Trądzik podczas menstruacji, dlaczego się pojawia?

Trądzik pojawiający się podczas miesiączki można złagodzić lub nawet całkiem wyeliminować, biorąc pigułkę antykoncepcyjną lub inne leki, które wymagają recepty.
Trądzik podczas menstruacji, dlaczego się pojawia?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Fakt, że większość kobiet cierpi na trądzik podczas  menstruacji jest przykrą rzeczywistością. Tak naprawdę prawie każdą z nas wiele razy zaskoczyły brzydkie wypryski na twarzy i na plecach, które zwiastują nadejście miesiączki. Czy wiemy jednak, dlaczego tak się dzieje?

Cykl miesiączkowy opiera się na szeregu naturalnych zmian hormonalnych zachodzących w żeńskim układzie rozrodczym. Sama miesiączka to krwawienie znajdujące ujście przez pochwę, które występuje mniej więcej co 28 dni.

Zarówno cały cykl, jak i sama miesiączka są w szczególności procesami wpływającymi na cały organizm kobiety. Hormony działają w bardzo zróżnicowany sposób i wywołują zarówno pozytywne jak i negatywne efekty. Wśród najbardziej nieprzyjemnych znajduje się trądzik podczas menstruacji. W tym artykule wyjaśnimy Ci wszystko, co musisz o nim wiedzieć.

Dlaczego pojawia się u nas trądzik podczas menstruacji?

Aby zrozumieć, dlaczego trądzik pojawia się w menstruacji, musimy trochę lepiej zrozumieć, jak działają hormony. Testosteron jest jednym z głównych czynników biorących udział w tym procesie.

W okresie dojrzewania poziom testosteronu wzrasta u obu płci. Liczne badania wskazują, że jest to jeden z czynników zaangażowanych w rozwój trądziku. Szacuje się, że aż 70% nastolatków cierpi na trądzik na tym etapie życia.

Trądzik podczas menstruacji

 

Jednak ten rodzaj trądziku ma tendencję do zanikania w wieku dorosłym. W najgorszym wypadku, jego objawy znacznie się zmniejszają wraz z przekroczeniem dwudziestego roku życia. Jednak prawie 80% dorosłych osób, które nie przestają mieć problemów z trądzikiem to kobiety. Wynika to z faktu, że przez całe życie kobiety poziom hormonów nadal podlega wahaniom. Natomiast u mężczyzn w większości przypadków stabilizuje się.

Podczas cyklu miesiączkowego te fluktuacje hormonalne przekładają się na wiele zmian w organizmie kobiety. Jeśli chodzi o ich wpływ na skórę, mogą powodować jej gorsze nawodnienie, większą wrażliwość, a nawet zmniejszać szybkość regeneracji komórek.

Każda kobieta jest inna, i doświadczenie każdej z nas jest niepowtarzalne. Jednak podlegamy pewnym naturalnym prawidłowościom. Najbardziej normalne jest to, że podczas owulacji i menstruacji skóra robi się bardziej tłusta. Dlatego podczas menstruacji trądzik powszechnie utrudnia życie kobietom. W rzeczywistości może pojawić się do 5 dni przed rozpoczęciem okresu.

Ten rodzaj trądzik głównie powoduje zmiany na twarzy, ale może również wystąpić na plecach i na klatce piersiowej. Jego pozytywna strona jest taka, że pod koniec miesiączki ma tendencje do samoistnego znikania.

Jak powstaje trądzik podczas menstruacji

Tuż przed miesiączką poziomy androgenów (grupa hormonów, takich jak testosteron) we krwi zdecydowanie rosną i osiągają dość wysoki procent. A jak już wspomniano, testosteron przyczynia się do aktywacji gruczołów łojowych i produkcji sebum.

Wytwarzane sebum i tłuszcz są czynnikami, które wpływają na powstawanie trądziku. Kiedy gromadzą się w porach, pojawia się stan zapalny. W ten sposób powstaje zaczerwienienie a następnie infekcja. W konsekwencji, w wielu miejscach na twarzy pojawiają się krosty i wypryski, szczególnie w tak zwanej strefie T.

Co może nam pomoc na trądzik podczas menstruacji?

Jeśli trądzik w czasie menstruacji za bardzo Ci dokucza, pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, to udać się do lekarza. Dobry specjalista powinien zlecić szereg testów, które mogą pomóc w badaniu poziomu hormonów. Ponadto, w zależności od wyników tych badań, istnieją zabiegi medyczne, które stabilizują wahania hormonalne.

Na przykład pigułka antykoncepcyjna znacznie reguluje trądzik podczas menstruacji. Musisz jednak zdawać sobie sprawę ze wszystkich skutków ubocznych, jakie ona powoduje.

Środki na trądzik podczas menstruacji

Bardzo ważne jest, aby na co dzień utrzymywać zrównoważoną dietę i ćwiczyć. Naukowcy próbują również wykazać związek między cholesterolem a trójglicerydami we krwi a trądzikiem. Ponadto dobra dieta zawsze pomaga poprawić wygląd skóry.

Najlepsza metoda polega na poświęceniu szczególnej uwagi cerze z trądzikiem i odpowiednio ją pielęgnować. Do skóry ze skłonnościami do trądziku zaleca się codzienne stosowanie produktów bez właściwości komedogennych a także jej dokładne  oczyszczania i nawadnianie. Dobrym rozwiązaniem jest również unikanie makijażu, kiedy to tylko możliwe.

Oczywiście powinnaś również zadbać, aby cały organizm pozostawał dobrze nawodniony. Woda pomaga eliminować toksyny poprzez pocenie się i mocz. To sprawia, że ​​pory skóry oczyszczają się, ponieważ pot przenosi brud i martwe komórki, które je zatykają.

Podsumowując

Trądzik podczas menstruacji jest bardzo powszechny. Brzydkie krosty i wypryski powstają głównie na skutek zmian poziomu hormonów w całym cyklu menstruacyjnym. Jeśli Twoje objawy są szczególnie uporczywe lub powodują nadmierny dyskomfort, powinnaś udać się do lekarza.

Istnieją również naturalne sposoby na uregulowanie stanu skóry, takie jak zwracanie uwagi na higienę oraz nawyki żywieniowe. Jeśli jednak trądzik podczas menstruacji się utrzymuje, można zastosować różne metody leczenia, których skuteczność została udowodniona. Dlatego najlepiej skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem tak szybko, jak to możliwe.

To może Cię zainteresować ...
Bolesna miesiączka – Naturalne sposoby leczenia
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Bolesna miesiączka – Naturalne sposoby leczenia

Dolegliwości menstruacyjne, są zmorą wielu kobiet. Istnieją jednak naturalne sposoby na złagodzenie tych nieprzyjemnych objawów jakie może powodowa...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.