Rośliny inwazyjne, które mogą zaszkodzić Twojemu ogrodowi

Oto często występujące rośliny inwazyjne, które mogą się rozwijać w Twoim otoczeniu. Jak możesz zapobiec ich pojawieniu się w ogrodzie?
Rośliny inwazyjne, które mogą zaszkodzić Twojemu ogrodowi

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rośliny inwazyjne stały się zagrożeniem dla wielu ekosystemów na całym świecie. Jest to termin, którego można używać zarówno do gatunków roślin, jak i zwierząt. W tym artykule wyjaśnimy, czym są rośliny inwazyjne, jakie są konsekwencje posiadania ich w swoim ogrodzie oraz jakie są najczęstsze w Ameryce i Hiszpanii.

Rośliny allochtoniczne lub egzotyczne to gatunki, które zostały przeniesione do innych ekosystemów, odmiennych od miejsca ich pochodzenia. W zasadzie same w sobie nie stanowią problemu. W rzeczywistości egzotyczne rośliny, które nie stanowią żadnego zagrożenia, są znane jako znaturalizowane.

Jednak niektóre obce rośliny stały się inwazyjne. W ten sposób mają dużą zdolność do kolonizacji obszarów, na których są sadzone i wypierania innych rodzimych gatunków, kradnąc składniki odżywcze lub zabierając im przestrzeń do wzrostu. Oznacza to, że bardzo łatwo się rozmnażają.

Rośliny inwazyjne w ogrodzie – konsekwencje

Rośliny inwazyjne mają poważny wpływ na środowisko. Mogą powodować utratę bioróżnorodności, zmiany w cyklach naturalnych, wyniszczenie rodzimych roślin i uszkodzenie gleby. Wiele krajów podejmuje wysiłki w celu ich wyeliminowania i ponownego wypełniania swoich terytoriów rodzimymi drzewami i gatunkami, zwłaszcza w parkach i na obszarach chronionych. Chociaż wiele z tych roślin może wyglądać pięknie w Twoim ogrodzie, istnieje ryzyko, że zaburzą równowagę ekosystemu.

Z drugiej strony ptaki i owady mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się ich nasion. Tak więc, bez względu na to, jak bardzo uważasz, że możesz je kontrolować w swoim ogrodzie, ich zdolność do łatwego rozprzestrzeniania się może wymknąć się spod kontroli. Rekomendacją władz środowiskowych jest unikanie ich nawet w domach.

Najczęstsze rośliny inwazyjne

Atlas inwazyjnych roślin obcych w Hiszpanii zawiera ponad 100 gatunków. Wskazuje, że wprowadzenie istot żywych poza ich naturalny obszar występowania jest drugim, pod względem wielkości, problemem pochodzenia środowiskowego. Inna publikacja rządu Kantabrii stwierdza, że 60% gatunków inwazyjnych pochodzi z ogrodnictwa.

W rzeczywistości w ciągu ostatnich dwóch stuleci naukowcy odkryli, że przemieszczanie się gatunków nasiliło się wraz z globalizacją turystyki i handlu. Oto niektóre z najczęstszych roślin inwazyjnych.

1. Rośliny inwazyjne: akacja lub mimoza

To drzewo pochodzenia australijskiego wyróżnia się pięknymi żółtymi kwiatami, które czynią je bardzo atrakcyjnymi. Stała się jednak problemem dla wielu terytoriów, zarówno w Hiszpanii, jak i Ameryce Łacińskiej. W rzeczywistości stał się niebezpieczną rośliną dla stref umiarkowanych. Ma dużą zdolność do wzrostu, nawet po pożarach i suszy.

Kwiat akacji. Rośliny inwazyjne
Akacja pochodzi z Australii. Bardzo łatwo rozradza się w klimacie umiarkowanym.

2. Bluszcz angielski

Ta roślina, która stała się tak popularna w Ameryce, stała się niepokojącym gatunkiem inwazyjnym. Został przywieziony przez Anglików, kiedy skolonizowali Stany Zjednoczone, a następnie rozprzestrzenił się na resztę kontynentu. Jego zdolność do wzrostu i rozprzestrzeniania się na drzewach i innych roślinach powoduje, że atakuje gospodarza, hamując jego wzrost.

3. Rośliny inwazyjne: Sosny

Kilka gatunków sosen przybyło do Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii i stało się inwazyjne. Rozmnażają się przez nasiona, które są przenoszone przez wiatr i zasiedlają ogromne obszary. Ich wpływ jest negatywny, ponieważ konkurują z innymi rodzimymi gatunkami o składniki odżywcze, wysuszając glebę i zmieniając jej cechy. Zmieniły także różnorodność obszarów.

