Drożdże piwowarskie dla zdrowia i urody

Drożdże piwowarskie powstają w procesie rozkładania jęczmienia – a dokładniej zawartego w nim glutenu. To substancja związana z fermentacją.
Drożdże piwowarskie dla zdrowia i urody
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Drożdże piwowarskie zwane są często także drożdżami piwnymi. To rodzaj grzybów używanych do fermentacji – zwłaszcza w procesie produkcji piwa, wina i chleba.

Drożdże piwowarskie zawierają duże ilości witamin (zwłaszcza witamin z grupy B) i białka. Dlatego właśnie działają wspaniale na naszą urodę i ogólny stan zdrowia!

Większość osób przyjmuje drożdże piwowarskie w postaci kupowanych w sklepach czy aptekach tabletek. Najlepsze efekty można jednak zaobserwować przyjmując proszek – choć, przyznajemy, nie smakuje on najlepiej.

Możesz natomiast śmiało wymieszać go z innymi niż woda składnikami. Dodaj drożdże piwne do jogurtu, smoothie, płatków z mlekiem a nawet sałatek. Wystarczy, że będziesz miała zapas drożdży w kuchni i będziesz dodawała niewielkie porcje do różnych posiłków w ciągu dnia. Dzięki temu szybko zaczniesz widzieć efekty ich działania!

Składniki odżywcze zawarte w drożdżach oznaczają, że ten naturalny suplement jest bardzo wartościowy. Czy wiedziałaś, że drożdże piwowarskie zawierają więcej białka niż wiele innych rodzajów pokarmu – w tym mięso?

Drożdże piwowarskie najlepiej przyjmować w proszku.

Natomiast witaminy z grupy B to obok białka kolejny cenny składnik drożdży piwowarskich. Te witaminy są konieczne, aby organizm mógł optymalnie metabolizować przyjmowane z pożywieniem składniki. Przyczyniają się one także do zapewniania sprawnego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego.

Co więcej, drożdże piwowarskie zawierają cenne kwasy tłuszczowe. Kwasy te regulują poziom cholesterolu we krwi.

Oto pozostałe ważne elementy odżywcze które znajdziesz w drożdżach piwnych:

  • Cynk
  • Wapń
  • Chrom
  • Żelazo
  • Potas
  • Lecytyna
  • Węglowodany

Drożdże piwowarskie: zastosowanie dla zdrowia i urody

Drożdże piwne można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Oto najważniejsze z nich:

Piękne paznokcie

Żelazo, wapń, cynk, potas i inne minerały sprawiają, że drożdże piwowarskie sprawdzają się wspaniale, jako suplement wzmacniający rozdwajające się, cienkie paznokcie. Przyjmuj drożdże regularnie a zobaczysz, że Twoje paznokcie w bardzo krótkim czasie będą rosły zdrowe i mocne.

Drożdże piwne szybko i skutecznie wzmacniają słabe, cienkie paznokcie.

Mocniejsze włosy

Drożdże piwowarskie mogą też nadać wspaniałego blasku i siły Twoim włosom – zawdzięczamy ten efekt witaminom B1 oraz B6. To właśnie te dwie witaminy dbają o odpowiedni poziom keratyny w organizmie.

Keratyna jest naturalnym budulcem włosa. Przyjmowanie drożdży w postaci suplementu zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i sprawia, że włosy rosną szybciej i są miękkie i mocne.

Obniżanie cholesterolu

Dwa kolejne ważne składniki znajdujące się w drożdżach piwnych to tłuszcze nienasycone oraz lecytyna. Taki zestaw skutecznie obniża cholesterol i poziom trójglicerydów. Jest też dobrym wyborem dla osób cierpiących na nadciśnienie – drożdże, jako suplement zawierają bardzo mało sodu. Twój układ sercowo-naczyniowy Ci podziękuje!

Tłuszcze nienasycone i lecytyna obniżają cholesterol.

Zdrowa skóra

Drożdże piwne zawierają enzymy, które organizm musi wytwarzać aby, w kolejnym kroku, produkować inne enzymy i hormony w odpowiednich ilościach. Co więcej, w drożdżach znajdziesz także niezastąpione źródło biotyny.

Biotyna działa, jak naturalny środek regenerujący tkanki – przyspiesza więc gojenie się ran. Ponadto zwalcza też oznaki przedwczesnego starzenia się i sprawia, że Twoja skóra wygląda pięknie i młodo.

Zrównoważona flora bakteryjna

Jako źródło błonnika i probiotyków, drożdże piwowarskie grają ważną rolę w utrzymywaniu flory bakteryjnej w jelitach w równowadze i zapobiegają powstawaniu wzdęć. Zaleca się częste i regularne przyjmowanie drożdży, zwłaszcza na pusty żołądek.

W ten sposób wesprą one Twój układ trawienny w procesach regulacji ruchów jelit i działania enzymów, które biorą udział w trawieniu pożywienia.

Drożdże wpływają też bardzo korzystnie na florę jelitową.

Zdrowie w ciąży

Wysokie stężenie kwasu foliowego w drożdżach piwowarskich czyni je idealnym suplementem dla kobiet w ciąży. Drożdże zapewniają dziecku optymalne odżywienie. Dlatego właśnie zaleca się suplementację kwasu foliowego kobietom ciężarnym, planującym ciążę oraz tym karmiącym piersią.

Kiedy Twoje dziecko podrośnie, rozważ wprowadzenie drożdży do jego diety.

Leczenie przewlekłego zmęczenia

Kiedy Twój organizm nie ma witamin i minerałów koniecznych do optymalnego funkcjonowania, musisz go wesprzeć. Regularne spożywanie drożdży piwowarskich w formie suplementu to dobry sposób na przyjęcie odpowiedniej, zbilansowanej dawki białka, witamin i minerałów w łatwo przyswajalnej formie.

Pamiętaj również o dodaniu do jadłospisu roślin strączkowych, orzechów oraz zbóż.

Drożdże pomogą Ci zwalczyć przemęczenie.

Zawodowi sportowcy często przyjmują codziennie drożdże piwowarskie. Dobrze wiedzą, że taki suplement to zastrzyk energii który pozwoli im przeżyć dzień i sprostać wszystkim, nawet najtrudniejszym, wyzwaniom.

Chcielibyśmy natomiast przypomnieć Ci, że choć drożdże piwne zadziałają na Twój organizm bardzo korzystnie, idealny, uniwersalny suplement nie istnieje. Dla pełnego odżywienia organizmu konieczne jest utrzymywanie zrównoważonej diety, bogatej w świeże, naturalne produkty, które zapewnią Twojemu organizmowi wszystko, czego potrzebuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bekatorou, A., Psarianos, C., & Koutinas, A. A. (2006). Production of food grade yeasts. Food Technology and Biotechnology.
  • Pérez-Bibbins, B., Torrado-Agrasar, A., Salgado, J. M., Oliveira, R. P. de S., & Domínguez, J. M. (2015). Potential of lees from wine, beer and cider manufacturing as a source of economic nutrients: An overview. Waste Management. https://doi.org/10.1016/j.wasman.2015.03.009
  • Lund, M. N., Hoff, S., Berner, T. S., Lametsch, R., & Andersen, M. L. (2012). Effect of pasteurization on the protein composition and oxidative stability of beer during storage. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf303044a

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.