Rośliny jadalne - 8 takich, które Cię zaskoczą

Rośliny jadalne - 8 takich, które Cię zaskoczą
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Od wielu lat ludzie usuwają z ogrodu rośliny, które uważają za “chwasty”. Niektóre z nich to w rzeczywistości rośliny jadalne. Dowiedz się o nich więcej z naszego artykułu.

Od wielu lat ludzie usuwają rośliny, które są uważane za “chwasty” ze swoich podwórek i ogrodów. Nie wiedzą, że dawno temu wiele z nich było używanych do gotowania, ponieważ są to rośliny jadalne, które zawierają niezbędne składniki odżywcze.

Mimo, że nie są tak popularne jak tradycyjne zioła, są mimo to są wciąż roślinami jadalnymi. Niektóre mają nawet dość egzotyczne aromaty, które smakują dobrze w wielu różnych potrawach. Dlatego powinieneś pozwolić im rosnąć, zamiast je wyrywać. Chcesz je wypróbować? Spójrz na tych 8 roślin jadalnych:

1 – Dziki burak (Beta vulgaris)

Dziki burak.

Dzikie buraki mogą rosnąć zarówno na żyznych, jak i średniej jakości glebach. Często spotyka się je na nieuprawianych podwórkach terenów przemysłowych i wzdłuż poboczy.

 • Ta roślina jest bogata w witaminy i minerały, nawet bardziej niż uprawiana odmiana buraka.
 • Ponadto mniej prawdopodobne jest występowanie jakichkolwiek środków chemicznych.

2 – Pokrzywa (Urtica dioica)

Pokrzywa jest rośliną stosowaną w medycynie naturalnej, ponieważ może pomóc w wielu problemach zdrowotnych. Jednak liście mogą cię oparzyć, co jest dość dziwne w przypadku jadalnej rośliny. Po gotowaniu w temperaturze powyżej 60 ° C (140 ° F) substancja parząca znika i roślina staje się jadalna.

 • Gotowaną pokrzywę można dodać na przykład do zup, enchilad lub dań z ziemniaków.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Rozmaryn i pokrzywa na piękne włosy

3 – Jagody jałowca (Juniperus communis)

Jałowiec jest drzewem o iglastych liściach i fioletowych owocach. Ludzie używali go do robienia dżinu, ale dzisiaj niewielu ludzi stosuje w kuchni jałowiec. Możesz użyć tego owocu jako przyprawy do gulaszu, mięs i sosów.

 • Zbieraj jagody jałowca i dodawaj je do wyżej wymienionych potraw by uzyskać bardzo atrakcyjny, drzewny aromat.

4 – Słodka sałata (Reicardia picroides)

Słodka sałata to wieloletnia roślina rosnąca na gliniastych terenach. Jadalne części to liście znajdujące się u podstawy rośliny tuż przed kwiatami.

 • Liście te mogą być używane jako dodatek do sałatek.
 • Same w sobie także smakują dobrze. Są łagodne, ale mają przyjemny smak.

5 – Dwurząd (Diplotaxis erucoides)

Dwurząd (Diplotaxis erucoides).

Ta dzika roślina rośnie między winoroślami i drzewami oliwnymi i znana jest z białych kwiatów. Należy do tej samej rodziny co kapusta i brokuły, a liście mają podobny smak. Jej kwiat jest głównie używany do gotowania, ponieważ ma lekki posmak musztardy.

6 – Rośliny jadalne. Lepnica rozdęta (Silene vulgaris)

Ten “chwast” nie został całkowicie zapomniany. Jest nadal używany w niektórych hiszpańskich przepisach. Rośnie wokół obszarów uprawnych a kiedyś trudno było się go pozbyć. Jednak dzisiaj większość z tych roślin została wyeliminowana przez herbicydy.

Młode liście można wykorzystać do gotowania, a jej smak jest nieco podobny do szpinaku, mimo że nie mają ze sobą nic wspólnego.

 • Jest często stosowana w omletach i może być dodawana do sałatek lub nawet gotowany, tak jak każde inne warzywo liściaste.

7 – Słodka cykoria (Chondrilla juncea)

Roślina ta zwykle rośnie na suchych terenach lub w sadach, które nie są często nawadniane. Kiedy roślina jest mała, wygląda jak zwykły mniszek lekarski. Gdy jest dojrzała pojawiają się na niej żółte kwiatki.

 • Liście są jadalne i świetnie smakują w sałatkach.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Szybka i prosta sałatka z cykorii i granatu

8 – Koper włoski (Foeniculum vulgare) jest jedną z bardziej popularnych roślin jadalnych uważanych za chwasty

Dziki koper rośnie wzdłuż poboczy dróg, ale istnieje również odmiana uprawna. To włóknista roślina, którą trzeba pokroić na małe kawałki, zanim je zjesz. Można go mieszać z zielonymi kiełkami, makaronami, roślinami strączkowymi i nie tylko.

 • Smak anyżu dodaje świeżego smaku sałatkom.
 • Można go również dodać do soków, aby poprawić trawienie.
 • Nasiona są idealne do przyprawiania określonych potraw.

Ważne: przed zjedzeniem którejkolwiek z tych jadalnych roślin upewnij się, że to rzeczywiście one, a nie coś innego. Powinieneś również dowiedzieć się, jak je przygotować i jakie części są jadalne. Jeśli rosną w miejscu narażonym na działanie chemikaliów (na przykład przy ruchliwej szosie), lepiej ich nie spożywać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Biurrun, E., Galetto, L., Anton, A. M., & Biurrun, F. (2007). Plantas silvestres comestibles utilizadas en poblaciones rurales de la Provincia de La Rioja (Argentina). Kurtziana33(1), 121-140.
 • Genders, R. (1988). Plantas silvestres comestibles; frutos, bayas, raíces, brotes. Blume, SA.
 • Van den Eynden, V., Cueva, E., & Cabrera, O. (1999). Plantas silvestres comestibles del sur del Ecuador. Editorial Abya Yala.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.