4. Oko poety

Ta atrakcyjna roślina kwitnąca, znana również jako czarnooka susanita, oko poety lub tunbergia, stała się problemem w kilku krajach Ameryki Łacińskiej. W rzeczywistości naukowcy odkryli, że roślina ta działa poprzez wspinanie się na inne rośliny i zapobieganie ich wzrostowi.

5. Rośliny inwazyjne: koci pazur

Ta roślina pochodzenia południowoafrykańskiego ma imponującą zdolność rozprzestrzeniania się. Jest często stosowany w ogrodach, ponieważ ma efektowne kwiaty, które wyróżniają się zdolnością ozdobną. Stał się jednak zagrożeniem dla innych gatunków w Hiszpanii i Ameryce. Wytwarza gęstą warstwę w miejscu posadzenia. W związku z tym, gdy chcesz go zlikwidować, konieczne jest nawet podpalenie obszaru, na którym rośnie!

6. Plumero lub trawa pampasowa

Plumero to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, która w Hiszpanii jest obecnie uważana za gatunek inwazyjny. Rozprzestrzeniła się na terenie całego kraju i chociaż ma atrakcyjny wygląd, który czyni ją rośliną ozdobną, jest niebezpieczna, ponieważ zwiększa ryzyko pożarów. Ponadto, ze względu na swoją zdolność do rozmnażania, ma tendencję do całkowitego kolonizowania przestrzeni, w których jest sadzona.

7. Rośliny inwazyjne: hiacynt wodny

Następnie hiacynt wodny to roślina wodna pochodząca z Ameryki Południowej, uważana za jedną ze 100 najbardziej inwazyjnych na świecie. Ma jednak niezwykły wygląd, który sprawia, że aż kusi chęć posiadania go w ogrodzie. Hiacynt stał się jednak problemem w krajach Europy. Posiada zdolność szybkiego rozprzestrzeniania się i pokrywania powierzchni zbiorników wodnych uniemożliwiając przy tym wzrost innym gatunkom.

8. Kaktus opuncji

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uważa tę roślinę za jeden z najniebezpieczniejszych gatunków inwazyjnych na świecie. Pochodzi z Ameryki Środkowej i został sprowadzony do obszaru Morza Śródziemnego, ponieważ przynosi owoce. Jednak stanowi zagrożenie dla rodzimej bioróżnorodności. Z tego powodu niektóre kraje zakazały jego komercjalizacji, handlu i sadzenia.

Owoc opuncjij
Kaktus opuncji jest uważany za nielegalny w wielu krajach ze względu na jego potencjał do szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się.

9. Rośliny inwazyjne: ziele św. Gerarda

Jest to gatunek rośliny leczniczej o pięknym wyglądzie, ponieważ jej zielone liście mają biało zabarwiony środek, a jej kwitnienie jest obfite. Jednak w krajach amerykańskich jest uważana za roślinę inwazyjną, ponieważ bardzo łatwo się rozprzestrzenia.

10. Krzak motyla

Wreszcie ten atrakcyjny krzew pochodzący z Chin i Japonii ma efektowne kwiaty bzu. Właśnie dlatego zyskała uznanie na całym świecie ze względu na swoją wartość ozdobną. Jednak szybko się rozprzestrzenia i bardzo łatwo dostosowuje się do różnych środowisk. Przejmuje ziemię, uniemożliwiając rozwój innych gatunków. Dlatego jest uważany za gatunek inwazyjny, którego najlepiej nie sadzić na żadnym podwórku ani w ogrodzie.

Zamiast roślin inwazyjnych wybieraj rodzime

Chociaż nie jest to obowiązkowa zasada, dobrym pomysłem jest sadzenie w ogrodzie tylko rodzimych gatunków. Chociaż nie wszystkie gatunki z innych krajów stały się inwazyjne, posiadanie roślin rodzimych na tym obszarze może przynieść ogromne korzyści. Z jednej strony będziesz mógł zapewnić im lepsze warunki do rozwoju. Przyczynią się również do dbania o ekosystem.

Najlepszą rzeczą do zrobienia przy wyborze roślin ozdobnych w swoim ogrodzie jest przeczytanie i uzyskanie porad ekspertów na temat wymagań gatunku. Jeśli jest to roślina egzotyczna, możesz również dowiedzieć się, czy jest naturalizowana w Twoim kraju, czy też jest inwazyjna.

To może Cię zainteresować ...
Jak założyć miejski ekologiczny ogród warzywny?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak założyć miejski ekologiczny ogród warzywny?

Czy kiedykolwiek marzyłeś, by założyć swój własnu ekologiczny ogród warzywnym, ale nie wiesz od czego zacząć? Pomożemy Ci w dzisiejszym artykule!
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.