Niedojrzałość emocjonalna - jak ją rozpoznać?

Chociaż osoby te mogą często prosić Cię o pomoc, jeśli są niedojrzałe emocjonalnie i tak zignorują Twoje rady. Nie są zainteresowane uczeniem się, tylko łatwym rozwiązaniem.
Niedojrzałość emocjonalna - jak ją rozpoznać?

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niedojrzałość emocjonalna nie posiada daty ważności. Możesz spotkać osoby o tych cechach w każdym wieku. Generalnie, pomyślisz, że nie mają oni na nas wpływu, jednak rzeczywistość jest nieco inna.

Niedojrzałość emocjonalna charakterystyczna jest dla dorosłych osób, które zachowują się dziecinnie oraz nie ponoszą odpowiedzialności za swoje działania. Problem polega na tym, że w końcu stają się oni ciężarem dla swojego otoczenia. 

Czy myślisz, że być może masz do czynienia z osobą tego typu? Przyjrzyj się uważnie jej cechom oraz postaraj się uniknąć bycia wciągniętym w jej gry.

1. Jest zależna od innych

Osobom niedojrzałym emocjonalnie brakuje niezależności. To dość u nich powszechne, że nawet przekraczając granicę dorosłości, nadal są zależni od bliskich, szczególnie jeśli chodzi o wypełnianie swoich obowiązków.

  • To zrozumiałe, że dorosły może opiekować się swoimi rodzicami lub partnerem, jednak dojrzała osoba nie powinna być ciężarem dla innych.
  • Będziesz wiedzieć jeśli żyjesz z tego typu osobą, ponieważ zawsze wini ona wszystkich dookoła za swoje problemy. Jest niezdolna do wzięcia odpowiedzialności za to, co dzieje się w jej życiu.

2. Nie wie jak zarządzać swoimi finansami

Zwyczajny fakt pójścia do pracy wcale nie oznacza, że daną osobę cechuje dojrzałość emocjonalna. Jednak zainteresowanie własnymi dochodami oraz nauczenie się jak nimi zarządzać to ważna część rozwoju osobistego.

  • Osoby, które wydają pieniądze nie myśląc o jutrze, które nie mają priorytetów lub czekają na jakiś cud, by poradzić sobie z problemami finansowymi, są niedojrzałe emocjonalnie.
  • Poważniejszym problemem jest stąpanie po finansowej cienkiej linii.

3. Nie jest zbyt empatyczna

Ludzie, których cechuje niedojrzałość emocjonalna są niezdolni do wczuwania się w sytuację innych i rozumienia ich. Oznacza to, że mają oni problemy ze zrozumieniem, że inne osoby mają swoje problemy i potrzebują wsparcia.

  • Jeżeli ktoś taki jest Ci bliski w Twoim otoczeniu, najprawdopodobniej zauważyłeś, że zawsze znika, kiedy potrzebujesz pomocy.
  • Chociaż kiedy to on potrzebuje czegoś, pojawia się u Twego boku i prosi o przysługi.
Przyjaciółki zwierzają się sobie

Tego rodzaju sytuacje zwykle Cię irytują oraz wysysają energię. Jednak lepiej zachować spokój i obojętność, jako że Twoja reakcja nie wpłynie w żaden sposób na ich zachowanie. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest ofiarowanie im pomocnej dłoni wtedy, kiedy masz na to ochotę.

4. Jej priorytety nie są zbyt zdrowe

Niedojrzałość emocjonalna często wiąże się z tendencją do przekładania zabawy, wychodzenia ze znajomymi czy zakrapianego przyjęcia ponad rodzinę, pracę czy inne obowiązki.

  • Problem pojawia się kiedy ten nieporządek wpływa na Twoje zdrowie fizyczne oraz relacje międzyludzkie.

5. Ma tendencję do wywyższania się

Osoby, którym brakuje emocjonalnej dojrzałości zwykle mają trudności w ufaniu samemu sobie. Aby zdobyć poczucie pewności siebie, którego im brakuje poszukują sposobów na to jak sprawić, by osoby wokół nich czuły się gorsze.

Zła kobieta
  • Często, im gorzej czuje się dana osoba, tym lepsze samopoczucie ma osoba, którą charakteryzuje niedojrzałość emocjonalna.
  • Może uciekać się do zastraszania, przezywania lub każdego innego zachowania, które przyniesie jej pożądany skutek.

6. Obawia się zobowiązań

Ten lęk nie odnosi się wyłącznie do relacji. Oznacza również, że osoby te uciekają od wszelkiej życiowej sytuacji, w której muszą przejąć kontrolę, takiej jak samodzielne mieszkanie lub szukanie pracy. Warto zaznaczyć, że unikanie zobowiązań to nie tylko niedojrzałość emocjonalna: każdy z nas posiada pewne obawy związane z poważnymi zmianami w naszym życiu.

  • Główną różnicą jest to, że dojrzali ludzie decydują się na to ryzyko, ponieważ wiedzą, że jest to ważne by osiągnąć swoje cele.
  • Ci, którzy nie dojrzali na poziomie emocjonalnym, nie rozumieją wagi podejmowanych decyzji.

7. Nie wie jak wyrazić emocje

Reagują przesadnie kiedy zderzają się z sytuacjami życia codziennego. Ich smutek jest ekstremalny, podobnie jak ich radość i gniew. Nie wiedzą jak kontrolować ton swojego głosu oraz jak wyciągać wnioski z minionych doświadczeń.

Smutna kobieta
  • Są dramatyczni oraz podświadomie uwielbiają być w centrum uwagi.
  • Kiedy są źli mogą być niezwykle nieuprzejmi lub nawet agresywni.

To połączenie emocji może odbierać energię całemu otoczeniu.

8. Nie chce słuchać opinii innych

Chociaż osoby, którym brakuje dojrzałości emocjonalnej zwykle zwracają się do innych, kiedy borykają się z jakimiś problemami, jednak zawsze ignorują ich opinię. Dzieje się tak z powodu braku empatii.

Jeśli żyjesz z kimś o podobnych cechach ważne jest abyś zrozumiał, że nic nie pomoże zmuszanie ich do tego, by przejrzeli na oczy i dostrzegli własne błędy. Nie zobaczą ich ponieważ najzwyczajniej w świecie ich to nie interesuje.

Co robić z osobami, które cechuje niedojrzałość emocjonalna?

Tak naprawdę niewiele możesz zdziałać, by zmienić ludzi. Dlatego najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, to pozwolić im popełniać błędy, aż do momentu kiedy dojrzeją. Alternatywą może być rozwiązywanie ich problemów, kiedy tylko Cię o to proszą, jednak może Ci to tylko przysporzyć niechcianych sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mr. Rice’s Notebook. Chapter 5. Emotional maturity hwarmstrong.org/rice05.pdf

  • John Mano Raj. A study on relationship between emotional maturity, stress and self-confience among management students. (2017) researchgate.net/publication/321096586_A_STUDY_ON_RELATIONSHIP_BETWEEN_EMOTIONAL_MATURITY_STRESS_AND_SELF-CONFIDENCE_AMONG_MANAGEMENT_STUDENTS

  • Franz Alexander. A Hogg Foundation Reprint. Emotional Maturity repositories.lib.utexas.edu/bitstream/handle/2152/20488/txu-oclc-2741165.pdf?sequence=2


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.