Więzy rodzinne – 6 błędów, które je osłabiają

· Lipiec 18, 2017
Pamiętajmy, że nasi rodzice i rodzeństwo to nasza krew i jedyne osoby na świecie, na które zawsze można liczyć, bez względu na okoliczności. Dlatego też powinniśmy szczególnie zadbać o to, by więzy nigdy nie zostały zerwane.

Nasza najbliższa rodzina zawsze powinna być głównym źródłem miłości, zrozumienia, akceptacji i wsparcia. Niestety coraz częściej członkowie poszczególnych rodzin z czasem tracą ze sobą kontakt, a każde spotkanie kończy się wzajemnymi wyrzutami. Więzy rodzinne ulegają znacznemu osłabieniu, a przecież na kogo mamy liczyć, jak nie na rodzinę?

Wiele rodzin na całym świecie zasiada wspólnie do stołu w bardzo nieprzyjemnej atmosferze. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli problem ten dotyczy również ciebie i twoich najbliższych, koniecznie powinniście poszukać źródła problemu.

A następnie wspólnie zastanowić się nad najkorzystniejszym dla wszystkich rozwiązaniem. Silne więzy rodzinne pomogą przezwyciężyć wiele trudnych sytuacji.

Chcielibyśmy dziś przedstawić ci 6 najczęściej popełnianych błędów, które prowadzą do osłabienia bądź całkowitego zerwania rodzinnych więzów. Przeanalizuj je – być może wiele z nich zabrzmi ci znajomo…

1. Wyrzuty i niekończąca się krytyka a więzy rodzinne

Słowa mają ogromną moc i chociaż mogłoby się wydawać to nieprawdą, potrafią wyrządzić wiele krzywdy i naznaczyć relacje międzyludzkie na całe życie. Jak powyżej wspomnieliśmy, najbliższa rodzina powinna być naszym wsparciem.

Często zdarza się jednak, że zamiast słów otuchy i zachęty do szukania szczęścia, otrzymujemy wyłącznie negatywne komentarze i niekończące się słowa krytyki.

Taka postawa bardzo negatywnie wpływa na więzy rodzinne. Kiedy nie możemy liczyć na oczekiwane wsparcie, zdarza się, że bezmyślnie rzucamy słowami, które w rzeczywistości mogą zaważyć na przyszłych relacjach z poszczególnymi członkami rodziny.

Kłotnia między kobietą i mężczyzną

Unikanie tego sytuacji wybuchu niekontrolowanych emocji ma kluczowe znaczenie w pielęgnacji więzi rodzinnych. Pamiętajmy, że rany po przykrej kłótni leczą się długo. Dlatego też lepiej ugryźć się w język niż świadomie rozpętać kolejną burzę.

Doskonale znamy swoje rodziny i wiemy, że pewne tematy mogą prowadzić do kłótni i nieporozumień. Jeśli koniecznie chcesz wyrazić opinię na jakiś temat, rozmawiaj spokojnie i stosuj wartościowe argumenty, nigdy nie krzycz ani nie atakuj swoich bliskich.

Przeczytaj koniecznie: Szacunek i miłość to fundamenty szczęśliwej rodziny

2. Plotkarstwo

Plotkujące kobiety

Plotkarstwo nigdy nie przynosi niczego dobrego, a już na pewno nie umacnia rodzinnych więzów. Pamiętajmy, że obgadywanie i plotkowanie jest wynikiem niezadowolenia z siebie, swojego życia czy osiągnięć albo po prostu wynikiem zatargu z daną osobą.

Kiedy ktoś nam zachodzi za skórę, mamy w zwyczaju go publicznie krytykować i obgadywać. Być może takie zachowanie przynosi chwilową ulgę, lecz niestety nie rozwiązuje problemu. Wręcz przeciwnie – osoba, na której temat rozpuszczasz plotki zaczyna tracić do ciebie zaufanie.

Zwykle plotkarstwo wymaga opowiedzenia się za jedną stroną. Tak więc poszczególni członkowie rodziny stają murem za jedną lub drugą osobą, co znacząco osłabia więzy rodzinne. Wybór wsparcia dla jednej strony bywa bolesnym odczuciem dla drugie i vice versa.

Jeśli któryś z członków rodziny zaszedł ci za skórę, porozmawiajcie o tym na osobności. Nie mieszajcie całej rodziny do waszego sporu. Spokojnie wyjaśnijcie sobie sytuację, oczyśćcie atmosferę z emocjonalnego napięcia oraz poszukajcie rozwiązania problemu. Pamiętajmy, że gest pojednania wzmacnia więzy między ludźmi.

