt pienisty, to dlatego, że ma nadmiar tego rodzaju substancji.

  • Należy pamiętać, że im więcej piany wytwarza mydło lub żel, tym więcej oleju ze skóry zostanie usunięte. Spowoduje to wysuszenie i szorstką skórę.
  • Nie zaleca się również stosowania mydeł antybakteryjnych, chyba że jest to zalecane przez lekarza.
  • Zawsze staraj się kupować mydła o wartości pH 5,5, co powinno być podkreślone na etykiecie. Jest to poziom alkaliczny, który jest bezpieczny dla skóry.

4. Branie prysznica a używanie starych gąbek

Stare gąbki mogą być bardziej miękkie, ale nie są najbardziej polecanym produktem do kąpieli. Nawet jeśli wydaje się inaczej, używanie tej samej gąbki przez długi czas może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Kobieta używająca gąbki podczas kąpieli

Należy mieć świadomość, że gąbki zamieniają się w idealny dom dla bakterii i grzybów. Dlatego nie należy używać tej samej gąbki dłużej niż 4 tygodnie z rzędu. Eksperci zalecają używanie szmatki zamiast gąbki lub gąbki z siatki.

5. Prawidłowe wycieranie skóry

Nawet, jeśli dobrze jest wytrzeć się ręcznikiem po prysznicu, przesada nie będzie dobrym pomysłem. Zrozum, że prawidłowe suszenie jest równie ważne jak dobre mycie się, jeśli chodzi o unikanie błędów związanych z prysznicami.

Najlepiej nie używać szorstkich ręczników, które pozostawiają nieco wilgotne ciało. Po kąpieli nie zapomnij o zastosowaniu balsamu do ciała, aby utrzymać zdrową i nawilżoną skórę.

Zwróć uwagę na obszary, które wymagają szczególnej uwagi. Oto one:

  • Pachy.
  • Stopy, szczególnie przestrzenie między palcami.
  • Obszar pachwin.

Nie trzyj skóry energicznie, aby usunąć wilgoć. Wystarczy delikatnie się osuszyć.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak usunąć zapach mokrego ręcznika?

Branie prysznica – inne zalecenia

Ważne jest, aby znać najczęściej występujące błędy związane z prysznicami, które popełnia wielu z nas. Ważne jest również, aby wiedzieć, co zrobić, by uzyskać najlepsze możliwe wyniki.

Oto kroki, jakie należy podjąć:

Zatroszcz się o swoje uszy

Zarówno dorośli, jak i dzieci nie mogą zaniedbać czyszczenia uszu wewnątrz i na zewnątrz.

  • Prawidłowo wyczyść je wodą z mydłem i unikaj dostania się wody do ucha wewnętrznego.
Czyszczenie uszu.

W przypadku niemowląt czyszczenie uszu powinno być ograniczone do obszaru zewnętrznego. Będziesz potrzebować odrobiny wody z mydłem lub możesz delikatnie wytrzeć zewnętrzną stronę ucha miękką, wilgotną szmatką.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.