Pokrzywa z cytryną – niezawodny sposób na anemię

08 października, 2018
Aby szybko i skutecznie zwalczyć anemię, należy wzbogacić codzienną dietę o produkty o wysokiej zawartości żelaza. Zdaniem specjalistów znacznie skuteczniejsze w działaniu są świeże produkty żywnościowe niż suplementy diety.

Czy wiesz, że pokrzywa pomaga zwalczyć anemię? Choroba ta, zwana również niedokrwistością, to stan wywołany spadkiem poziomu hemoglobiny we krwi. Zwykle jej przyczyną jest niedobór żelaza w diecie lub powstaje w wyniku następstw innych dolegliwości.

Zanim sięgniesz po chemiczne suplementy diety, dowiedz się, jak popularna ziele pomaga zwalczyć anemię i złagodzić towarzyszące jej objawy.

A do najczęściej występujących objawów niedokrwistości zaliczamy: zmęczenie, osłabienie i wypadanie włosów, łamliwość paznokci itp. Już pierwsze objawy powinny skłonić nas do wykonania analizy krwi i szybkiej reakcji w postaci wzbogacenia codziennej diety o produkty zawierające sporą dawkę żelaza.

W przeciwnym razie anemia będzie się pogłębiała, stopniowo wyniszczając nasz organizm i osłabiając go z każdym dniem. Doskonałym naturalnym środkiem, który skutecznie pomaga zwalczać niedokrwistość jest popularna pokrzywa. A łącząc ją z cytryną otrzymasz wyjątkowo silny lek, który szybko uzupełni niedobór żelaza w twoim ciele.

Poznaj dziś z nami przepis na to naturalne lekarstwo oraz dowiedz się więcej na temat anemii i niesamowitych leczniczych właściwości pokrzywy. Zapraszamy do lektury!

Jak pokrzywa zwalcza anemię?

Anemia to choroba, którą stosunkowo łatwo wykryć. Jej pierwszymi i najbardziej oczywistymi oznakami są: ciągłe zmęczenie, apatia i bark chęci do działania. Symptomy te powinny skłonić nas do niemalże natychmiastowej wizyty u lekarza i wykonania podstawowych badań krwi. Bardzo ważne jest bowiem wykrycie przyczyny problemu.

Laboratoryjna analiza krwi

Przyczyn niedokrwistości może być wiele: począwszy od niedoboru składników odżywczych w organizmie, a skończywszy na poważnych dolegliwościach zdrowotnych i chorobach, których utajniony rozwój może prowadzić do anemii.

Warto więc je wykluczyć poprzez odpowiednie badania i konsultacje z lekarzem. Prawidłowa diagnoza odgrywa kluczową rolę w leczeniu anemii. Pamiętajmy, że kuracja zależy od stanu zaawansowania niedokrwistości oraz jej przyczyny.

Przeczytaj koniecznie: Anemia? – Wypróbuj 30 produktów bogatych w żelazo

Żelazo w postaci suplementów diety

Z suplementami diety, zwłaszcza tymi bogatymi w żelazo, należy postępować bardzo ostrożnie, ponieważ często wywołują one w naszym organizmie negatywne skutki uboczne. Stanowią one bowiem przyczynę nadmiernego występowania procesów utleniania, a co za tym idzie, osłabiają samopoczucie oraz negatywnie wpływają na układ trawienny.

Specjaliści i lekarze zgodnie twierdzą, że najlepszym i najbezpieczniejszym dla naszego organizmu sposobem zapobiegania anemii i walki z nią jest zwiększenie spożycia produktów bogatych w żelazo, na przykład wszelkiego rodzaju warzyw o zielonych liściach, roślin strączkowych, buraków, pietruszki czy kiełków lucerny.

Warto wiedzieć również, że witamina C w znaczący sposób ułatwia przyswajanie żelaza. Postaraj się więc spożywać produkty bogate w ten pierwiastek w towarzystwie tych, które zawierają cenną dawkę witaminy C.

Pokrzywa

Pokrzywa to bardzo popularna w naszym kraju roślina. Z pewnością każdy z nas ją zna i nieraz zaobserwował, że rośnie ona dziko przy drogach, w rozmaitych zaroślach, lasach, na łąkach itp. Zwykle kojarzy nam się z naparem czy herbatką.

Pokrzywa w moździerzu

W rzeczywistości pokrzywa jest w 100% jadalna i doskonale nadaje się również jako główny składnik zup, kremów i sosów. Roślina ta znajduje także szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, zazwyczaj w postaci leczniczego naparu. Walczy nie tylko z anemią, ale także poprawia ogólny stan zdrowia organizmu.

