Jak chronić się przed koronawirusem, jeśli masz cukrzycę

Pacjenci z cukrzycą, podobnie jak inne grupy ryzyka, muszą podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze. W tym artykule pokażemy, jak chronić się przed koronawirusem, jeśli masz cukrzycę.
Jak chronić się przed koronawirusem, jeśli masz cukrzycę
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Z powodu ostrzeżeń o koronawirusie wielu pacjentów z cukrzycą i ich opiekunów musi podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze. Pandemia choroby COVID-19 wybuchła niedawno i wciąż wiele na jej temat nie wiemy. Dlatego dziś porozmawiamy o tym, jak chronić się przed koronawirusem, jeśli masz cukrzycę.

Jak dotąd nie ma dokładnych informacji na temat jego rozprzestrzeniania się, sposobu działania, patofizjologii i innych. Istnieją jednak pewne grupy ryzyka, takie jak osoby starsze, osoby z osłabionym układem odpornościowym i osoby z cukrzycą.

I chociaż koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 nie jest śmiertelnie niebezpieczny w normalnych warunkach, to jednak niektóre grupy społeczne mogą mieć poważniejsze komplikacje, które mogą być dla nich bardziej niebezpieczne.

W tym miejscu chcemy porozmawiać w szczególności o jednej grupie, która musi koniecznie wiedzieć, jak chronić się przed koronawirusem. Mowa o pacjentach z cukrzycą.

Dlatego dziś porozmawiamy sobie bliżej o strategiach zapobiegania chorobie. Zaprezentujemy Ci również zestaw informacji na temat tego, jak niektóre porady dietetyczne mogą być pomocne w opiece nad pacjentami z cukrzycą. Zapraszamy do lektury!

Jak chronić się przed koronawirusem, jeśli masz cukrzycę?

Pacjenci z cukrzycą, podobnie jak inne grupy ryzyka, muszą podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze. W tym artykule pokażemy, jak chronić się przed koronawirusem, jeśli masz cukrzycę.

Osoba chora na cukrzycę, jak każda inna, powinna umyć ręce, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Chociaż wirus może przetrwać na niektórych powierzchniach, to jednak zdaniem ekspertów jest bardzo wrażliwy na mydło, wodę i alkohol.

Mycie rąk

Dlatego ważne jest częste mycie rąk. Ponadto dezynfekuj rzeczy, których często dotykasz, w tym urządzenia mobilne. Pamiętaj także o tym, że najlepiej nie wychodzić z domu i unikać kontaktu z innymi.

Utrzymywanie dystansu 2 metrów od innych ludzi powinno wystarczyć w zupełności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa pod postacią kropelek śliny podczas mówienia.
Nie ma badań, które wykazałyby, że jedzenie przyczynia się do rozprzestrzeniania choroby. Jednak najlepiej gotować produkty w pełni, aby uniknąć potencjalnego ryzyka.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Co jeść, kiedy chorujesz na cukrzycę? Kilka wskazówek

Jak radzić sobie z koronawirusem, jeśli masz cukrzycę?

Udanie się do szpitala nie jest dobrym pomysłem, chyba że masz poważne objawy choroby. Dlatego najlepiej jest planować i zapobiegać. Ponadto upewnij się, że masz pod ręką numery telefonów do swoich lekarzy.

Ważne jest, aby mieć wystarczająco dużo jedzenia w domu, abyś mógł tam przetrwać aż do zakończenia okresu inkubacji i groźby potencjalnego zarażenia wirusem. Ponadto musisz mieć sprzęt do monitorowania poziomu cukru we krwi, a także leki, aby go kontrolować.

Jeśli osoba z cukrzycą „złapie” koronawirusa, najlepiej będzie natychmiast skontaktować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak często powinna ona kontrolować poziom glukozy. Ponadto nie powinieneś przerywać przyjmowania leków, chyba że wyraźnie nakaże Ci to Twój lekarz.

Są eksperci, którzy uważają, że środki przeciwbólowe komplikują postęp tej choroby. Jednak żadne badania nie potwierdziły jeszcze tej teorii. Dlatego najlepiej nie leczyć się samodzielnie. Postępuj również zgodnie z zaleceniami profesjonalistów, z których najczęstsze prezentujemy poniżej.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Desery dla diabetyków – 4 pyszne i zdrowe przepisy

Dieta przeciw stanom zapalnym i koronawirusowi

Koronawirus wywołuje między innymi zapalenie płuc, które może zagrozić życiu niektórych ludzi. Dlatego też odpowiednia dieta jest zawsze dobra, aby zmniejszyć potencjalny stan zapalny.

Zdrowa dieta a cukrzyca

Badania pokazują, że niektóre produkty spożywcze, takie jak czosnek lub zielone warzywa liściaste, mają właściwości przeciwzapalne. Dlatego zalecamy spożywanie ich w celu ochrony przed koronawirusem. Zwłaszcza jeśli masz cukrzycę.

Ponadto nowe badania sugerują, że kurkuma może pomóc w zapobieganiu chorobie i poprawie stanu Twoich płuc. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym świetnie pomaga walczyć z wieloma chorobami.

Końcowe wskazówki na temat tego, jak chronić się przed koronawirusem gdy chorujesz na cukrzycę

Ponieważ urzędnicy ds. zdrowia nadal nie wiedzą jeszcze wystarczająco dużo o tej chorobie, ważne jest, aby zachować ostrożność w przypadku cukrzycy lub innych chorób. Zachowaj też tak wysoki stopień higieny osobistej, jak to tylko możliwe.

W ten sposób możesz uniknąć zachorowania. Ponadto nie wychodź na zewnątrz, chyba że jest to naprawdę konieczne.

Ludzie w grupach podwyższonego ryzyka częściej cierpią na ciężkie objawy spowodowane przez chorobę koronawirusową. Z tego powodu muszą wiedzieć, co robić, jeśli zaczną dostrzegać u siebie pierwsze jej objawy.

Przestrzeganie zaleceń dietetycznych może pomóc złagodzić objawy infekcji. Jednak nie ma jeszcze żadnych szczegółowych badań i zaleceń, ponieważ jest to zupełnie nowa dla nas wszystkich choroba.

I na koniec ważne jest także to, aby zapobiec upadkowi systemu opieki zdrowotnej. Z tego powodu nie idź do szpitala, chyba że jest to niezwykle dla Ciebie istotne. Powiedz lekarzowi przez telefon, jeśli zaczniesz mieć objawy lub podejrzewasz, że masz tę chorobę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lelli D., Sahebkar A., Johnston TP., Pedone C., Curcumin use in pulmonary diseases: state of the art and future perspectives. Pharmacol Res, 2017. 115: 133-148.
  • Xu C., Mathews AE., Rodrigues C., Eudy BJ., et al., Aged garlic extract supplementation modifies inflammation and immunity of adults with obesity: a randomized, doublé blind, pacebo controlled clinical trial. Clin Nutr ESPEN, 2018. 24: 148-155.
  • Wu Z., McGoogan JM., Characteristics of and important lessons from the coronavirus disease 2019 (COVID-19) outbreak in China: summary of a report of 72314 cases from the chinese center for disease control and prevention. JAMA, 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.