Metaliczny posmak w ustach - poznaj jego przyczynę

Czy zastanawiałaś się kiedyś, skąd bierze się metaliczny posmak w ustach? Ten dziwny smak może być objawem problemów zdrowotnych. Jeśli po jakimś czasie nie zniknie, powinnaś skonsultować się ze specjalistą, który postawi diagnozę. Dzięki temu unikniesz innych problemów.
Metaliczny posmak w ustach - poznaj jego przyczynę

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2018

Metaliczny posmak w ustach jest bardziej powszechny niż mogłoby się nam wydawać. W rzeczywistości może wskazywać na różne problemy zdrowotne.

Metaliczny posmak może mieć charakter tymczasowy, może mieć stan łagodny lub poważny, zależnie od jego przyczyny.

Może rozwinąć się z różnych powodów i może doprowadzić do całkowitego zaniku apetytu. Ponadto nawet samo tylko mówienie może stać się problemem.

Metaliczny posmak – Jego główne przyczyny

Niektóre leki

Kiedy rozpoczynasz leczenie farmakologiczne, może temu towarzyszyć metaliczny smak w ustach. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, skontaktuj się ze specjalistą i poproś o zmianę leku na taki, który nie spowoduje takiego efektu ubocznego.

Połykanie tabletki antydepresyjnej

Wśród leków powodujących ten efekt znajdują się następujące pozycje:

 • antybiotyki
 • antydepresanty
 • leki zażywane na kamicę nerkową
 • niektóre związki stosowane do zrównania poziomu wapnia
 • zabiegi na nadciśnienie.

Zły stan jamy ustnej i dziąseł

Higiena jamy ustnej również może mieć związek z metalicznym posmakiem. Dodatkowo nadmiar osadu nazębnego może powodować zapalenie dziąseł. Jest to infekcja niszcząca tkankę, która wspomaga dziąsła.

Prawidłowa higiena stomatologiczna jest podstawą do ochrony i wyeliminowania nieprzyjemnego metalicznego posmaku w ustach.

Ciąża

W pierwszych miesiącach ciąży wielu kobietom towarzyszy metaliczny posmak w ustach.

Jest to spowodowane hormonalnymi zmianami w ciele, szczególnie w pierwszym trymestrze. Na szczęście z czasem dolegliwość ta zanika.

Kobieta w ciąży

Alergie i infekcje

Niektóre alergie i grzybice ust i języka mogą wpływać na kubki smakowe oraz zmieniać w efekcie tego smak w ustach.

Alergie również są z tym związane. Zarówno śluzówka jak i zatkany nos mogą powodować powstanie tego problemu.

Problemy z układem nerwowym

Brak równowagi w tej strefie mózgu, która odpowiada za uczucie smaku może niejednokrotnie spowodować tego typu zmiany.

Układ nerwowy

Wysoki poziom minerałów

Metaliczny posmak może być spowodowany nadmiarem minerałów w organizmie (m.in.: żelazo i miedź).

Podobnie jest w przypadku niedoborów lub nadmiaru cynku, który również może wywołać metaliczny posmak.

Toksyczne środki

Wdychanie toksycznych środków takich jak benzen, kobalt, lakiery lub wystawienie na rtęć lub ołów może spowodować metaliczny posmak w przypadku wdychania dużych ilości tych substancji.

metaliczny posmak mowimy nie

Inne powody metalicznego posmaku to:

 • Zatrucie pokarmowe, szczególnie rybą lub owocami morza.
 • Niedobory witamin i minerałów.

Jak pozbyć się metalicznego posmaku?

Płukanie jamy ustnej soloną wodą

Dzięki przeciwzapalnym właściwościom soli, ten środek doskonale sprawdza się w leczeniu dziąseł a także usuwa bakterie, które powodują metaliczny posmak. Dobrze jest także:

 • Po jedzeniu wyczyścić zęby z resztek pokarmu.
 • Złagodzić ból gardła i następnie udrożnić zatkany przewód nosowy.

Cytrusy

Spożywanie cytrusów pobudza wydzielanie śliny i pomaga zminimalizować nieprzyjemny metaliczny posmak. Do tego możesz spożywać pomarańcze, cytrynę, grejpfruty, itp.

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej

Zalecane jest szczotkowanie zębów i języka 2 lub 3 razy dziennie. Ponadto dobrze działa również płukanie gardła, ponieważ pomaga całkowicie wyeliminować szkodliwe mikroorganizmy.

Aby pozbyć się wszystkich drobnoustrojów, możesz posypywać szczoteczkę niewielką ilością sody oczyszczonej i soli.

Prawidłowe nawadnianie

Pij od 7 do 8 szklanek wody dziennie, aby ciało pozostało nawodnione i czyste. Dzięki temu zapobiegniesz suchości w ustach.

Pastylki i cukierki do ssania

Niektóre smaki pastylek i cukierków do ssania, jak np. mięta, eukaliptus czy lukrecja, maskują metaliczny posmak i pomagają nawilżyć usta.

Podobnie jest w przypadku żucia kawałka kardamonu lub goździka w środku dnia. Pomaga to odświeżyć jamę ustną i oddech.

Jeśli problem nie znika po kilku dniach, powinnaś skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy powodem dolegliwości nie jest patogen.

Ponadto pamiętaj, że leczenie może się różnić, zależnie od przyczyny problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Lawless, H. T., Schlake, S., Smythe, J., Lim, J., Yang, H., Chapman, K., & Bolton, B. (2004). Metallic taste and retronasal smell. Chemical Senses. https://doi.org/10.1093/chemse/bjh003
 • Davies, S. J. C., Underhill, H. C., Abdel-Karim, A., Christmas, D. M., Bolea-Alamanac, B. M., Potokar, J., … Prime, S. S. (2016). Individual oral symptoms in burning mouth syndrome may be associated differentially with depression and anxiety. Acta Odontologica Scandinavica. https://doi.org/10.3109/00016357.2015.1100324
 • IJpma, I., Renken, R. J., ter Horst, G. J., & Reyners, A. K. L. (2015). Metallic taste in cancer patients treated with chemotherapy. Cancer Treatment Reviews. https://doi.org/10.1016/j.ctrv.2014.11.006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.