Sprawność umysłu – jak ją zachować na długo

· Lipiec 31, 2018
Jak zapewnić sobie sprawność umysłu na długie lata.

Mózg to bardzo delikatny narząd, który jest dużo wrażliwszy, niż się nam wydaje. Upływ czasu, ale również stres czy negatywne emocje wpływają na sprawność umysłu. Te wszystkie czynniki mogą być przyczyną szwankowania naszej pamięci, co w rezultacie objawia się zapominaniem ważnych dat, gubienie słów, łatwe rozpraszanie się i problemy z koncentracją.

Żeby zapobiegać utracie sprawności umysłowej, najlepiej znaleźć w ciągu dnia odrobinę czasu, żeby zatroszczyć się o zdrowie mózgu. Mózg, podobnie jak ciało, również wymaga nieustannego treningu.

Jeśli nie wiesz jak to zrobić, nie martw się! W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym zachowasz sprawność umysłu na długie lata! Nieważne jak bardzo jesteś zajęty i zabiegany, dzięki tym poradom odkryjesz, że w ciągu dnia zawsze znajdziesz chwilkę czasu, by zatroszczyć się o najważniejszy narząd w ludzkim ciele.

Proste wskazówki, które pomogą Ci zachować sprawność umysłu

1. Tłuste ryby, owoce i warzywa – idealny zestaw

Łosoś, sardynki i tuńczyk to ryby bogate w kwasy tłuszczowe, a dokładniej – kwasy omega 3.

Spożywanie pokarmów bogatych w kwasy omega 3 jest bardzo ważne, ponieważ ludzkie ciało nie jest w stanie wytworzyć tej substancji samodzielnie. Omega 3 wzmacnia efekt działania antyoksydantów, które opóźniają starzenie neuronów i utrzymują je w dobrej kondycji tak długo, jak to możliwe.

tłuste ryby na sprawność umysłu

Dlatego dieta przedłużająca sprawność umysłu powinna być po brzegi wypełniona warzywami i owocami, które zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy. Połączenie witamin znajdujących się w warzywach i owocach oraz produktów bogatych w omega 3 pozwoli Ci zachować jasny umysł na długie lata.

2. Nie chodź ciągle tymi samymi trasami

Automatyczne wykonywanie czynności to najgorsze co możesz zrobić dla swojego mózgu.

Kiedy działasz na autopilocie Twój mózg spowalnia. Mózg podobnie jak mięśnie przyzwyczaja się do wysiłku, więc automatyczne wykonywanie czynności obniża jego sprawność.

spacerująca kobieta - sprawność umysłu

Analogicznie, kiedy wciąż wykonujemy te same ćwiczenia lub nie ćwiczymy w ogóle, nasze ciało słabnie lub przestaje się rozwijać. Mózg robi dokładnie to samo! Automatyczne powielanie wyuczonych wzorców prowadzi do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem.

Dlatego, by zachować sprawność umysłu, zalecamy częste zmienianie trasy do domu, szkoły czy pracy. Gdy podążasz mniej utartymi szlakami, Twój mózg budzi się do działania.

3. Czytaj więcej niż jedną książkę na rok

Czytanie samo w sobie jest świetną gimnastyką dla mózgu. Każdy rodzaj literatury aktywuje w naszym mózgu procesy zapamiętywania i koncentracji. W innym przypadku czytanie ze zrozumieniem byłoby niemożliwe.

Ale jeśli będziesz dużo czytać, Twój mózg będzie pracował ze zdwojoną siłą. Podczas czytania nie tylko będziesz musiał skoncentrować się na zapamiętaniu i zrozumieniu historii, ale również odróżnieniu jednej książki od drugiej.

czytanie pomoże ci zachować sprawność umysłu

Wszystko to ma miejsce wówczas, gdy czytasz dobrą książkę i wcale nie musi to być klasyka literatury czy traktat naukowy! Pamiętaj również, że nie tylko czytanie, ale też inne czynności, które sprawiają Ci przyjemność, zmuszają Twój mózg do wysiłku.

4. Medytacja

Czy medytacja wydaje się sprzeczna wraz poprzednimi zaleceniami? Pomyśl o ćwiczeniach na sprawność umysłu jak o każdym innym ćwiczeniu. Po okresie wytężonego wysiłku musisz dać mięśniom odpocząć.

Medytacja działa podobnie do odpoczynku po wzmożonej aktywności fizycznej, z jednym wyjątkiem – wyciszenie umysłu ofiaruje Ci moment całkowitej samoświadomości. Możesz odkryć co wywołuje u Ciebie stres i napięcie, a w tym samym czasie pozwolić sobie na moment całkowitego odprężenia i wyciszenia.

Medytacja i relaks pomogą ci zachować sprawność umysłu

Kiedy Twój organizm jest wypełniony po brzegi kortyzolem po stresującym dniu, normalne funkcjonowanie staje się niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, żeby codziennie znaleźć moment na relaks i oczyszczenie myśli.

5. Taniec

Udział w lekcjach tańca to świetny sposób na rozładowanie energii. Dodatkowo zajęcia poprawiają Twoją koordynację ruchową. Oczywiście spontaniczne pląsanie po domu również jest zalecane, ale uczenie się określonego układu choreograficznego ma dodatkowe korzyści dla mózgu – poprawia Twoją pamięć i zdolność koncentracji.

taniec pozwoli ci zachować sprawność umysłu

Ludzie, którzy tańczą, robią to najczęściej dla przyjemności. Innymi słowy – tańcząc – czują się szczęśliwi, co sprawia, że skupiają się na wykonywanej czynności.

Stosując się do tych 5 zaleceń, sprawisz, że Twój mózg będzie działał sprawnie przez długi czas. Niezależnie od tego, jakie przeszkody postawi na Twojej drodze życie. Jeśli wypróbujesz nasze metody, podziel się z nami swoimi rezultatami.