Płyn do płukania jamy ustnej: jaki wybrać?

Płyn do płukania jamy ustnej: jaki wybrać?
Vanesa Evangelina Buffa

Przejrzane i zatwierdzone przez: dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Płyn do płukania jamy ustnej może być używany każdego dnia jako środek zapobiegawczy. Jednak pomaga również leczyć niektóre schorzenia dentystyczne. Istnieje kilka rodzajów płynów do płukania jamy ustnej, a każdy z nich ma inne zastosowanie.

Wiele osób zapomina, że płyn do płukania jamy ustnej to doskonałe uzupełnienie codziennego szczotkowania zębów, ale nigdy nie będzie w stanie go zastąpić. Jeśli dodasz do tego czyszczenie przestrzeni między zębami nicią dentystyczną, będziesz w stanie doskonale zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej.

Aby wybrać właściwy płyn do płukania jamy ustnej, który będzie spełniał wszelkie Twoje potrzeby, skonsultuj się z dentystą. Będzie on w stanie dopasować odpowiedni płyn oraz pokaże Ci, jak go używać.

Płyn do płukania jamy ustnej z alkoholem lub bez

Wybierając płyn do płukania jamy ustnej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego zawartość alkoholu. Jeżeli znajduje się w nim alkohol, nie powinno się go połykać ani często używać.

Płyn do płukania jamy ustnej

Niestety produkty zawierające alkohol mogą wywoływać uszkodzenia błony śluzowej wyściełającej wnętrze jamy ustnej. Na szczęście na rynku są dostępne płyny do płukania jamy ustnej bez alkoholu.

W niektórych płynach do płukania jamy ustnej znajduje się CPC, czyli chlorek cetylopirydyniowy, który jest bezpieczny i skuteczny. To substancja, która chroni przed gromadzeniem się bakterii.

Rodzaje płynu do płukania jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej dzieli się na dwie główne grupy: kosmetyczne i lecznicze. Płynów leczniczych używa się w celu zwalczania takich problemów zdrowotnych jak zapalenie dziąseł, nadwrażliwość zębów lub ból jamy ustnej. Z kolei płyny kosmetyczne często zawierają dodatek środków wybielających.

Zazwyczaj płyny do płukania jamy ustnej należy używać pół godziny po umyciu zębów, ponieważ składniki zawarte w paście do zębów mogą zmniejszać jego skuteczność. W dalszej części artykułu znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci dobrać odpowiedni płyn, który spełni Twoje potrzeby:

Używanie płynu do płukania jamy ustnej przez osoby z halitozą lub brzydkim zapachem z ust

Jeżeli dokucza Ci halitoza, musisz przede wszystkim poznać jej przyczynę. Zazwyczaj jest ona związana z rozkładaniem się bakterii pochodzących z resztek pożywienia, które zostały w jamie ustnej. Płyny do płukania jamy ustnej, które mają zwalczać brzydki oddech, zawierają takie składniki jak nadtlenek wodoru, cynku, chlorheksydyna czy triclosan.

Eksperci polecają płukanie zębów 15 ml nierozcieńczonego płynu przez 30 sekund, przynajmniej dwa razy dziennie lub po każdym myciu zębów. Aby zapewnić jeszcze większą skuteczność, nie przepłukuj ust wodą ani nie pij od razu po użyciu płynu.

Zły stan dziąseł

Takie problemy pojawiają się, gdy bakterie tworzące płytkę zębową nadbudowują się w dziąsłach i wywołują stan zapalny oraz krwawienie. Mogą powodować utratę masy kostnej, a nawet zębów.

Kobieta z zaczerwienionymi dziąsłami
Płyn do płukania jamy ustnej może leczyć odsuwające się dziąsła.

W celu leczenia dziąseł dentyści zalecają najczęściej używanie delikatnych płynów do płukania jamy ustnej bez dodatku alkoholu. Znajdują się w nich takie substancje jak jodopowidon, fenole lub olejki eteryczne. Sprawdzą się również płyny do płukania z dodatkiem soli.

W celu leczenia chorób przyzębia dentyści polecają używanie chlorheksydyny, środka antyseptycznego o szerokim spektrum działania, który sprawdza się w walce z płytką nazębną.

Używanie płynu do płukania jamy ustnej w przypadku próchnicy

Ubytki zębów to jeden z najczęstszych problemów jamy ustnej. Jednak można ich uniknąć przestrzegając właściwiej higieny jamy ustnej oraz leczenia fluorkiem. Fluoryzacja pomaga zachować zdrową powierzchnię jamy ustnej i nie pozwala, aby stała się porowata, blokując tym samym dostęp bakterii.

Płyny do płukania jamy ustnej z fluorkiem pomagają w walce z próchnicą, ponieważ wzmacniają szkliwo pokrywające zęby.

Hiposaliwacja czyli suchość w ustach

Jeśli często czujesz suchość w ustach bo masz zbyt mało śliny, znajdujesz się w grupie ryzyka rozwoju infekcji bakteryjnych, ponieważ ślina nie spełnia swojej funkcji ochronnej.

Dlatego też lekarze zalecają używanie właściwego płynu do płukania jamy ustnej, który nie tylko ją odświeża, ale również wykazuje działanie ochronne. Ten rodzaj produktu jest bogaty w minerały, witaminę E oraz fluorek.

Ortodoncja

Jeżeli nosisz aparat ortodontyczny, musisz używać płynu do płukania jamy ustnej, ponieważ w takim przypadku samo szczotkowanie nie wystarczy do wyczyszczenia zębów. Używając płynu do płukania jamy ustnej dotrzesz do miejsc, których nie dosięgnie szczoteczka. Dzięki temu zadbasz o kompleksową higienę jamy ustnej.

  • Płucz zęby 15 ml nierozcieńczonego płynu przez 30 sekund, przynajmniej dwa razy dziennie lub po każdym myciu zębów.

Podsumowanie

Używanie płynu do płukania jamy ustnej pomaga usunąć pozostałości jedzenia z tych miejsc, do których nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka do zębów. Tym samym nie tylko pomoże Ci odświeżyć oddech, ale również zadbać o właściwą higienę jamy ustnej.

Istnieją przesłanki sugerujące, który płyn do płukania jamy ustnej o działaniu leczniczym należy wybrać w danym przypadku. W doborze płynu z pewnością pomoże Ci dentysta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hábitos de higiene bucal y su influencia sobre la frecuencia de caries dental. (2008). Acta Pediátrica de México.
  • Díaz Soriano, A. M., Pérez Vargas, L. F., Castro Rodríguez, A. F., Montesinos Mateos, A., Montoros Chávez, E., Morales Sauri, W., … Paredes Pérez, H. (2014). Efecto de los colutorios orales con fluoruro de sodio al 0.05% y agua con sal al 5% sobre la placa bacteriana y el ph salival. Odontología Sanmarquina. https://doi.org/10.15381/os.v8i1.2994
  • Gonçalves, É. M., Vasconcelos, Â. M., Maia, C. R. N. P., Freitas, R. A., Carlos, M. X., & Lima, D. L. F. (2009). Investigação dos ingredientes ativos presentes nos consultórios e dentifrícios encontrados no mercado brasileiro. Revista Periodontia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.