Cała prawda na temat pielęgnacji i zdrowia skóry

Istnieje kilka mitów na temat pielęgnacji i zdrowia skóry. Poleganie na nich może negatywnie wpłynąć na kondycję naszej skóry. Są też pewne kwestie dotyczące ochrony skóry, o których warto wiedzieć.
Cała prawda na temat pielęgnacji i zdrowia skóry

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jaka jest prawda na temat pielęgnacji i zdrowia skóry? Temat ten nie zawsze zyskuje taką uwagę, na jaką zasługuje. Ponadto, mimo tego, że skóra jest jednym z najważniejszych i najobszerniejszych organów naszego ciała, zwykle ją zaniedbujemy. W rzeczywistości prawda jest taka, że większość osób skupia się głównie na aspektach estetycznych.

Jednak skóra pełni wiele ważnych funkcji, a ładny wygląd jest tylko jedną z nich. Odpowiada ona za ochronę organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. Działa również jako bariera przed zmianami temperatury, powietrzem, bakteriami, itp. Ponadto, zdrowie skóry może odzwierciedlać zmiany w niektórych narządach wewnętrznych.

Czy wiesz na przykład, że istnieją pewne guzy, jak te rozwijające się w płucach, które mogą powodować pokrzywkę? W rzeczywistości pierwsze objawy wielu zaburzeń ogólnoustrojowych pojawiają się właśnie na skórze. Oprócz tego skóra pozwala nam odczuwać dotyk, wpływa na nasz wygląd, seksualność i samoocenę.

W dzisiejszym artykule obalimy mity i przytoczymy fakty dotyczące pielęgnacji i zdrowia skóry. Oto cała prawda na ten temat!

Czy nawodnienie jest ważne dla pielęgnacji i zdrowia skóry? Jaka jest prawda?

Ta powszechna opinia jest prawdziwa. Woda jest naprawdę niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i równowagi całego naszego ciała. Ponadto dzięki wodzie skóra pozostaje nawilżona i sprężysta.

Kobieta pije wodę ze szklanki, prawda o pielęgnacji skóry
Spożywanie wody jest czynnikiem promującym zdrowie skóry. Jednak picie 8 szklanek wody dziennie nie jest uniwersalnym zaleceniem. Niektóre osoby potrzebują więcej wody, a niektóre mniej. Zależy to od wielu czynników.

Jednak wskazanie dotyczące picia 2 litrów (około 8 szklanek) wody dziennie w celu utrzymania zdrowia skóry to mit. Owszem, zaleca się wypijanie codziennie od 1,5 do 2 litrów (6-8 szklanek) wody. Jest to jednak tylko wartość uśredniona.

Zapotrzebowanie na wodę zmienia się w zależności od różnych czynników. Ćwiczenia, temperatura otoczenia lub dieta mogą zwiększyć Twoje zapotrzebowanie na wodę. Ponadto, wypijana przez Ciebie woda nie wpływa bezpośrednio na stan Twojej skóry.

Cała prawda o pielęgnacji skóry – czy słońce może wyleczyć trądzik?

To bardzo powszechny mit. Wiele osób uważa, że ​​opalanie może wyleczyć trądzik, ale tak nie jest.

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z tego, że większość środków stosowanych w leczeniu trądziku ma właściwości fotouczulające. Oznacza to, że jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki przeciwtrądzikowe, ekspozycja ciała na słońce może doprowadzić do reakcji skórnej.

Ponadto, jeśli będziesz przebywać na słońcu bez odpowiedniej ochrony, możesz doznać poparzeń słonecznych. To tylko pogorszy stan Twojej skóry i wpłynie na trądzik.

Podobnie, jeśli masz świeże blizny po wypryskach, opalanie sprawi, że będą one jeszcze bardziej widoczne. Staraj się więc unikać ekspozycji na słońce podczas najgorętszych i najjaśniejszych części dnia i zawsze stosuj odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

Czy w skórze zachodzi ciągły proces odnowy?

To prawda. Skóra jest organem, który podlega własnemu cyklowi odnowy. W rzeczywistości komórki najgłębszej warstwy skóry podlegają ciągłej regeneracji. Stamtąd migrują do naskórka (wierzchniej warstwy skóry) i zastępują stare komórki.

Kobieta ze zdrową skórą dotyka skóry pod oczami
Skóra ma swój własny cykl odnowy. Proces ten jednak podlega zmianom wraz z wiekiem i zależy od nawyków życiowych danej osoby.

