Szałwia - jej 6 leczniczych właściwości

Szałwia - jej 6 leczniczych właściwości

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

Szałwia posiada wiele właściwości leczniczych, które sprawiają, że jest niezbędna w każdym domu, ponieważ może poprawić zdrowie na wiele sposobów. Poniżej pokażemy najważniejsze właściwości lecznicze szałwii oraz sposoby jej wykorzystania.

Szałwia to śródziemnomorska roślina przydatna w wielu sytuacjach ze względu na swoje liczne właściwości. Jest to wyjątkowa roślina, ponieważ może być wykorzystywana do leczenia, jako dodatek do potraw, a nawet w świecie aromaterapii.

Odkryj wszystkie zalety szałwii, które mogą poprawić Twoje zdrowie w poniższym artykule!

Szałwia i jej właściwości

1. Łagodzi skurcze menstruacyjne

Jeśli jesteś kobietą cierpiącą na zespół napięcia przedmiesiączkowego i doświadczasz bolesnych skurczów brzucha a także silnych bólów głowy, najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić, to użyć szałwii, aby złagodzić objawy.

Przyjmuj szałwię w postaci naparu lub w kapsułkach na kilka dni przed miesiączką. Zobaczysz, że zmniejszy to skurcze macicy. Pomoże także złagodzić objawy dzięki jej właściwościom przeciwzapalnym.

Szałwia na bóle menstruacyjne.

Redukuje bóle w chorobach reumatycznych

Ze względu na świetne działanie przeciwzapalne, szałwia jest doskonałym wyborem do leczenia chorób reumatycznych, takich jak zapalenie stawów, ponieważ poprawia ich stan w rekordowym czasie.

Gdy cierpisz na zapalenie stawów, przyjmowanie roślin o właściwościach leczniczych, jak choćby szałwia, jest właściwym sposobem na złagodzenie bólu związanego z wykonywaniem jakichkolwiek czynności, takich jak pisanie lub praca na komputerze.

Działanie przeciwzapalne szałwii wpływa na dotknięte chorobą stawy i pozwala na wykonywanie niektórych ruchów bez ograniczeń, które zazwyczaj charakteryzują ten stan.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Ból reumatyczny – jak mu naturalnie przeciwdziałać?

Poprawia trawienie i łagodzi uczucie zgagi

Inną z leczniczych właściwości szałwii jest to, że zmniejsza wzdęcia po ciężkich posiłkach. Ma także działanie wpływające regenerująco na trawienie, ułatwiając proces, dzięki czemu po każdym posiłku zmniejsza się ryzyko niestrawności.

Jeśli po każdym posiłku stale cierpisz na zgagę, szałwia powinna być tym, na co zdecydujesz się w pierwszej kolejności. Powinieneś przyjmować w postaci herbaty, aby złagodzić uczucie pełnego żołądka, które jest główną przyczyną zgagi.

Problemy ze zgagą.

Szałwia to roślina działająca antyseptycznie

Ze względu na antyseptyczne działanie, szałwia jest pierwszym wyborem, jeśli chodzi o wyleczenie wszelkich ran. Jej właściwości oczyszczające pomagają przyspieszyć gojenie się wszelkich otwartych zranień.

Nie ma znaczenia, czy jest to małą ranka czy stosunkowo duży wrzód, lecznicze właściwości szałwii i jej antyseptyczne działanie może Cię szybko wyleczyć. Dodatkowo szałwia działa oczyszczająco i antyseptycznie w przypadku chorób takich, jak zapalenie gardła, zapalenie dziąseł i inne choroby jamy ustnej, w których gromadzenie się bakterii jest czymś powszechnym.

Obniża poziom cukru we krwi

Obniżenie poziomu cukru we krwi może być bardzo trudnym wyzwaniem w przypadku naturalnych środków leczniczych. Jednak obniżające poziom glukozy właściwości szałwii sprawiają, że jest to łatwiejsze niż w przypadku innych środków, szczególnie jeśli codziennie przyjmujemy tę roślinę na pusty żołądek.

Pomiar cukru.

Dla pacjentów z cukrzycą jest to niezbędna w domu roślina. Ponieważ, jako napar – pomaga codziennie zmniejszyć poziom glukozy bez żadnych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wysoki poziom cukru we krwi – 6 typowych objawów

Poprawia Twoją pamięć

Twoja pamięć może ulec zmianie wraz z wiekiem. Szałwia może być w tym przypadku najlepszym lekarstwem ze względu na działanie chroniące neurony i regenerujące pamięć. Roślina ta stymuluje także przetwarzanie informacji u osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Dzięki temu ich pamięć nie ulega pogorszeniu tak szybko, jak to zwykle bywa w podobnych okolicznościach.

Niewątpliwie szałwia jest rośliną o wielu właściwościach leczniczych, które mogą pod wieloma względami poprawić Twoje zdrowie.

This might interest you...
Swędzenie pochwy – 5 naturalnych sposóbów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Swędzenie pochwy – 5 naturalnych sposóbów

Swędzenie pochwy jest wyjątkowo dokuczliwym objawem, który może być spowodowany między innymi zmianą poziomu pH Twoich okolic intymnych  • Nascimento, G. G. F., Locatelli, J., Freitas, P. C., & Silva, G. L. (2000). Antibacterial activity of plant extracts and phytochemicals on antibiotic-resistant bacteria. Brazilian Journal of Microbiology. https://doi.org/10.1590/S1517-83822000000400003
  • Mohsen Hamidpour, Rafie Hamidpour, Soheila Hamidpour, Mina Shahlari (2014) Chemistry, Pharmacology, and Medicinal Property of Sage (Salvia) to Prevent and Cure Illnesses such as Obesity, Diabetes, Depression, Dementia, Lupus, Autism, Heart Disease, and Cancer https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003706/