Jak przygotować domowy kompost - 3 najczęstsze błędy

Robisz swój własny kompost i okazuje się, że coś nie działa. Nie martw się, wszystko ma rozwiązanie. W tej notatce powiemy Ci, jakie są najczęstsze błędy podczas robienia domowego kompostu.
Jak przygotować domowy kompost - 3 najczęstsze błędy

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niektóre osoby popełniają błędy, kiedy chcą przygotować domowy kompost. Ten naturalny nawóz jest często stosowany w rolnictwie ekologicznym do nawożenia różnego rodzaju roślin. Ponadto jest to skuteczna opcja minimalizacji odpadów organicznych i zanieczyszczenia środowiska.

W swojej książce „Organiczne rolnictwo: kompost” Adriana Van Konijnenburg, argentyńska agronom, wyjaśnia, że ​​szczątki zwierzęce i roślinne, które trafiają do ziemi, są pożywieniem dla wielu żyjących tam stworzeń.

Te organizmy zajmują się przekształcaniem tych pozostałości w materię organiczną, która ma zdolność poprawy porowatości, życia mikrobiologicznego i struktury ziemi. O czym należy pamiętać? Jakich błędów należy unikać, aby dobrze przygotować domowy kompost? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Odpowiednie materiały, aby przygotować domowy kompost

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, proces kompostowania w domu wcale nie jest skomplikowany. Mimo to, oprócz konieczności wykazania się sporą cierpliwością – ponieważ jest to proces powolny – należy wziąć pod uwagę pewne kwestie.

Jedna z nich dotyczy materiałów, ponieważ nie wszystkie pozostałości można wykorzystywać do tego procesu. Które najlepiej się nadają? Poniżej wyszczególniamy najczęściej używane.

 • Trawa skoszona i wysuszona na słońcu.
 • Skórki i małe kawałki owoców i warzyw.
 • Suche liście.
 • Fusy z kawy i resztki herbaty.
 • Pozostałości po przycinaniu drzewek, pokrojone na małe kawałki.
 • Cytrusy
 • Zwierzęce odchody.
Kompost domowy
Robienie domowego kompostu nie jest skomplikowane. Należy jednak unikać pewnych błędów, które mogą wpłynąć na jego jakość.

Mogą Cię również zainteresować te informacje: Materiały wielokrotnego użytku, które możesz mieć w swoim otoczeniu

Jak przygotować domowy kompost – unikaj 3 najczęstszych błędów

Wskaźniki, że coś jest nie tak z kompostem, mogą być różne i nie zawsze wynikają z tych samych czynników. Może się zdarzyć na przykład, że wynikły jakieś problemy z temperaturą, zła wpływ miała obecność owadów lub odczuwa się zapach gnicia. Zobacz jakie błędy możesz popełniać przygotowując domowy kompost?

1. Kompost ma niebiesko-zielony kolor, a jego wnętrze jest wilgotne i zwarte

Może to oznaczać, że ma nadmiar wody i niewystarczającą wentylację. Aby rozwiązać ten problem, w swojej książce Van Konijnenburg daje praktyczne wskazówki. Podczas przewracania trzeba mieszać i kruszyć mokre warstwy z warstwami zewnętrznymi, które są bardziej suche.

2. Mieszanka nie nagrzewa się

Po rozpoczęciu rozkładu temperatura powinna znacznie wzrosnąć. Jeśli tak się nie stanie, możliwe, że popełniać jakieś błędy w przygotowaniu kompostu. Jego przyczyny mogą być różne i obejmują:

 • Twój kompost ma za małą objętość, aby się nagrzać: aby temu zapobiec, najlepiej kompostować w skrzynkach.
 • Zawiera materiały, które były zbyt suche – to bardzo prosty błąd do naprawienia; Wystarczy podlewać mieszankę w regularnych odstępach co 12 godzin.
 • Został zrobiony w zimie: jeśli robisz kompost w czasie bardzo niskich temperatur, zaleca się poczekać do wiosny, aby go przemieszać i dodać nowe warstwy świeżych materiałów. W ten sposób możesz go aktywować.
 • Jest zbyt mokry: w tym przypadku zmieszanie go z suchymi materiałami i odwrócenie spowoduje rozkład mieszanki.

