Rośliny inwazyjne, które mogą zaszkodzić Twojemu ogrodowi

Oto często występujące rośliny inwazyjne, które mogą się rozwijać w Twoim otoczeniu. Jak możesz zapobiec ich pojawieniu się w ogrodzie?
Rośliny inwazyjne, które mogą zaszkodzić Twojemu ogrodowi

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rośliny inwazyjne stały się zagrożeniem dla wielu ekosystemów na całym świecie. Jest to termin, którego można używać zarówno do gatunków roślin, jak i zwierząt. W tym artykule wyjaśnimy, czym są rośliny inwazyjne, jakie są konsekwencje posiadania ich w swoim ogrodzie oraz jakie są najczęstsze w Ameryce i Hiszpanii.

Rośliny allochtoniczne lub egzotyczne to gatunki, które zostały przeniesione do innych ekosystemów, odmiennych od miejsca ich pochodzenia. W zasadzie same w sobie nie stanowią problemu. W rzeczywistości egzotyczne rośliny, które nie stanowią żadnego zagrożenia, są znane jako znaturalizowane.

Jednak niektóre obce rośliny stały się inwazyjne. W ten sposób mają dużą zdolność do kolonizacji obszarów, na których są sadzone i wypierania innych rodzimych gatunków, kradnąc składniki odżywcze lub zabierając im przestrzeń do wzrostu. Oznacza to, że bardzo łatwo się rozmnażają.

Rośliny inwazyjne w ogrodzie – konsekwencje

Rośliny inwazyjne mają poważny wpływ na środowisko. Mogą powodować utratę bioróżnorodności, zmiany w cyklach naturalnych, wyniszczenie rodzimych roślin i uszkodzenie gleby. Wiele krajów podejmuje wysiłki w celu ich wyeliminowania i ponownego wypełniania swoich terytoriów rodzimymi drzewami i gatunkami, zwłaszcza w parkach i na obszarach chronionych. Chociaż wiele z tych roślin może wyglądać pięknie w Twoim ogrodzie, istnieje ryzyko, że zaburzą równowagę ekosystemu.

Z drugiej strony ptaki i owady mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się ich nasion. Tak więc, bez względu na to, jak bardzo uważasz, że możesz je kontrolować w swoim ogrodzie, ich zdolność do łatwego rozprzestrzeniania się może wymknąć się spod kontroli. Rekomendacją władz środowiskowych jest unikanie ich nawet w domach.

Najczęstsze rośliny inwazyjne

Atlas inwazyjnych roślin obcych w Hiszpanii zawiera ponad 100 gatunków. Wskazuje, że wprowadzenie istot żywych poza ich naturalny obszar występowania jest drugim, pod względem wielkości, problemem pochodzenia środowiskowego. Inna publikacja rządu Kantabrii stwierdza, że 60% gatunków inwazyjnych pochodzi z ogrodnictwa.

W rzeczywistości w ciągu ostatnich dwóch stuleci naukowcy odkryli, że przemieszczanie się gatunków nasiliło się wraz z globalizacją turystyki i handlu. Oto niektóre z najczęstszych roślin inwazyjnych.

1. Rośliny inwazyjne: akacja lub mimoza

To drzewo pochodzenia australijskiego wyróżnia się pięknymi żółtymi kwiatami, które czynią je bardzo atrakcyjnymi. Stała się jednak problemem dla wielu terytoriów, zarówno w Hiszpanii, jak i Ameryce Łacińskiej. W rzeczywistości stał się niebezpieczną rośliną dla stref umiarkowanych. Ma dużą zdolność do wzrostu, nawet po pożarach i suszy.

Kwiat akacji. Rośliny inwazyjne
Akacja pochodzi z Australii. Bardzo łatwo rozradza się w klimacie umiarkowanym.

2. Bluszcz angielski

Ta roślina, która stała się tak popularna w Ameryce, stała się niepokojącym gatunkiem inwazyjnym. Został przywieziony przez Anglików, kiedy skolonizowali Stany Zjednoczone, a następnie rozprzestrzenił się na resztę kontynentu. Jego zdolność do wzrostu i rozprzestrzeniania się na drzewach i innych roślinach powoduje, że atakuje gospodarza, hamując jego wzrost.

3. Rośliny inwazyjne: Sosny

Kilka gatunków sosen przybyło do Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii i stało się inwazyjne. Rozmnażają się przez nasiona, które są przenoszone przez wiatr i zasiedlają ogromne obszary. Ich wpływ jest negatywny, ponieważ konkurują z innymi rodzimymi gatunkami o składniki odżywcze, wysuszając glebę i zmieniając jej cechy. Zmieniły także różnorodność obszarów.