3. Czarna owca w rodzinie

Wszyscy członkowie rodziny powinni być traktowani jednakowo. Każdy z nich powinien uczestniczyć w podejmowaniu kluczowych decyzji, nawet jeśli wiadomo, że głoszą oni odmienne opinie na wiele różnych tematów. W ten sposób każdy członek rodziny czuje się ważnym elementem tej małej społeczności.

Kiedy któryś z członków rodziny jest traktowany jak czarna owca, rozbudza się w nim poczucie niższości, a w sercu budzi się żal i uraza. Nie pomijaj nikogo ze swych najbliższych, gdy organizujesz przyjęcie lub rodzinny wyjazd. Niech uczestniczy w nim cała rodzina!

Jednym z najważniejszych zadań rodziny jest stworzenie atmosfery, w której każdy będzie czuł się ważny i doceniany. Dbajmy o ciepłe więzy z naszymi najbliższymi w myśl powiedzenia: „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

Przeczytaj koniecznie: Toksyczna rodzina i zaburzenia jakie wywołuje

4. Oszustwa i kłamstwa

Oszustwa i kłamstwa działają destrukcyjnie na każdy związek, nie tylko w rodzinie, ale również między partnerami, przyjaciółmi, kolegami z pracy itp. Pamiętajmy, że kłamstwo nie zawsze od razu wychodzi na jaw, czasem dopiero po wielu latach. Jedno jednak jest pewne: że prędzej czy później rodzina dowiaduje się o naszych oszustwach.

Rodzina – najbliżsi ci ludzie, w których żyłach płynie ta sama krew – zasługuje na szczerość. Każde kłamstwo czy ukrywanie prawdy potrafią zadać bardzo poważny cios rodzinnym więzom. A gdy wychodzą na jaw, bliscy odwracają się od nas i uznają za niegodnego zaufania zdrajcę.

Zazdrosna kobieta

Im większe kłamstwo, tym większa krzywda i konsekwencje. Wielu z nas wciąż zapomina, że słowa i czyny mają ogromną moc, zarówno dla nas, jak i dla otaczających nas bliskich. Zanim posuniemy się do kłamstwa, lepiej przyznać się do błędu i przy wsparciu rodziny postarać się go wspólnie naprawić.

Szczerość wobec ludzi jest przejawem odczuwanego wobec nich szacunku.

5. Kiedy nie potrafimy zaakceptować odmiennych opinii

Dopóki jesteśmy dziećmi i żyjemy pod jednym dachem z naszymi rodzicami, nie mamy wyjścia i musimy zaakceptować ustalone przez nich normy. Wszystkie dzieci powinny stosować się do tych samych zasad, posiadać podobne obowiązki i być wychowywanym w ten sam sposób. Nie chodzi jednak o to, abyśmy wszyscy byli tacy sami.

Fakt mieszkania pod jednym dachem nie narzuca konieczności posiadania tych samych opinii, przyzwyczajeń, zamiłowań i punktów widzenia. Wręcz przeciwnie, każdy z członków rodziny ma prawo do wyboru swej orientacji politycznej, religijnej, słuchania swojej muzyki i samodzielnego wyboru drogi życiowej.

Tak samo jak mamy prawo do odmienności, powinniśmy również odmienność szanować. Cecha ta przejawia się w zrozumieniu dla odmiennych gustów, opinii, preferencji itp.

Jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować faktu, że twój bliski może myśleć inaczej, stajesz się źródłem wielu konfliktów i nieprzyjemnych konfrontacji, które prędzej czy później osłabią wasze dotychczasowe więzi. Nierozumiana osoba będzie szukała wsparcia i zrozumienia na zewnątrz. Kochajmy zatem ludzi takimi, jakimi są.

6. Sztuka przebaczania

Szczere przeprosiny i sztuka wybaczania są najsilniejszym klejem scalającym nadwątlone więzy rodzinne. Pamiętajmy, że nikt z nas nie jest doskonały i wszyscy popełniamy błędy. A kłótnie, nieporozumienia i ciche dni zdarzają się w każdej, nawet najbardziej kochającej się rodzinie.

Proste wyrażenia takie jak: bardzo mi przykro, przepraszam, nie chciałem cię zranić… mają magiczną moc i potrafią wzmocnić lub na nowo skleić nadszarpnięte więzy rodzinne.

Rodzinne przytulanie

Wiadomość, jaką przekazujesz w momencie prośby o wybaczenie jest przejawem szacunku dla zranionej osoby oraz tego, że bardzo ci na niej zależy i nie chcesz, by istniały między wami negatywne uczucia.

W każdej rodzinie niezwykle ważna jest świadomość, że potrzebujecie się nawzajem, że każdy z was jest równie ważny i bez niego wasza mała społeczność nie byłaby taka szczęśliwa. Ponadto chowanie urazy to forma krzywdzenia innych ludzi. Stąd tak ważna jest nauka proszenia o wybaczenie i samego wybaczania.