3. Mieszanka przyciąga muchy i pachnie zgnilizną

I na koniec Van Konijnenburg ostrzega w swojej książce, że jeśli popełnisz tego rodzaju błędy podczas kompostowania, najlepszym lekarstwem jest obracanie mieszanki. Ponadto trzeba mieszać najbardziej skondensowane warstwy z materiałami porowatymi, bogatymi w węgiel. Niektóre przykłady takich składników to sucha trawa, trociny lub słoma.

Wskazówki, jak dobrze przygotować domowy kompost

Wytwarzanie domowego kompostu nie tylko zmniejsza zapotrzebowanie na nawozy chemiczne, ale także pomaga chronić środowisko. Z drugiej strony, jak utrzymuje Rolniczy Podręcznik Kompostowania Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, ma on inne zalety związane z kompostowaniem na dużą skalę.

Z jednej strony pozwala na bardziej precyzyjną kontrolę inwazji ptaków i gryzoni. Podobnie sprzyja obracaniu mieszanki i chroni ją przed wiatrami i deszczami. Aby dobrze przygotować domowy kompost uzyskując jak najlepszy materiał i uniknąć wspomnianych błędów, podajemy kilka zaleceń.

Wybierz rodzaj kompostu i miejsce przygotowania

Wybór kompostu poziomego lub pionowego będzie zależał od ilości materiału, którego chcesz użyć, a także od czasu, który chcesz poświęcić i dostępnego miejsca. W odniesieniu do tego ostatniego czynnika zaleca się, aby miejsce miało dobrą wentylację, było chronione od deszczu i łatwo dostępne.

Posiekaj materiał i napełnij wybrany pojemnik

Aby uzyskać optymalny rozkład, należy posiekać składniki, aż osiągną wielkość od 5 do 20 cm. Napełnianie kompostownika może zająć od dwóch do trzech tygodni. Następnie trzeba go zostawić na jakiś czas, aż proces kompostowania dobiegnie końca i mieszanka zamieni się w nawóz.

Zakończ proces i uzyskaj ostateczny kompost

Jeśli udało ci się uniknąć błędów podczas przygotowywania kompostu, możesz w tym ostatnim etapie przejść do obracania, napowietrzania, przesiewania i kontroli jakości. Dzięki temu możesz otrzymać ostateczny kompost. Po zakończeniu procesu wystarczy go użyć.

Materiały na kompost
W celu optymalnego procesu rozkładu zaleca się posiekać składniki, aż osiągną wielkość od 5 do 20 cm.

Możesz również przeczytać ten praktyczny materiał: Nieprzyjemny zapach z rur – 4 sposoby na wyeliminowanie

Kompostowanie w gminach, sposób na uniknięcie błędów podczas kompostowania

Badanie przeprowadzone przez Międzynarodowy Uniwersytet Andaluzji ukazuje skuteczność lokalnych technik kompostowania jako formę rozwiązania problemu miejskich odpadów stałych.

Osoby, które przychodziły do ​​miejskiego ogrodu L’Hortet del Forat w Barcelonie, mogły przez 24 godziny mieć kontakt z obróbką resztek organicznych pochodzących z ogrodu. Oprócz tego odbyły się warsztaty teoretyczno-praktyczne dotyczące kompostowania.

Przeprowadzone prace miały pozytywne zakończenie. Ustalono, że ta metoda z powodzeniem zwiększyła świadomość obywateli, a także zrozumienie i umiejętności w zakresie segregacji i recyklingu odpadów organicznych.

W związku z tym autorzy badania sugerują, żeby państwa przejęły kontrolę nad tworzeniem planów zapobiegania gromadzeniu odpadów w dzielnicach i miastach. Twierdzą, że mogą nawet nagradzać lub premiować, na przykład ulgą podatkową, osoby, które regularnie, chronicznie i prawidłowo kompostują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Instituto Nacional de Tecnología Agropecuaria. Van Konijnenburg, Adriana. Agricultura Orgánica: el Compost. Argentina 2007.
 • Organización de las Naciones Unidas para la Alimentación y la Agricultura. Manual de Compostaje del Agricultor: experiencias en América Latina. Chile 2013.
 • Universidad Internacional de Andalucía. Análisis de las características técnicas y sociales asociadas a procesos de compostaje comunitario. España 2012.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.