Mieszanie octu z wybielaczem: czemu nie można tego robić?

Wiele osób uważa, że mieszanie octu z wybielaczem to jeden ze sposobów na zwiększanie działania czyszczącego obu tych środków. Ale czy rzeczywiście jest to bezpieczne?
Mieszanie octu z wybielaczem: czemu nie można tego robić?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób uważa, że mieszanie octu z wybielaczem to jeden ze sposobów na zwiększanie działania czyszczącego obu tych środków. Ale czy rzeczywiście jest to bezpieczne?

Istnieje wiele środków do czyszczenia domu, których ze względów bezpieczeństwa nigdy nie powinno się ze sobą łączyć. Chociaż może Ci się wydawać, że ich mieszanie “wzmacnia” ich właściwości czyszczące, to w rzeczywistości może okazać się niebezpieczne. Dlaczego mieszanie octu z wybielaczem nie jest wskazane?

Kate Biberdorf, profesor chemii na Uniwersytecie Teksańskim w Austin, twierdzi, że jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych połączeń w domu. Mieszanie tych dwóch składników uwalnia do atmosfery toksyczny gaz, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Dlaczego mieszanie octu z wybielaczem jest popularne?

Istnieje kilka powodów, które sprawiają, że ludzie decydują się łączyć ocet z wybielaczem, chociaż takie działanie uwalnia toksyczny gaz. Po pierwsze ocet obniża pH wybielacza, co zwiększa jego działanie dezynfekujące.

Jednak większość osób, które wytwarzają takie mieszanki, nie ma świadomości zachodzących reakcji. I oczywiście nie są świadomi wpływu takich reakcji na ich zdrowie.

Bazując jedynie na swoim pragnieniu stworzenia lepszego środka czyszczącego i dezynfekującego decydują się stworzyć takie połączenie i używają go bez żadnych środków ostrożności.

Jaką reakcję wywołuje mieszanie octu z wybielaczem?

Aby zrozumieć co dzieje się z tą mieszanką, musimy na początku wyjaśnić kilka kwestii. Jak zauważa dr Biberdorf, cząsteczki, które znajdują się w occie i w wybielaczu składają się z atomów.

W środku każdego z atomów mieści się jądro, zaś w nim znajdują się dwa rodzaje cząsteczek: neutrony i protony. Cząsteczki trzeciego rodzaju, elektrony, krążą wokół jądra.

Skala pH

Kolejny aspekt, który musisz zrozumieć, to różnica między kwasem a zasadą. Wszelkie substancje są mają odczyn mierzony zgodnie ze skalą pH i wyróżniamy:

  • Kwasy: substancje, których pH wynosi mniej niż 7.
  • Substancje neutralne: substancje, których pH jest równie 7.
  • Zasady: substancje, których pH jest wyższe niż 7.

Kiedy łączymy substancję zasadową z substancją kwasową, zachodzi substancja chemiczna, podczas które zasada zabiera proton z kwasu. W wyniku takiego działania otrzymujemy nowy związek chemiczny.

W takim razie co dokładnie się dzieje gdy wymieszasz ocet z wybielaczem?

Zgodnie z tłumaczeniem Biberdorf, jeden z głównych składników wybielacza to podchloryn sodowy, który jest zasadą. Z kolei ocet to kwas (kwas octowy).

Tym samym, gdy decydujemy się zmieszać ocet z wybielaczem, podchloryn sodowy zabiera proton z octu, a taka reakcja wytwarza kwas podchlorawy. Jednak to nie koniec historii.

Kwas podchlorawy wchodzi w reakcję z octem wytwarzając gaz znany jak chlor, który może być niezwykle szkodliwy dla zdrowia.

Negatywny wpływ chloru w postaci gazowej

W stanie czystym chlor ma żółtawo-zielonkawy kolor. Jednak gaz, który powstaje w wyniku połączenia octu z wybielaczem rozprzestrzenia się w powietrzu i jest zazwyczaj niewidoczny.

Mimo tego odczujesz silny zapach i negatywny wpływ na organizm. Chlor przede wszystkim wpływa na błony śluzowe, w tym te znajdujące się w oczach, gardle i płucach.

W związku z tym mogą pojawić się takie objawy jak łzawienie oczu, uczucie duszności w klatce piersiowej i uczucie pieczenia. Poza tym, w przypadku kontaktu ze skórą, mogą powstać pęcherze i podrażnienia.

Wysypka

Co możesz zrobić aby uniknąć tego ryzyka?

Oczywiście, aby uniknąć wyżej wspomnianego ryzyka, nie powinnaś mieszać octu z wybielaczem. Zamiast tego, gdy chcesz coś posprzątać, lepiej będzie użyć świeżego wybielacza.

Oddzielne używanie wybielacza i octu pomoże Ci zdezynfekować mnóstwo powierzchni. Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo najlepiej będzie używać ich oddzielnie i tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.

Możesz również wypróbować inne naturalne metody czyszczenia, które są bezpieczne: sok z cytryny, sodę oczyszczoną, wodę utlenioną i sól.

Czy miałaś świadomość ryzyka związanego z mieszaniem octu z wybielaczem? Teraz już wiesz, że takie połączenie może być niezwykle niebezpieczne. Unikaj go za wszelką cenę i podziel się uzyskanymi informacjami ze swoimi bliskimi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.