Halitoza żołądkowo-jelitowa - 5 naturalnych środków

Czy Ciebie też męczy halitoza żołądkowo-jelitowa? Zatem nie zwlekaj ani chwili i wypróbuj zaprezentowane przez nas proste, naturalne środki zaradcze. Nie pozwól nieświeżemu oddechowi wpływać negatywnie na Twoje życie towarzyskie!
Halitoza żołądkowo-jelitowa - 5 naturalnych środków
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Halitoza żołądkowo-jelitowa to oficjalna nazwa choroby, której podstawowym objawem jest mocno nieświeży oddech. Przyczyny tego zjawiska znajdują się w żołądku i dlatego zwykle trudniej jest je kontrolować. Powodem tego jest to, że nie wystarczy po prostu pozbyć się bakterii w jamie ustnej.

A ponieważ halitoza żołądkowo-jelitowa powoduje silny, nieprzyjemny zapach z ust, może być ona dolegliwością mocno zawstydzającą i dość nieprzyjemną dla osób postronnych.

I chociaż nie zawsze oznacza to poważny problem natury zdrowotnej, ważne jest jedna to, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z chorobą. Być może zamiast tego jest to tylko objaw tymczasowego braku równowagi poziomu pH kwasów w naszym żołądku.

Dlatego dziś zamierzamy zaprezentować Ci kilka możliwych przyczyn tego zjawiska, jakim jest halitoza żołądkowo-jelitowa. Ponadto przedstawimy Ci 5 skutecznych, w pełni naturalnych środków, które pomogą Ci opanować tę dolegliwość w naprawdę krótkim czasie.

Zapraszamy do lektury!

Halitoza żołądkowo-jelitowa i jej przyczyny

Istnieje kilka różnych problemów ze strony układu pokarmowego, które są związane z tego rodzaju chorobą. Chociaż nie zawsze możesz dostrzec u siebie wszystkie jej objawy, ważne jest jednak to, aby pamiętać o nich, jako o możliwych przyczynach. Należą do nich przede wszystkim:

Wrzody

Gdy wrzody są spowodowane przez nadmierny rozwój bakterii w Twoim żołądku, mogą powodować nieświeży oddech.

Wrzody

Czasami tego typu problemy są spowodowane przez gatunek Helicobacter pylori, który normalnie egzystuje w Twoim układzie pokarmowym.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy to stan chorobowy, który objawia się tym, że kwasy z żołądka docierają do przełyku, gdzie nie powinno ich być. W ten sposób zmianie ulega naturalne pH Twojej jamy ustnej.

A to z kolei sprawia, że Twój oddech zaczyna przybierać nieprzyjemny zapach. W rzeczywistości refluks żołądkowo-przełykowy może również osłabić zęby i je nawet zniszczyć.

Zaburzenia równowagi jelitowej flory bakteryjnej

W Twoim żołądku naturalnym zjawiskiem jest występowanie różnych gatunków bakterii, które pomagają stworzyć pierwszą barierę ochronną przed szkodliwymi mikroorganizmami.

Kiedy jednak pojawia się nierównowaga tej naturalnej flory bakteryjnej, szkodliwe mikroorganizmy będą szybko się rozwijać i powodować problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego. A jednym z objawów tego stanu rzeczy jest halitoza żołądkowo-jelitowa.

Pomijanie posiłków

Pomijanie posiłków w ciągu dnia może także być przyczyną, dla której rozwinęła się u Ciebie halitoza żołądkowo-jelitowa.

Pomijanie posiłków

Powodem tego stanu rzeczy jest to, że Twój żołądek przepuszcza z powrotem swoje kwasy do Twojego gardła i ust w taki sposób, który wpływa na naturalne pH Twojej jamy ustnej.

Trudności z trawieniem zjedzonego pożywienia

Spożywanie pokarmów trudnych do strawienia może wywołać stan zapalny, gazy żołądkowe i dodatkowo nieświeży oddech.

Odpady i złogi będące wynikiem zaburzenia procesów trawiennych mogą gromadzić się w Twojej wątrobie i okrężnicy, wytwarzając przy tym substancje, które powodują nieprzyjemny zapach z ust.