4. Oko poety

Ta atrakcyjna roślina kwitnąca, znana również jako czarnooka susanita, oko poety lub tunbergia, stała się problemem w kilku krajach Ameryki Łacińskiej. W rzeczywistości naukowcy odkryli, że roślina ta działa poprzez wspinanie się na inne rośliny i zapobieganie ich wzrostowi.

5. Rośliny inwazyjne: koci pazur

Ta roślina pochodzenia południowoafrykańskiego ma imponującą zdolność rozprzestrzeniania się. Jest często stosowany w ogrodach, ponieważ ma efektowne kwiaty, które wyróżniają się zdolnością ozdobną. Stał się jednak zagrożeniem dla innych gatunków w Hiszpanii i Ameryce. Wytwarza gęstą warstwę w miejscu posadzenia. W związku z tym, gdy chcesz go zlikwidować, konieczne jest nawet podpalenie obszaru, na którym rośnie!

6. Plumero lub trawa pampasowa

Plumero to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, która w Hiszpanii jest obecnie uważana za gatunek inwazyjny. Rozprzestrzeniła się na terenie całego kraju i chociaż ma atrakcyjny wygląd, który czyni ją rośliną ozdobną, jest niebezpieczna, ponieważ zwiększa ryzyko pożarów. Ponadto, ze względu na swoją zdolność do rozmnażania, ma tendencję do całkowitego kolonizowania przestrzeni, w których jest sadzona.

7. Rośliny inwazyjne: hiacynt wodny

Następnie hiacynt wodny to roślina wodna pochodząca z Ameryki Południowej, uważana za jedną ze 100 najbardziej inwazyjnych na świecie. Ma jednak niezwykły wygląd, który sprawia, że aż kusi chęć posiadania go w ogrodzie. Hiacynt stał się jednak problemem w krajach Europy. Posiada zdolność szybkiego rozprzestrzeniania się i pokrywania powierzchni zbiorników wodnych uniemożliwiając przy tym wzrost innym gatunkom.

8. Kaktus opuncji

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uważa tę roślinę za jeden z najniebezpieczniejszych gatunków inwazyjnych na świecie. Pochodzi z Ameryki Środkowej i został sprowadzony do obszaru Morza Śródziemnego, ponieważ przynosi owoce. Jednak stanowi zagrożenie dla rodzimej bioróżnorodności. Z tego powodu niektóre kraje zakazały jego komercjalizacji, handlu i sadzenia.

Owoc opuncjij
Kaktus opuncji jest uważany za nielegalny w wielu krajach ze względu na jego potencjał do szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się.

9. Rośliny inwazyjne: ziele św. Gerarda

Jest to gatunek rośliny leczniczej o pięknym wyglądzie, ponieważ jej zielone liście mają biało zabarwiony środek, a jej kwitnienie jest obfite. Jednak w krajach amerykańskich jest uważana za roślinę inwazyjną, ponieważ bardzo łatwo się rozprzestrzenia.

10. Krzak motyla

Wreszcie ten atrakcyjny krzew pochodzący z Chin i Japonii ma efektowne kwiaty bzu. Właśnie dlatego zyskała uznanie na całym świecie ze względu na swoją wartość ozdobną. Jednak szybko się rozprzestrzenia i bardzo łatwo dostosowuje się do różnych środowisk. Przejmuje ziemię, uniemożliwiając rozwój innych gatunków. Dlatego jest uważany za gatunek inwazyjny, którego najlepiej nie sadzić na żadnym podwórku ani w ogrodzie.

Zamiast roślin inwazyjnych wybieraj rodzime

Chociaż nie jest to obowiązkowa zasada, dobrym pomysłem jest sadzenie w ogrodzie tylko rodzimych gatunków. Chociaż nie wszystkie gatunki z innych krajów stały się inwazyjne, posiadanie roślin rodzimych na tym obszarze może przynieść ogromne korzyści. Z jednej strony będziesz mógł zapewnić im lepsze warunki do rozwoju. Przyczynią się również do dbania o ekosystem.

Najlepszą rzeczą do zrobienia przy wyborze roślin ozdobnych w swoim ogrodzie jest przeczytanie i uzyskanie porad ekspertów na temat wymagań gatunku. Jeśli jest to roślina egzotyczna, możesz również dowiedzieć się, czy jest naturalizowana w Twoim kraju, czy też jest inwazyjna.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.