Cykl odnowy skóry trwa około 28 dni. Jednak tempo odnowy spowalnia z wiekiem. Wpływ na to mają również takie czynniki, jak ekspozycja na słońce, stres, bezsenność oraz zła dieta.

Cała prawda o pielęgnacji i zdrowiu skóry: czy złuszczanie eliminuje cellulit?

Wiele kobiet uważa, że ​​złuszczanie ud i pośladków może pomóc w wyeliminowaniu cellulitu. (Cellulit jest wynikiem nagromadzenia tkanki tłuszczowej w głębszych warstwach skóry.) Niestety, to mit. W rzeczywistości złuszczanie skutkuje pobudzeniem wyłącznie najbardziej wierzchniej warstwy skóry. Dlatego też nie można pozbyć się cellulitu poprzez samo złuszczanie.

Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby zmniejszyć cellulit, jest stosowanie odpowiedniej diety i regularne ćwiczenia. Aby skuteczniej dążyć do tego celu, skonsultuj się z lekarzem i trenerem osobistym.

Czy stres wpływa na zdrowie skóry?

Tak, to prawda. Wyniki badania opublikowanego w Clinical and Experimental Dermatology głoszą, że ciągłe narażenie na stres wpływa zarówno na zdrowie skóry, jak i na ogólną kondycję ciała człowieka. Badanie to wskazuje również na zmiany i choroby dermatologiczne, które mają związek ze stresem.

Kobieta trzyma się za głowę
Ciągłe narażenie na stresujące sytuacje może mieć wpływ na zdrowie skóry. W rzeczywistości stres ma wiele wspólnego z chorobami skóry.

Łuszczyca, która jest przewlekłą chorobą skóry, charakteryzuje się pojawianiem się czerwonych plam z białawymi łuskami. Objawom tym może towarzyszyć ból i pieczenie w dotkniętych obszarach. Dowiedziono, że choroba pogarsza się ze stresem.

Podobny scenariusz dotyczy łysienia plackowatego. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której reakcja układu odpornościowego skutkuje wypadaniem włosów w zlokalizowanych obszarach. Ma to ścisły związek z lękiem i stresem.

Cała prawda na temat pielęgnacji i zdrowia skóry – podsumowanie

Czytając dzisiejszy artykuł, być może przekonasz się, że nie wszystko, co wiesz o pielęgnacji skóry, jest prawdą. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub problemy skórne, skonsultuj się z lekarzem.

Ponadto istnieje kilka prostych sposobów pielęgnacji ciała i skóry. Dbaj o dobre nawodnienie i zdrowy odpoczynek. Poprawi to bowiem funkcjonowanie całego ciała. Oprócz tego wiesz już, że ekspozycja na słońce między godziną 12 a 16 może być szkodliwa dla skóry i ryzykowna dla zdrowia.

Najlepiej jest zawsze stosować odpowiednią ochronę skóry, taką jak krem przeciwsłoneczny. Dbaj o swoją skórę i dobre samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hunter, H. J. A., Momen, S. E., & Kleyn, C. E. (2015). The impact of psychosocial stress on healthy skin. Clinical and Experimental Dermatology, 40(5), 540–546.
  • ¿Cómo hidratar la piel? – Parc de Salut Mar. (n.d.). Retrieved July 30, 2019, from https://www.parcdesalutmar.cat/es/dermatologia/consells-practics/hidratar-pell/
  • Haluza D, Simic S, Moshammer H. Sun Exposure Prevalence and Associated Skin Health Habits: Results from the Austrian Population-Based UVSkinRisk Survey. Int J Environ Res Public Health. 2016;13(1):141. Published 2016 Jan 19.
  • Basavaraj, K. H., Navya, M. A., & Rashmi, R. (2011, July). Stress and quality of life in psoriasis: An update. International Journal of Dermatology.
  • Rousset, L., & Halioua, B. (2018, October 1). Stress and psoriasis. International Journal of Dermatology. Blackwell Publishing Ltd.
  • Gupta, M. A., Gupta, A. K., & Watteel, G. N. (1997). Stress and alopecia areata: A psychodermatologic study. Acta Dermato-Venereologica77(4), 296–298.
  • Hosoi, J. (2006, August). Stress and the skin. International Journal of Cosmetic Science.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.