Halitoza żołądkowo-jelitowa – naturalne środki, które pozwalają ją skutecznie zwalczyć

Podczas gdy halitoza żołądkowo-jelitowa powinna być leczona pod nadzorem lekarza, to jednak zaprezentowane przez nas w pełni naturalne środki mogą sprawić, że Twój układ pokarmowy będzie w lepszej kondycji. A to z kolei pozwoli Ci skuteczniej i łatwiej i kontrolować nieprzyjemne objawy.

1. Mięta

Ta wspaniała roślina lecznicza może Ci pomóc kontrolować nadmierną produkcję kwasu żołądkowego i powstrzymywać rozwój bakterii. Może również przeciwdziałać nieświeżemu oddechowi i regulować także pH swojej śliny.

Mięta

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

 • 1 łyżeczka do herbaty liści mięty (5 g)
 • 1 szklanka wody

Procedura przygotowania opisywanego środka:

 • Dodaj liście mięty do szklanki wrzącej wody.
 • Przykryj ją, odczekaj około 10 minut i przecedź płyn.
 • Pij 2 lub 3 szklanki tak przyrządzonego naparu z mięty na dzień.

2. Pietruszka i ocet jabłkowy

Z uwagi na swoją wysoką zawartość chlorofilu pietruszka jest jednym z najlepszych środków pozwalających zwalczać nieświeży oddech. Wykorzystaj jej właściwości dodając do niej także odrobinę octu jabłkowego, który reguluje przy tym poziom kwasów żołądkowych.

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

 • 2 gałązki pietruszki
 • 1/2 szklanki octu jabłkowego (125 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka:

 • Namocz pietruszkę w occie jabłkowym przez 10 lub 15 minut.
 • Teraz wyjmuj gałązki pietruszki z octu i dokładnie przeżuwaj je przez 3 minuty.
 • Powtórz całą procedurę po uprzednim umyciu zębów.

3. Ciepła woda z cytryną

Ciepła woda cytrynowa to klasyczne rozwiązanie, które powinieneś mieć zawsze pod ręką, gdy dopada Cię halitoza żołądkowo-jelitowa. Ten środek jest naturalnym sposobem na uregulowanie nieprawidłowego poziomu kwasu żołądkowego.

Cytryny

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

 • Sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka:

 • Dodaj sok wyciśnięty z cytryny do szklanki ciepłej wody.
 • Wypij tak uzyskaną mieszaninę przed śniadaniem i ponownie po południu.

4. Nasiona kopru włoskiego

Nasiona kopru włoskiego mają właściwości poprawiania funkcjonowania układu pokarmowego. Jednocześnie przyczyniają się do utrzymania „zdrowych” bakterii jelitowych na odpowiednim poziomie.

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

 • 1 łyżeczka do herbaty nasion kopru włoskiego (5 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka:

 • Wsyp nasiona kopru włoskiego do szklanki wrzącej wody i przykryj ją spodeczkiem.
 • Pozwól nasionom zaparzać się przez około 15 minut, a następnie odcedź płyn.
 • Wypij do 3 szklanek tak uzyskanego naparu z kopru włoskiego na dzień.
 • Powtarzaj tę procedurę aż do ustąpienia objawów, jakie daje halitoza żołądkowo-jelitowa.

5. Kardamom

Kardamon jest kolejnym doskonale znanym naturalnym lekarstwem na wzdęcia i zapalenia układu pokarmowego. Pomaga także w tych krępujących przypadkach, gdy doskwiera Ci halitoza żołądkowo-jelitowa.

Kardamon

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

 • 1 łyżeczka do herbaty kardamonu (5 g)
 • 1/2 szklanki wody (125 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka:

 • Dodaj kardamon do połowy szklanki wrzątku i przykryj ją.
 • Pozwól mu zaparzać się przez około 10 minut, a następnie przecedź płyn.
 • Wypij jedną szklankę takiego naparu z kardamonu po każdym posiłku.

Czy Ciebie też męczy halitoza żołądkowo-jelitowa? Zatem nie zwlekaj ani chwili i wypróbuj zaprezentowane przez nas proste, naturalne środki zaradcze. Nie pozwól nieświeżemu oddechowi wpływać negatywnie na Twoje życie towarzyskie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.