Niebezpieczne rośliny, których nie należy trzymać w domu

Czasami piękno kryje za sobą niebezpieczeństwo i jest to prawda również w przypadku roślin ozdobnych, więc warto je dobrze poznać, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka.
Niebezpieczne rośliny, których nie należy trzymać w domu

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Rośliny nadają szczególny charakter dekoracji domu. Tworzą naturalne środowisko, oczyszczają powietrze i pomagają ożywić przestrzenie. Istnieją jednak niebezpieczne rośliny, które mogą być toksyczne, zwłaszcza dla dzieci i zwierząt domowych.

Najczęściej etykiety dołączone do kupowanych roślin zawierają zalecenia dotyczące ich uprawy, ale nie ostrzegają przed szkodami, jakie mogą spowodować. Kto je kupuje, nigdy nie zakłada, że ​​właśnie wnosi do domu niebezpieczne rośliny.

Możliwe jest również, że podczas spaceru na łonie natury odkryjesz kilka pięknych roślin i przyjdzie Ci do głowy, żeby zabrać je do domu, nie wiedząc, czy stanowi to jakiekolwiek zagrożenie. Czasami jednak ich piękno jest pułapką, która może powodować wiele problemów.

Niebezpieczne rośliny, których nie należy przynosić do domu

1. Piękne, ale niebezpieczne hortensje

Jest to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych roślin do dekoracji wnętrz. Jej jasnoniebieskie kwiaty są bardzo efektowne, ale to jest właśnie ich najbardziej niebezpieczna część.

Jeśli kwiat hortensji zostanie zjedzony, może dojść do zatrzymania oddechu, spadku ciśnienia krwi i wysokiego ryzyka zawrotów głowy i omdlenia. Liście i łodyga również wywołują te efekty, ale na mniejszą skalę.

Hortensje to niebezpieczne rośliny
Pomimo pięknego świetlistego koloru, hortensje charakteryzują się wysokim ryzykiem spowodowania zatrzymania oddechu.

Objawy te wywołuje hydrazyna , związek z rodziny cyjanków, który jest obecny w tej roślinie, tak pięknej i tak powszechnej w naszych domach i ogrodach.

2. Lilie

Lilie, kwiaty o historycznej tradycji, są jedną z ulubionych roślin w bukietach i ozdobnych doniczkach. Jednak ci, którzy mają w domu koty, powinni ich unikać.

Istnieje wiele różnych rodzajów lilii, jednak wszystkie bez wyjątku mają negatywny wpływ na koty. Niektóre podrażniają przewód pokarmowy kota i powodują biegunkę i wymioty. Inne rodzaje tych pięknych kwiatów mają szkodliwy wpływ na kocie nerki i mogą nawet spowodować śmierć.

Badania nie zdołały odkryć, jaka dokładnie substancja powoduje zatrucie u kotów, ale ustalono, że już tylko dwa płatki lilii mogą być śmiertelne dla tych zwierząt.

3. Szałwia wieszcza

Ten rodzaj szałwii ma właściwości, które mogą zaskoczyć wiele nieświadomych osób.

Szałwia
Duże ryzyko posiadania w domu szałwii wynika z jej potencjalnych właściwości jako halucynogenu.

Szałwia wieszcza jest bowiem często mylona z pospolitą szałwią, która jest jadalna i ma wiele korzyści zdrowotnych.

Salvia divinorum, czyli szałwia wieszcza zawiera związek halucynogenny podobny do LSD. Chociaż rdzenni mieszkańcy Amazonii używają go do celów rytualnych, jego konsumpcja może spowodować nieodwracalne szkody. Właściwości tej rośliny są niebezpieczne, ponieważ wywołują stany zmienionej świadomości i halucynacje, które czasami stają się nawracające i trwałe.

Z tego powodu, kiedy widzisz etykietę, która mówi „szałwia”, upewnij się, że obok nie widnieje nazwa “divinorum”.

