Czy pomijanie śniadania naprawdę tuczy?

Jeżeli pomijamy śniadanie, narażamy się na spożycie zbyt dużych ilości jedzenia przy kolejnym posiłku. Co więcej, rośnie wtedy ryzyko podjadania między posiłkami bądź sięgania po niezdrowe, szybkie przekąski.
Czy pomijanie śniadania naprawdę tuczy?

Ostatnia aktualizacja: 08 lutego, 2018

Pomijanie śniadania to kwestia, co do której krążą sprzeczne opinie. Wokół kwestii tej narosło dużo mitów i błędnych poglądów – może to sprawiać, że czujemy się zdezorientowani.

Wiele osób decyduje się na pomijanie śniadania w celu zgubienia kilku zbędnych kilogramów. Okazuje się jednak, że – jak dowodzą badania – przynosi to wprost przeciwne rezultaty.

Czy chcesz dowiedzieć się, dlaczego pomijanie śniadania tuczy? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Pomijanie śniadania – tak czy nie?

W kwestii pierwszego posiłku, jaki spożywamy w ciągu dnia panują wyjątkowo sprzeczne opinie.

Wiele osób uważa, że aby schudnąć należy spędzać długie godziny bez jedzenia, najlepiej nie jeść nic aż do obiadu. Inni z kolei twierdzą, że jeżeli zadbamy o odpowiednio skomponowane, zdrowe śniadanie, nie będziemy musieli walczyć z wilczym apetytem w dalszej części dnia. Komu zatem wierzyć?

Okazuje się, że pomijanie śniadania zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zachcianek w ciągu dnia. Sprawia to, że jemy znacznie więcej podczas obiadu. Sięgamy też po posiłki zawierające więcej tłuszczu i cukrów.

Wielu ludzi decyduje się nie jeść śniadania sądząc, że w ten sposób schudną i w końcu pozbędą się zbędnych kilogramów, których tak bardzo nie lubią. Inni z kolei decydują się na ten krok, ponieważ chcą dłużej pospać bądź być w stanie wyjść bezpośrednio do pracy bez konieczności przyrządzania posiłku w domu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Zdrowe śniadanie – 5 pomysłów na pyszne napoje

Rodzina je razem śniadanie. Pomijanie śniadanie ma wpływ na podjadanie w ciągu dnia

Ukryta pułapka

Prawda jest jednak taka, że pomijanie śniadania zwyczajnie oszukuje mózg. Co to oznacza? Uważa, że rezygnujesz z tego posiłku z przyczyn dietetycznych lub dlatego, że śniadanie jest zbyt zdrowe. Wtedy właśnie pojawia się ochota na mniej odżywcze posiłki i na tłuste, kaloryczne przekąski.

Przed południem głód jest już tak silny i nieodparty, że po prostu musimy zatrzymać wszystko, co robimy, żeby coś zjeść i dać upust naszym zachciankom. Po co wtedy sięgamy? Oczywiście, po nic zdrowego. Rzucamy się na tuczące przekąski takie jak:

  • Ciastka
  • Słodycze
  • Wypieki
  • Kawę ze śmietanką
  • Wszelkiego rodzaju cukier

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc artykuł: Zachcianki: powiedz mi, co chcesz jeść, a powiem Ci, jak się czujesz

Szacuje się, że pomijanie śniadania w domu sprawia, że przy kolejnym posiłku zjada się o około 250 kcal więcej, niż gdy się śniadanie spożywa. Mamy na myśli posiłek przed południem lub obiad. Co więcej, znacznie wzrasta ryzyko sięgnięcia po słodycze i niezdrowe przekąski.

Para je śniadanie w ogrodzie

Ale to jeszcze nie koniec. Dajmy na to, że nie uległeś pokusie i nie sięgnąłeś po ciasto urodzinowe kolegi z pracy, jakie podawano przed południem. Przychodzi jednak pora obiadu i… stajesz przed tym samym dylematem.

Zdrowa sałatka czy hamburger z frytkami? Warzywa na oliwie czy pizza z podwójną porcją sera mozarella?

Nie trzeba się zbyt długo zastanawiać: głód, zachcianki i nienasycona potrzeba jedzenia działają na naszą niekorzyść. Oczywiście bardziej prawdopodobne jest, że nie jedząc śniadania, w dalszej części dnia zamiast po zdrowe jedzenie, sięgniesz po fast food i niezdrowe przekąski.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Bomby kaloryczne to nie tylko fast foody!

