Maski ochronne - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Maski ochronne oraz medyczne występują w różnych odmianach. A każda z nich ma określoną funkcję. Nie wszystkie maski są przydatne do wszystkich rodzajów narażenia na warunki środowiskowe. Ponadto ważne jest także to, aby prawidłowo je założyć!
Maski ochronne - wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Medyczne maski ochronne to pojedyncze elementy wyposażenia ochronnego, które ludzie mogą nosić na twarzach. Chronią przed narażeniem na zanieczyszczenia przez drogi oddechowe. Są w całości wykonane z materiału filtrującego i mają klips lub adapter nosowy oraz gumki lub zapięcia na głowę.

Jednak niektóre maski ochronne mają także zawory wydechowe. W rzeczywistości zawór ten ułatwia oddychanie i zapobiega kondensacji pary wodnej. Są one zaprojektowane pod kątem długiego okresu użytkowania.

Maski ochronne oraz medyczne występują w różnych odmianach. A każda z nich ma określoną funkcję. Nie wszystkie maski są przydatne do wszystkich rodzajów narażenia na warunki środowiskowe. Ponadto ważne jest także to, aby prawidłowo je założyć!

Maski ochronne i ich rodzaje

Istnieją dwie grupy masek medycznych. Są to:

Maski ochronne chirurgiczne

Te maski chronią innych ludzi. Dzieje się tak, ponieważ filtrują one cząsteczki podczas oddychania, zapobiegając ich przedostaniu się na zewnątrz.

Wysokowydajne maski ochronne klasy FFP

Ten rodzaj maski chroni użytkownika. Filtrują one cząsteczki unoszące się w środowisku zewnętrznym tak, aby osoba nosząca taką maskę ich nie wdychała.

Występują w różnych kształtach w zależności od ich projektu. Mogą być na przykład stożkowe, poziome lub pionowe. Ponadto ich skuteczność zależy także od konstrukcji i wydajności, Maski ochronne klasyfikowane są jako klasa 1, 2 lub 3. Rodzaj klasy zależy od tego, jak dobrze filtrują zanieczyszczenia istniejące w środowisku.

  • Maski ochronne FFP1. Wydajność filtracji 78%, stężenia środowiskowe do 4 TLV (poziom graniczny wartości progowej).
  • Maski ochronne FFP2. Skuteczność filtracji 92%, stężenia środowiskowe do 12 TLV.
  • Maski ochronne FFP3. Wydajność filtracji 98%, stężenia środowiskowe do 50 TLV.

Jak korzystać z masek ochronnych?

Wybór najlepszej maski ochronnej zależy przede wszystkim od czynników ryzyka. Jednak przed i po użyciu takich masek medycznych należy umyć ręce. Nałóż maskę przed wejściem do zanieczyszczonego obszaru i zdejmij ją po jego opuszczeniu. Ponadto upewnij się, że jest ona odpowiednio dopasowana, aby zapewnić sobie dobrą ochronę.

Ważne jest również, aby po użyciu zmienić maski ochronne na nowe na wypadek ich zamoczenia lub uszkodzenia. Dobrze jest również zmienić maskę, jeśli oddychasz dużo, ponieważ wilgoć gromadzi się w niej i nie może ona wtedy odpowiednio dobrze filtrować powietrza.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jak uchronić się przed infekcją koronawirusem robiąc zakupy?

Jakiego typu maski ochronne powinieneś używać?

Powinieneś używać masek chirurgicznych podczas zmiany rodzaju aktywności lub przejścia z jednego środowiska do drugiego.

Maski FFP2 powinny pasować do powierzchni Twojej twarzy, całkowicie zakrywając nos i usta, aby chronić ich błony śluzowe. Upewnij się także, że używasz ich zgodnie ze zaleceniami dotyczącymi izolacji i wszelkimi środkami ostrożności dla osób z chorobami zakaźnymi. Maski FFP3 są przeznaczone osób wystawionych na wysokie ryzyko infekcji.

Jak zakładać i zdejmować maski ochronne?

Ważne jest, aby umieć zakładać maski ochronne, aby odpowiednio się zabezpieczyć. Ważne jest jednak, aby wiedzieć też, jak je prawidłowo zdjąć. Jeśli jednak nie zrobisz tego dobrze, możesz także zachorować.

Zakładanie maski

Aby prawidłowo założyć maski medyczne, musisz to zrobić przed wejściem do zanieczyszczonego obszaru. Wykonaj następujące kroki:

  • Umyj ręce i sprawdź datę ważności maseczki. Nie może być w niej też żadnych wad.
  • Możesz teraz założyć maskę. Zastanów się nad kolejnością zakładania odzieży ochronnej, jeśli zamierzasz użyć także innej ochrony. Oto kolejność: kombinezon lub kurtka, czapka, spodnie, maska, okulary i rękawiczki.
  • Dopasuj maskę odpowiednio do twarzy, aby się chronić. Jeśli nosisz okulary, musisz je zdjąć, aby założyć i dostosować maskę. Następnie możesz ponownie założyć okulary.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Czy koronawirus może zanieczyścić żywność?

Jak prawidłowo założyć medyczne maski ochronne?

Pora teraz omówić sam proces zakładania maski na twarz:

  • Trzymaj maskę obiema rękami, pozostawiając klips na nos u góry. Następnie dopasuj klips do kształtu Twojego nosa składając go ostrożnie na środku i otwórz maskę, pociągając za dolną krawędź.
  • Następnie włóż maskę pod brodę i przełóż dwa paski przez głowę.
  • Przełóż dolny pasek pod uszami, a górny pasek nad małżowiną uszną.
  • Na koniec sprawdź przyleganie klipsa na nos obiema dłońmi i wyreguluj go tak, aby dopasować go do kształtu nosa.

Zdejmowanie maski z twarzy

Aby zdjąć sprzęt ochronny, istnieje również odpowiednia kolejność: rękawiczki, okulary, spodnie, czapka i kombinezon. Będąc poza zanieczyszczonym obszarem zdejmujesz maskę. Następnie upewnij się, że włożyłeś ją do odpowiedniego pojemnika i umyłeś dokładnie ręce.

Podsumowanie naszych dzisiejszych rozważań

Istnieją różne rodzaje masek medycznych, które mają nas chronić, filtrując szkodliwe cząsteczki w środowisku. Dlatego ważne jest, aby wybrać właściwy i poprawnie założyć taką maskę. Nie wszystkie maski ochronne są zawsze przydatne, a niektóre mogą nawet przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cárcoba Alonso, A. (1992). Los equipos de protección individual. Salud y Trabajo.

  • Morelos, R., Ramirez, M., Sanchez, G., Chavarín, C., & Meléndez, E. (2014). El trabajador de la salud y el riesgo de enfermedades infecciosas adquiridas. Revista de La Facultad de Medicina de La UNAM.

  • Mutual de Seguridad CChc. (2013). Protección respiratoria. ACHS.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.