Nieprzyjemny zapach z rur - 4 sposoby na wyeliminowanie

Nieprzyjemny zapach z rur - 4 sposoby na wyeliminowanie

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego, 2021

Jeśli jest coś, co może odebrać przyjemne przebywanie w kuchni, to nieprzyjemny zapach z rur. Jest to szczególnie niemiłe, gdy pochodzi z odpływów, ponieważ nie jest tak łatwo go wyeliminować. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Nieprzyjemny zapach z rur z odpływu kuchennego jest zwykle spowodowany pozostałościami żywności. Podczas mycia naczyń odpadki utykają w rurach i z czasem wywołają ten okropny smród. Bakterie i grzyby również powodują nieprzyjemne zapachy i rozmnażają się w odpływie.

Najłatwiejszym sposobem rozwiązania tego problemu jest zastosowanie komercyjnych produktów czyszczących. Mają one jednak dwie poważne wady: po pierwsze, czyszczą rury, ale także korodują instalacje w domu, jeśli są używane regularnie.

Poza tym wydzielają gazy i zapachy, na które niektórzy ludzie mogą być wrażliwi. Dotyczy to szczególnie osób cierpiących na alergie lub astmę.

Nieprzyjemny zapach z rur – 4 sposoby jak się go pozbyć?

1. Woda z octem i sodą oczyszczoną

Wszystko, czego potrzebujesz do tej metody, to pół litra ciepłej wody, trochę octu i sody oczyszczonej.

Oto kroki, które należy wykonać:

  • Wlej wodę do miski razem z 200 mililitrami octu.
  • Dodaj 100 gramów sody oczyszczonej.
  • Zobaczysz jak zachodzi rekcja chemiczna. Natychmiast wlej mieszaninę do kanalizacji.
  • Po upływie pół godziny zalej odpływ litrem wrzącej wody.

Jak widać, jest to niedrogi i prosty sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów pochodzących z odpływu w kuchni. Możesz również użyć tej mieszanki do brzydko pachnących zlewozmywaków i toalet.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Mieszanie octu z wybielaczem: czemu nie można tego robić?

2. Lód, sól i cytryna

Nieprzyjemny zapach z rur.

Nie, nie robimy koktajlu w trakcie oczekiwania na to, aż z odpływy przestanie wydzielać się nieprzyjemny zapachnie. Poniższy przepis jest całkowicie inny.

Użyj lodu i soli, aby usunąć resztki jedzenia, które utknęły w odpływie. W jaki sposób? To proste: wrzuć kilka kostek lodu i grubej soli do kanalizacji. Uruchom młynek do usuwania odpadów. W razie potrzeby powtórz, a na koniec dodaj trochę skórki cytryny, aby nadać odpływowi cytrusowy zapach.

3. Wyeliminuj nieprzyjemne zapachy wodą i drożdżami

Ta kombinacja zwykle przynosi bardzo dobre wyniki. Wszystko czego potrzebujesz to trochę drożdży i wody.

  • Zagotuj wodę w garnku do wrzenia. Dodaj paczkę drożdży i pozwól im się rozpuścić.
  • Wlej tę mieszankę do kuchennego spustu i pozostaw na całą noc. Ta prosta i niedroga metoda może być również używana w łazienkach i pralni.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Drożdże piwowarskie dla zdrowia i urody

4. Soda oczyszczona i biały ocet

Soda i ocet.

Jest to metoda podobna do pierwszej opcji, ale proces jest nieco inny. Wlej filiżankę sody oczyszczonej do odpływu, gdy jest suchy i upewnij się, że używasz nowej paczki. Dodaj odrobinę białego octu, który natychmiast zacznie się pienić. Po 15 minutach spuść trochę wody z kranu. Te proste kroki wyeliminują wszelkie nieprzyjemne zapachy z rur w kuchni.

Na koniec dobrze jest podjąć pewne kroki, aby uniknąć powstawania nieprzyjemnych zapachów w kuchennym odpływie. Najbardziej podstawową radą jest unikanie spłukiwania resztek jedzenia.

Być może zdziwisz się, że niektóre płyny używane do mycia naczyń również mogą powodować przyklejanie się jedzenia do rur. Najlepiej tego uniknąć, regularnie wykonując niektóre z wyżej wymienionych kroków. Wrzucanie od czasu do czasu sody oczyszczonej do odpływu również pomoże.

Jak widać, posiadanie ładnie pachnącej kuchni nie jest niemożliwe. Odtąd nie masz już wytłumaczenia dla brzydko pachnących rur. Wystarczy poświęcić kilka minut, aby wyeliminować te nieprzyjemne zapachy za pomocą prostych rozwiązań.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.