4. Brugmansja, trąbki aniołów lub dzwonki: bardzo niebezpieczne rośliny

Roślina ta, znana pod różnymi nazwami w zależności od regionu, jest drzewem liściastym i bardzo dekoracyjnym. Jej kwiaty, bardzo atrakcyjne, zwisają jak małe rozkloszowane spódnice lub dzwonki. Jeszcze większą pokusę wywołuje jej smak, który jest słodki i przyjemny.

Jednak brugmansja jest również rośliną halucynogenną. Jej kwiaty wywołują epizody psychotyczne, alienację, paraliż i mogą nawet spowodować śmierć. Dzieje się tak, ponieważ zawiera ona alkaloidy troficzne, substancje, które są również obecne w lekach syntetycznych i które działają jak inhibitory układu nerwowego.

5. Piękne bugenwille to również niebezpieczne rośliny

Jest to bardzo popularna roślina ozdobna, szczególnie w krajach śródziemnomorskich, gdyż wymaga łagodnego, ciepłego klimatu. Powszechnie spotyka się ją zasadzoną obok domu, ponieważ wspina się na ściany i pięknie go zdobi kwiatami w różnych kolorach.

Buganvilla
Kwiaty tej pięknej pnącej się rośliny są niebezpieczne ze względu na działanie kardiotoniczne.

Kwiaty, łodyga i nasiona bugenwilli zawierają substancje cyjanogenne i oleandrinę, obie substancje toksyczne, które wpływają na serce. W przypadku celowego lub przypadkowego spożycia, arytmia i tachykardia pojawi się w ciągu kilku godzin. Mogą też wystąpić zawroty głowy, wymioty i biegunka.

6. Oleander

Oleander, znany również, jako „kwitnący laur”, ma małe i delikatne kwiaty, dlatego jest jedną z ulubionych roślin trzymanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Jest to jednak niebezpieczna roślina zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Oleander zawiera glikozydy cyjanogenne, które po spożyciu przyspieszają rytm serca, powodują pocenie się, nudności, wymioty, biegunkę i problemy z oddychaniem.

Jest również niebezpieczny w kontakcie ze skórą, ponieważ jego łodyga wydziela mleczną substancję, która może być drażniąca. Dlatego zaleca się zakładanie rękawic podczas sadzenia, przesadzania lub przycinania tego pięknego kwiatu.

7. Difenbachia

Roślina ta, czasami występująca pod innymi nazwami, jest bardzo popularna ze względu na swoje kolorowe kwiaty i łatwe utrzymanie tak we wnętrzach jak i na zewnątrz. Ta roślina zawiera asparaginę, która jest substancją drażniącą. Może powodować problemy ze skórą u niektórych osób, natomiast jej żucie może spowodować zapalenie gardła i problemy z sercem.

Niebezpieczne rośliny : difenbachia
Jedna z najbardziej klasycznych roślin w pomieszczeniach i na zewnątrz domu. Choć jest tak łatwa w utrzymaniu, może powodować podrażnienia w kontakcie ze skórą.

Niebezpieczne rośliny: ogólne zalecenia

Jak widać, te niebezpieczne rośliny są bardzo dekoracyjne i łatwe je spotkać w naszym otoczeniu. Dlatego zawsze zaleca się, żeby ostrożnie się z nimi obchodzić i trzymać je z dala od zwierząt i dzieci.

Ponadto dobrze jest podjąć dodatkowe środki ostrożności:

  • Zbieraj i natychmiast wyrzucaj liście i płatki, które spadają z rośliny.
  • Umieść etykiety ostrzegające o niebezpieczeństwie.
  • Umyj ręce zaraz po dotknięciu rośliny.
  • Jeśli masz zwierzęta, upewnij się, że zawsze mają pojemnik ze świeżą wodą, aby zapobiec piciu wody zgromadzonej na roślinach.

I pamiętaj, kiedy kupujesz jakieś nowe rośliny, poszukaj dokładnych informacji, które pomogą Ci upewnić się, czy nie są niebezpieczne dla ludzi lub zwierząt.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.