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zebrać pokrzywę, koniecznie wybierz obszar nieskażony i zaopatrz się w grube rękawice. W przeciwnym wypadku możesz się „poparzyć”. Pamiętajmy jednak, że „ogniste” właściwości tej rośliny znikają po wysuszeniu lub ugotowaniu liści.

Pokrzywa to roślina bogata w witaminy i minerały, zwłaszcza w żelazo. Słynie także ze swych właściwości poprawiających trawienie, dbających o zdrowie wątroby oraz moczopędnych. Generalnie jest ona doskonałym naturalnym środkiem oczyszczającym i odtruwającym cały nasz organizm.

Cytryna

Wielokrotnie pisaliśmy już o niesamowitym wpływie cytryny na zdrowie układu immunologicznego oraz praktycznie wszystkich narządów. Owocu tego nie może zabraknąć w żadnej diecie i w żadnej naturalnej kuracji leczniczej!

Oprócz tego, że oczyszcza organizm, cytryna ułatwia i przyspiesza wchłanianie wielu rozmaitych substancji odżywczych.

W przypadku leczenia anemii cytryna jest niezastąpioną towarzyszką produktów bogatych w żelazo. Bez niej nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo asymilować tego kluczowego pierwiastka.

Zaleca się spożywanie cytryn pochodzących z ekologicznych upraw i wykorzystywanie ich skórki do przygotowywania naparów, deserów, sosów, sałatek, koktajli itp. Doskonałym sposobem na przechowywanie skórki cytryny jest jej zamrożenie. W ten sposób zawsze, gdy będziesz jej potrzebować, będziesz ją mieć ją pod ręką.

Pokrzywa z cytryną – skuteczny lek na anemię

Mając na względzie niesamowite lecznicze właściwości tych dwóch produktów, chcielibyśmy podzielić się z Tobą przepisem na niezwykle skuteczne lekarstwo w przypadku niedokrwistości oraz naturalny suplement żelaza, dzięki któremu unikniesz utraty tego pierwiastka z organizmu.

Suszone liście pokrzywy

 

Składniki

  • 5 łyżek ususzonych liści pokrzywy (50 g)
  • Sok z jednej cytryny
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania

W celu przygotowania naturalnego lekarstwa na anemię należy wykonać poniższe kroki:

  • W pierwszej kolejności wlewamy do garnka litr wody i stawiamy na gazie aż do zagotowania. Gdy woda zacznie bulgotać, wyłączamy ogień i wrzucamy 5 łyżek suszu z pokrzywy.
  • Nakrywamy garnek przykrywką i pozostawiamy przez 5 minut do zaparzenia. Następnie przecedzamy powstały napar.
  • Kolejnym krokiem jest wyciśnięcie soku z jednej cytryny i dodanie go do naparu z pokrzywy.
  • Jeśli mamy ochotę, możemy osłodzić napar odrobiną stewii lub łyżeczką pszczelego miodu.

Jak i kiedy należy pić napar?

W celach leczniczych napar należy popijać przez cały dzień, najlepiej w porach pomiędzy posiłkami.

Na przykład możesz spożywać dwie filiżanki herbatki z rana, na czczo, jedną w południe i jedną w porze podwieczorka. Kuracja powinna trwać przez piętnaście dni. W tym okresie powinna nastąpić widoczna poprawa, gdyż poziom żelaza w organizmie zostanie odbudowany.

Po upływie dwóch tygodni możemy dalej pić napar w celach profilaktycznych. Wówczas zaleca się jedną filiżankę herbatki z pokrzywy dziennie. Szczególnie zaleca się spożywanie tego typu naparu przez kobiety w trakcie miesiączki, gdyż to właśnie w te dni tracimy wraz z krwią wiele cennego żelaza.

Aby wzmocnić lecznicze działanie pokrzywowej kuracji warto wyrobić sobie nawyk dodawania do każdego posiłku kilku kropel soku z cytryny, gdyż zawarta w nim witamina C ułatwia i przyspiesza przyswajanie zawartego w innych produktach żelaza.

Przeczytaj koniecznie: Żelazo – pokarmy, które należy jeść, aby zwiększyć jego poziom

Na zakończenie

Świeże liście pietruszki – obok cytryny i pokrzywy – stanowią również bardzo cenne źródło witaminy C i żelaza w jednym. Są one więc bardzo pożądanym dodatkiem do każdego posiłku. Już odrobina posiekanej natki zadba o dostarczenie odpowiedniej dziennej dawki tych niezastąpionych substancji odżywczych.

Należy podkreślić, że proponowany przez nas naturalny lek na anemię z początku może stać się przyczyną pewnych dolegliwości, takich jak ból głowy czy odbijanie. Są one wynikiem silnie oczyszczających właściwości poszczególnych jego składników i zanikają po krótkim czasie.