Słoik spokoju - sposób na ukojenie dziecięcych emocji

Słoik spokoju to terapeutyczne narzędzie, które świetnie sprawdzi się w chwilach stresu, a także podczas napadów furii u Twojego dziecka. Dowiedz się więcej na ten temat i wspólnie przygotujcie Wasz własny, magiczny słoiczek!
Słoik spokoju - sposób na ukojenie dziecięcych emocji

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Uspokojenie dziecka w napadzie złości to naprawdę trudne wyzwanie. Na odsiecz może Ci przybyć słoik spokoju. Magiczne, mieniące się brokatem naczynie to sposób nie tylko wspaniałą zabawę relaksacyjną, ale także terapia ucząca dziecko kontroli nad własnymi emocjami.

Nawet jeśli jesteś najbardziej cierpliwym rodzicem na świecie, zachowanie Twojego dziecka niejednokrotnie może wytrącić Cię z równowagi. Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko rozumieć emocje i prawidłowo nad nimi panować, zrób to obrazowo. Wielobarwny słoik spokoju to znakomite narzędzie do pracy nad sobą.

Kiedy dziecko histerycznie płacze, zapiera się albo zamyka w sobie w obliczu narastających emocji, nie zakładaj rąk, lecz od najwcześniejszych lat naucz je, czym są emocje. Nazwijcie je po imieniu i wspólnie nauczcie się nad nimi sprawować kontrolę. Obrazowo przedstaw dziecku, co dzieje się w jego głowie w chwilach kryzysu.

Słoik spokoju – co to takiego?

Jeśli nie masz pomysłu na to, jak uspokoić swoje dziecko i brak Ci pomysłów na ukojenie silnych emocji targających Twoją pociechą, zastosuj bardzo prostą terapię. Bez problemu możesz ją przeprowadzić samodzielnie w domowym zaciszu. Pomoże Ci ona w mgnieniu oka uspokoić dziecko i uczyć je samokontroli od najmłodszych lat.

Pomysł na terapeutyczny słoik wypełniony brokatem urodził się w głowie włoskiej pedagog i specjalistki od wychowania dzieci – Marii Monetssori. Opracowany przez nią system wychowawczy zrewolucjonizował obecny model wychowania. Chociaż jej metoda jest banalnie prosta, bywa skuteczna nawet w sytuacjach, gdy wszystkie inne sposoby zawodzą.

Słoiki z brokatem

Pomysł Montessori szybko zyskał popularność na całym świecie, stając się bardzo ważnym narzędziem harmonijnego zwalczania histerii u dzieci. Zanim zrobisz taki słoik dla swojego dziecka, poznaj jego moc i dowiedz się, w jaki sposób może on wpływać na psychikę i emocje małych buntowników.

Na koniec podpowiemy Ci również, jak samodzielnie wykonać taki słoik spokoju. Zrób go razem z dzieckiem i od razu wytłumacz mu jego działanie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj koniecznie artykuł: Dziecko nie chce słuchać – co robić w takiej sytuacji?

Na czym polega moc słoika spokoju?

Magiczny słoik na emocje to bardzo interesująca metoda ułatwiająca kontrolowanie napadów złości u dziecka. Pomoże on ukoić nie tylko emocje dziecka, ale także korzystnie wpływa na psychikę rodziców. Ty jako matka lub ojciec również możesz wyciągnąć z tej prostej terapii wiele pożytku.

Słoik spokoju ma bardzo podobne działanie do innych technik łagodzenia dziecięcego stresu – ma na celu oczyszczenie umysłu z negatywnych emocji oraz przywrócenie harmonii wewnętrznej. Jego wpływ na psychikę został porównany do efektów jogi, medytacji i innych praktyk stosowanych przez tysiąclecia do zachowania zdrowia psychicznego.

W rzeczywistości terapia z zastosowaniem słoika spokoju jest w zasięgu każdego z nas. Wystarczy zaopatrzyć się w słoik (taki zwykły do przetworów, a jeśli go nie masz, wykorzystaj plastikową butelkę), klej z brokatem i rozmaite świecidełka oraz odrobinę mydła i wody.

Słoik ten ma pomóc dziecku w zrozumieniu jego emocji oraz na czym polega sprawowanie nad nimi kontroli.

Wnętrze dziecka podczas ataku histerii jest podobne do wirujących brokatowych iskierek. W takich momentach daj swojemu maluchowi słoik do ręki, niech nim energicznie wstrząśnie. Wpatrując się w taniec wielokolorowych rozbłysków, stopniowo będzie się uspokajało i wyciszało targające nim emocje.

Zalety magicznego słoika spokoju

Słoik spokoju, oprócz tego, że pomaga ukoić emocje, ma również bardzo pozytywny wpływ na rozwój zdolności komunikacyjnych dziecka. Jednocześnie jest także wspaniałą okazją do praktykowania ćwiczeń oddechowych, których celem jest odzyskanie opanowania i równowagi nerwowej.

Jaka jest największa zaleta tego magicznego słoiczka? Otóż to, że nie jest on przejawem wymierzonej kary. To po prostu rodzaj terapii, która ma odwrócić uwagę dziecka od destrukcyjnych emocji i uspokoić je. Krótko mówiąc, metoda ta pozwala zażegnać napady złości bez konieczności podejmowania drastycznych środków.

