Japońska dekoracja i jej proste zasady

Jeśli skłaniasz się ku minimalizmowi, lubisz porządek i masz szacunek do natury, ten rodzaj dekoracji przykuje Twoją uwagę. Przeczytaj, a odkryjesz najlepszą dla siebie opcję.
Japońska dekoracja i jej proste zasady

Napisany przez Andrea Caillet Bois

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Japońska dekoracja jest odzwierciedleniem kultury Japonii, która opiera się na honorze, obowiązku i miłości do natury. Cały szacunek dla natury Japończycy przenoszą do charakterystycznych wnętrz, dzięki czemu osiągają atmosferę spokoju i spokoju.

Japońska dekoracja najbardziej wyróżnia się minimalizmem. Najczęściej jest to kilka mebli, bardzo surowych i prostych. Nie używa się już żadnych dodatkowych elementów dekoracyjnych. W pomieszczeniu są po prostu tylko niezbędne meble i żadnej ostentacji.

Kolejnym ważnym elementem jest porządek. Wschodnia kultura odpowiedzialności i pracy nie dopuszcza żadnego nieporządku ani bałaganu. Któż z nas nie chciałby osiągnąć takiego wyniku?

Wszystkie pomieszczenia i otoczenie wyglądają na czyste, uporządkowane i połączone z naturą. Aranżacje powinny być proste i dawać przewagę liniom prostym. Jest to idealny styl do utrzymywania uporządkowanych miejsc. Takie miejsca tchną również ogromnym spokojem, który przekazuje kultura orientalna.

Jak powinna wyglądać japońska dekoracja?

Jeśli będziesz śledzić nasze wskazówki, będziesz mogła w dowolnym otoczeniu wyczarować dyskretny urok, jakim emanuje dekoracja japońska. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest minimalizm w wystroju. W praktyce to oznacza ograniczenie się do niezbędnego minimum, jeśli chodzi o meble. To zakończy bałagan.

Styl japoński

Asymetria przedmiotów

Dla kultury japońskiej symetria oznacza stagnację. Natomiast asymetria oznacza dla Japończyków kreatywność. Dlatego w tego typu dekoracji należy zachować szczególną ostrożność, aby przedmioty i elementy dekoracyjne były ustawione asymetrycznie.

Niskie łóżka

W tej kulturze zawsze znajdziesz niskie łóżka. Ogólnie rzecz biorąc, zobaczysz, że materac to mata wykonana ze słomy, która nazywa się “tatami”. Ten element zapewnia ciepło i przyjemne uczucie komfortu. Ponadto zapewnia niezbędną twardość do spania. Japońska dekoracja w sypialni oznacza w praktyce… brak dekoracji.

Japońska dekoracja - sypialnia.

Stolik i niskie siedzenia

Japończycy siedzą na podłodze. Stoliki są bardzo niskie i używa się grubych, wygodnych poduszek do siedzenia. Przeważają surowe i jasne kolory. Zauważysz, że stoły są bardzo małe w porównaniu z zachodnimi.

Elementy natury

Natura jest wszechobecna w kulturze japońskiej. Nie dziwi więc, że dekoracja japońska jest oparta na naturalnych materiałach. Używa się tam drewna różnych gatunków, dekoruje roślinami i składa hołd wodzie. Możesz wykorzystać niektóre z tych elementów w każdym domowym pomieszczeniu:

  • Dodaj tradycyjne japońskie rośliny, takie jak bambus lub bonsai. Zawsze będą wyglądać naturalnie i zielono.
  • Zaprojektuj duże okna wychodzące na duże zielone plantacje.
  • Umieść małe ogrody w określonych miejscach salonu wykorzystując z dekoracje z drewna i kamieni.
  • Wreszcie, wykorzystaj małe źródła wody, które wprowadzą do otoczenia atmosferę nieporównywalnego spokoju.
Spokój.

Drzwi i okna w stylu japońskim

Charakterystyczne drzwi przesuwane są szeroko stosowane w Japonii ze względu na brak miejsca. Ta cecha sprawia, że ​wykorzystuje się ​każdy centymetr kwadratowy i dba o to, by był wyjątkowy. Drzwi są na ogół szerokie i półprzezroczyste, ponieważ są wykonane z papieru z drewnianą ramą. Pełnią jednocześnie funkcję drzwi i ścian.

Okna są niezwykle przestronne i pozwalają zawsze dostrzec naturę na zewnątrz. Przesuwają się jak drzwi i mają podobną konstrukcję.

Aby oddzielić przestrzenie, bardzo często używa się parawanów. Są to mobilne, półprzezroczyste i proste ścianki działowe, które pozwalają łatwo, szybko i skutecznie uzyskać połączenie lub rozdzielenie przestrzeni. Bez wątpienia jest to świetne rozwiązanie, jeśli masz nowoczesny dom, ale mało miejsca.

Japońskie wanny

W kulturze japońskiej kąpiel jest relaksującym i oczyszczającym rytuałem. Z tego powodu wanny są prostokątne i głębokie. Mają siedzisko tak głębokie, że ciało jest całkowicie zanurzone w wodzie.

Tradycyjnie były wykonywane ze specjalnego drewna, które przeniosło swój aromat do wody, dając efekt relaksujący. Warto, żeby wokół wanny pojawiła się delikatna i odprężająca japońska dekoracja.

Japońskie kompozycje kwiatowe

W japońskich domach często można znaleźć ikebany lub małe kompozycje kwiatowe. Charakteryzują się liniowymi formami, które włączają gałęzie w ich naturalnym stanie. Jest to związane z tradycjami narodu japońskiego, w którym każda celebracja ma swoją ikebanę.

Niewątpliwie japońska dekoracja przyciąga uwagę, ponieważ oddaje kulturę, która w swej dyskrecji jest pełna pasji. Japońskie inspiracje przynoszą nam wieloletnie tradycje w oszczędzaniu przestrzeni i docenianiu przyrody. Oczywiście, wybór aranżacji domu w tym stylu pomoże również zbudować otoczenie pełne porządku, szacunku i prostoty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • LAZENBY, Gina. El Feng Shui en la decoración : un nuevo concepto en el diseño de interiores. Barcelona: Blume,
    1998. ISBN 8480762799.
  • HALE, Gill. Enciclopedia práctica del Feng Shui. Barcelona: Grijalbo Mondadori, 2000. ISBN 8425334535.
  • NOBORU, Kawazoe. La arquitectura de Japón. Tokyo : International Society for Educational Information, 1990. Serie de referencia 7.
  • TAUT, Bruno. La casa y la vida japonesas. Barcelona : Fundación Caja de Arquitectos, 2007. ISBN 9788493468873.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.