Podwójny problem dla ludzi chcących schudnąć

Jeżeli chcemy schudnąć, koniecznie musimy sięgać po zdrową żywność, aby uniknąć ciągłego myślenia o ciastkach, hamburgerach i czekoladkach. Obfite, ale należycie skomponowane śniadanie skutecznie nas syci i zmniejsza dręczące uczucie głodu.

Być może gdy słyszysz “obfite śniadanie” przychodzi Ci na myśl danie zawierające smażony boczek, jajka i inne ciężkie produkty, po które nie masz ochoty sięgać z rana. Nie musi tak jednak być.

Co może zawierać nasze zdrowe śniadanie? Oto kilka propozycji:

  • Chudy nabiał (mleko, jogurt, ser)
  • Owoce
  • Płatki zbożowe
  • Pieczywo pełnoziarniste

Prawda jest taka, że jeżeli od lat z rana piliśmy tylko kawę podczas ubierania się bądź szykowania do pracy, nie będzie nam łatwo od razu przestawić się na pełne śniadanie. Warto jednak zacząć dokonywać stopniowych zmian.

Zdrowe śniadanie. P[omijanie śniadania ma wpływ na podjadanie

Pomijanie śniadania ograbia nas z energii

Jeżeli będziesz przez długie godziny powstrzymywać się od jedzenia, wpłynie to na ilość i jakość kolejnych posiłków. Co więcej, znacznie obniży Twoją koncentrację, poziom energii i witalność.

W dzisiejszych czasach nasze kalendarze są wręcz przepełnione zajęciami, zadaniami i licznymi celami, jakie chcemy osiągnąć. Nasz dzień jest często wypełniony od wczesnego rana do późnego wieczora. Aby wszystko to zrobić i osiągnąć, potrzebujemy energii, jaką dostarcza nam właśnie śniadanie.

Musisz wiedzieć, że tuż po wstaniu nasze ciało nie dysponuje dużymi zapasami energii, jakie mógłby wykorzystać. To zupełnie tak samo jak chcieć pojechać daleko samochodem bez paliwa.

Jeżeli nie zapewnisz sobie takiej zdrowej dawki energii z rana, trudno będzie nam dobrze zacząć dzień. Powodem tego jest niski poziom glukozy we krwi, przez co ciało nie może dobrze zacząć swojej pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Energia życiowa – 10 czynników ją obniżających

Całkiem możliwe, że to właśnie pomijanie śniadania sprawia, że od samego rana masz zły humor i brakuje Ci energii. Może wcale nie chodzić o wykonywaną przez Ciebie pracę, o korki uliczne ani o doskwierający stres. Nieważne, czy cały dzień siedzisz przed komputerem czy też może chodzisz w tę i z powrotem.

Śniadanie powiem to posiłek, który ma za zadanie dostarczyć Ci energii koniecznej do tego, by w pełni wykorzystać wszystkie godziny dnia. Zwłaszcza, jeśli po pracy masz jeszcze plany!

Dzieci jedzą śniadanie. Pomijanie sniadania wpłynie nie Korzystnie na nasza wagę

Licencja na jedzenie (śniadania)

W Hiszpanii przeprowadzono kampanię, której nadano nazwę “Licencja na jedzenie”. W ramach tej inicjatywy lekarze i specjaliści walczą z ogólnie przyjętymi mitami na temat odżywiania się. Mają one związek między innymi z jedzeniem śniadania i innymi nawykami żywieniowymi, jakie występują w naszym codziennym życiu.

Śniadanie jest jednym z trzech najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Okazuje się jednak, że współczesny tryb życia i niezdrowe zwyczaje sprawiają, że coraz mniej osób organizuje sobie czas na to, by z rana usiąść na spokojnie i zjeść coś pożywnego.

Większość osób robi tak, aby schudnąć i pozbyć się zbędnych kilogramów. Uważają bowiem, że powstrzymywanie się od jedzenie pomoże im spalić kalorie. Inni z kolei brak apetytu z rana interpretują jako znak, że nie potrzebują nic jeść. Wszystkie te wierzenia są jednak błędne.

Według jednej z przełożonych projektu, Caroliny Muro (dyrektorki placówki o nazwie Unidad de Nutrición de la Federación Española de Industrias de la Alimentación y Bebidas):

“Pomijanie śniadania nie pomoże osiągnąć celu, jakim jest schudnięcie. Co więcej, wywiera to bezpośredni negatywny wpływ na naszą wydajność podczas codziennie wykonywanych zajęć. Okazuje się bowiem, że śniadanie powinno dostarczać nam około 25% dziennego zapotrzebowania energii“.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.