Olejek miętowy – korzyści dla zdrowia i piękna

Aby wykorzystać maksymalnie wszystkie zalety olejku miętowego, ważne jest, aby znaleźć produkt najwyższej jakości, a jeśli to możliwe, również ekologiczny.
Olejek miętowy – korzyści dla zdrowia i piękna

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Być może nigdy wcześniej nie słyszałeś o oleju miętowym. Jednak jesteśmy przekonani, że prawdopodobnie próbowałeś w swoim życiu herbaty miętowej. Smakuje ona niezwykle orzeźwiająco i jest bardzo pomocna w rozwiązywaniu problemów trawiennych.

Cóż, olejek miętowy również ma wiele zalet zdrowotnych, które mogą pozytywnie wpływać na wiele dolegliwości.

W dzisiejszym artykule opowiemy Wam o walorach i zaletach zdrowotnych miętowego olejku eterycznego. Wiele z nich z pewnością Cię zaskoczy, ponieważ prawdopodobnie nie miałeś zielonego pojęcia, że mięta może działać na ciało aż tak kompleksowo!

Olejek miętowy – na bóle o najróżniejszym podłożu

Olejek miętowy doskonale nadaje się do łagodzenia niektórych rodzajów bólu.

Przyjrzymy się więc, na jakie rodzaje bólu mięta może pomóc i jak skutecznie wykorzystać ją do leczenia:

 • Bóle mięśniowe. Jeśli cierpisz na fibromialgię, problemy z plecami lub ich sztywność, olejek miętowy złagodzi i uspokoi dolegliwości bólowe. Olejek możesz zastosować za pomocą wcierania w bolące mięśnie za pomocą delikatnego masażu.
 • Ból stawów. Olejek miętowy może również pomóc przy zapaleniu stawów i zapaleniu kaletki stawowej. Jeśli zastosujesz go na obszarze dotkniętym chorobą, złagodzi on wyraźnie dyskomfort, jaki odczuwasz.
 • Bóle głowy. Uciążliwe bóle głowy lub migreny bywają bardzo irytujące. Mogą nawet całkowicie wyłączać osobę, która na nie cierpi z normalnego trybu funkcjonowania. Nanieś olejek miętowy na czoło i skronie, delikatnie masuj okolicę, a szybko zmniejszysz ból.

Olejek z mięty na Halitozę

Niektórzy ludzie cierpią na chorobę znaną pod terminem Halitoza, która powoduje nieświeży oddech. To często czyni je bardzo niepewnymi i sprawia, że rezygnują z życia społecznego. W tych przypadkach żadne gumy do żucia czy inne produkty mające odświeżać oddech wydają się bezużyteczne i nieskuteczne.

Na szczęście mięta jest bardzo polecaną, a zarazem naturalną opcją, która może przyjść z pomocą.

 • Najlepszym sposobem użycia olejku eterycznego z mięty do zwalczania tego problemu jest zrobienie swojej własnej domowej pasty do zębów.
 • Dodaj kroplę olejku miętowego pod język, a następnie wypij szklankę wody, aby szybko i skutecznie odświeżyć oddech.
 • Dodatkowo olejek z mięty może również być stosowany jako płyn do płukania ust.

Miętowy olejek eteryczny – działanie na skórę

Czy cierpisz na stany zapalne skóry, egzemę lub wysypkę? Są ludzie, którzy mają niezwykle wrażliwą skórę, więc wszystko, czego używają, może wywołać reakcje alergiczne. Ten olejek eteryczny może w tym skutecznie pomóc w stanach, takich jak:

 • Łuszczyca i egzema. Nanieś olejek miętowy na skórę i odczekaj, aż całkowicie się wchłonie. Pomoże on złagodzić objawy i jednocześnie zapewni bardzo przyjemne uczucie świeżości i chłodu.
 • Wysypki. Niezależnie od tego, czy są one wywołane reakcją alergiczną, czy kontaktem z drażliwą rośliną lub substancją, olejek z mięty pieprzowej chłodzi obszar i neutralizuje nieznośne swędzenie.
 • Trądzik. Olejek miętowy ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co czyni go idealnym do leczenia problemów skórnych, takich jak trądzik.
 • Oparzenie słoneczne. Olejek z mięty również doskonale nawilża skórę. Jeśli zastosujesz go do leczenia skutków oparzenia słonecznego, pomoże Ci on złagodzić ból i ochłodzić poparzoną okolicę.

Miętowy olejek eteryczny, jako wielki sprzymierzeniec układu pokarmowego

Prawdopodobnie doskonale wiesz o tym, że herbata miętowa może pomóc w leczeniu niestrawności. Czy wiesz, że olejek eteryczny z mięty działa dokładnie w taki sam sposób? Możesz go stosować w formie kapsułek lub dodać kroplę olejku do herbaty lub innego naparu.

Mięta i produkty na jej bazie nie tylko świetnie pomagają w rozwiązywaniu problemów z niestrawnością. Może ona również pomóc we wzdęciach i może być stosowana w leczeniu zespołu jelita drażliwego.

herbatka z mięty

Pamiętaj jednak, aby skonsultować się z lekarzem przed użyciem w tym stanie.

Olejek eteryczny z mięty – skutecznie odstrasza komary

Niektórzy ludzie naturalnie przyciągają do siebie komary, co oznacza, że ​​w lecie lub na wczasach w krajach tropikalnych narażają się na liczne ukąszenia. Komary mogą również przenosić niebezpieczne choroby tropikalne. Ponieważ może to być bardzo denerwujące, powinieneś wiedzieć, że możesz użyć olejku miętowego do odparcia ataku tych uciążliwych insektów.

Owady wręcz nienawidzą zapachu mięty, więc nanoszenie tego oleju na skórę zapewni ci komfort. Dodatkowo mięta wspaniale pachnie i nie dopuści do pogryzień.

Jak widać, ten rodzaj olejku ma bardzo wiele zalet, które pomogą utrzymać nasze ciało w zdrowiu. W końcu może pomóc zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie!

Używanie olejku miętowego do wszystkiego, o czym wspomnieliśmy w tym artykule, powstrzyma cię od kupowania produktów komercyjnych, które w wielu przypadkach mają skutki uboczne. Sam naturalny olejek miętowy zapewni ci te same korzyści, co te nienaturalne produkty.

Czy wiedziałeś, że olejek z mięty może być aż tak korzystny dla twojego ciała i zdrowia? Zachęcamy gorąco do wypróbowania i odkrycia wielu korzyści, jakie mogą Ci zaoferować olejki eteryczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Buitrago, F. (2009). La fibra, los espasmolíticos y el aceite de menta son tratamientos efectivos en el síndrome de intestino irritable. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/S1134-2072(09)71976-0
 • López Luengo, M. (2004). Los aceites esenciales. OFFARM. https://doi.org/10.1117/12.2179560
 • Briggs, P., Haerylack, H., & Mooney, R. (2017). Aceite de menta inhalado para las náuseas postoperatorias en pacientes sometidos a cirugía cardíaca. Nursing (Ed. Española). https://doiKaragözlü,
 • N., Ergönül, B., & Özcan, D. (2011). Determination of antimicrobial effect of mint and basil essential oils on survival of E. coli O157:H7 and S. typhimurium in fresh-cut lettuce and purslane. Food Control. https://doi.org/10.1016/j.foodcont.2011.04.025.org/10.1016/j.nursi.2017.06.012

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.