Dziewczynka ze słoikiem spokoju

Twórczyni słoika spokoju, Maria Montessori, zaznaczyła, że “wynalazek” ten może wykazać wielką skuteczność nawet w przypadku bardzo małych dzieci. Stosują go jako metodę wychowawczą malców od dwóch do pięciu lat, dajemy ich systemowi nerwowemu silny i konkretny bodziec do prawidłowego rozwoju psychicznego.

Kiedy dziecko jest zestresowane, jego serce i oddech przyspieszają. Jednocześnie następuje blokada mózgu, przybierając formę białej, niezapisanej tablicy. Kiedy malec w takim stanie zaczyna wpatrywać się w taniec błyszczących, wielokolorowych brokatów, w jego umyśle wszystko zaczyna podświadomie się porządkować – zupełnie jak powolutku opadające na dno świecące drobinki.

Jakie zatem konkretne rezultaty daje słoik spokoju?

Z jednej strony to proste ćwiczenie terapeutyczne pobudza zdolność malucha do koncentracji, a z drugiej – stabilizuje poziom energii w organizmie. Ze względu na pozytywne działanie uspokajające zaleca się zabieranie słoika spokoju na długie wyjazdy lub w miejsca, w których dziecko musi długo wytrzymać bez ruchu i zabawy.

Ponadto magiczny słoik:

  • Pomaga kontrolować emocje i obniżać poziom stresu.
  • Umożliwia zniwelowanie poczucia lęku i wewnętrznego niepokoju.
  • Stymuluje prawidłowe, głębokie oddychanie, dzięki czemu pomaga ustabilizować rytm pracy serca.
  • Pobudza zdolność koncentracji na określonym zadaniu lub czynności.
  • Odpręża umysł i oczyszcza go z negatywnych emocji.
  • Ułatwia zasypianie.
  • Uczy rozpoznawać i nazywać poszczególne emocje.
  • Świetnie sprawdza się w przypadku dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Jak samodzielnie wykonać słoik spokoju?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zrobienie magicznego słoika spokoju wymaga użycia tylko kilku podstawowych materiałów. Bez problemu dostaniesz je w sklepie papierniczym a nawet w wielu supermarketach.

Słoik poskramiający złość jest banalny w wykonaniu. Poniżej opisujemy, jak go zrobić krok po kroku. Do dzieła!

Magiczny, świecący słoik

Materiały

  • Szklany słoik lub plastikowa butelka z nakrętką
  • 2 łyżki stołowe kleju z brokatem (30 g)
  • 2 łyżki stołowe brokatu lub innych błyskotek w różnych kolorach (30 g)
  • 1 kropla barwnika spożywczego
  • Ciepła woda
  • Przezroczysty szampon dla dzieci lub mydło w płynie
  • Pistolet silikonowy

Sposób postępowania

  • W pierwszej kolejności napełnij słoik lub butelkę wodą, do 3/4 wysokości naczynia.
  • Następnie wrzuć do niego wszystkie pozostałe elementy, oczywiście z wyjątkiem pistoletu do silikonu.
  • Pozostaw centymetr wolnej przestrzeni pod pokrywką, aby zawartość spokojnie się poruszała podczas potrząsania naczyniem.
  • Na koniec przyklej dobrze nakrętkę do słoika lub butelki, tak aby hermetycznie zamknąć naczynie.
  • Jeśli chcesz, przed zaklejeniem słoika, możesz dorzucić do niego małe figurki, zabaweczki lub fluorescencyjne gwiazdki. Pamiętaj, że im ciekawszy słoik, tym większa szansa na to, że ukoi on rozszalałe emocje Twojej pociechy.

Jeśli nigdy nie słyszałeś o słoiku spokoju, koniecznie wypróbuj tę metodę wychowawczą. Zdaniem specjalistów metody Montessori mogą mieć naprawdę bardzo korzystny wpływ na rozwój dziecka.

Zróbcie taki słoiczek wspólnie. W międzyczasie wyjaśnij dziecku, na czym taki magiczny słoik polega oraz jakie emocje reprezentuje każdy kolor brokatu. Sięgajcie po niego w chwilach napadu złości, histerycznego płaczu, obrażania się i zawsze, gdy Twoje dziecko będzie potrzebowało wyciszenia się.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Diaz, A., Gomez, K. y Villarraga, L. (2018). ¿Cómo desarrollar e implementar estrategias para fortalecer las relaciones interpersonales entre los niños y niñas del grado transición?. (Trabajo de grado). Corporación Universitaria Minuto de Dios. Girardot – Colombia. https://repository.uniminuto.edu/handle/10656/7147
  • Martínez-Clariana, C. (2014). Programa para el desarrollo de técnicas de relajación y meditación en la Etapa de Primaria.
  • Quiñones Varela, Irene Sofía, & Mapolón Arcendor, Yolanda. (2004). Creación de una técnica psicoterapéutica para niños. Humanidades Médicas4(2) Recuperado en 04 de febrero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1727-81202004000200004&lng=es&tlng=es.
  • Rodríguez, T. R., Rodríguez, C. M. G., & Pérez, R. C. (2005). Técnicas de relajación y autocontrol emocional. MediSur3(3), 55-70.
  • Vélez Calvo, Ximena & Abril Giler, Tamara Guiselle. (2012). Material didáctico sensorial reciclado basado en las teorías de Montessori y Agazzi para niños/as de 3 a 4 años del Centro de Desarrollo Infantil Bilingüe “Angelitos”.  Licenciatura en Ciencias de la Educación, Mención Estimulación Temprana e Intervención Precoz. Universidad del Azuay. http://dspace.uazuay.edu.ec/handle/datos/4463

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.