Infekcje jelitowe spowodowane są przez wirusy i bakterie. A także przez nieprawidłowe mycie rąk po pobycie w łazience lub po dotknięciu brudnych przedmiotów w miejscach publicznych.
Infekcje jelitowe są nadzwyczaj często występującym problemem zdrowotnym we współczesnym społeczeństwie. Mogą pojawiać się w każdym wieku, a w szczególności w dzieciństwie.
Infekcje jelitowe mogą na przykład być spowodowane naszym środowiskiem, w jakim przebywamy. Albo też wodą, którą pijemy lub produktami spożywczymi, które jemy na co dzień.
Zwróć szczególną uwagę na wszelkie objawy tej choroby. Jest to o tyle istotne, ponieważ do jej skutecznego wyleczenia ważne jest to, aby działać szybko i podejmować niezbędne kroki na czas. Jeśli chodzi o dzieci i osoby starsze, odwodnienie jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, które może poważnie zagrozić ich zdrowiu.
W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci garść podstawowych informacji na temat infekcji jelitowych. Poznasz także ich objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania im. Powiemy Ci również o tym, jak możesz leczyć infekcje jelitowe na własną rękę w domu, za pomocą wyłącznie naturalnych produktów i składników.
Infekcje jelitowe i ich najczęstsze przyczyny
Przyczyny występowania tej dolegliwości mogą się różnić w zależności od wieku osoby chorej. A u zarówno u dzieci, jak i u dorosłych infekcje jelitowe mają tendencję do silniejszych ataków. Najczęściej spotykane powody “złapania” infekcji to między innymi:
Przeterminowane jedzenie lub produkty spożywcze, które były narażona na działanie bakterii (np. U sprzedawców ulicznych, którzy nie przestrzegają zasad właściwego i higienicznego obchodzenia się z żywnością).
Narażenie na kontakt z odchodami zwierzęcymi lub ludzkimi.
Najpopularniejsze symptomy wywoływane przez infekcje jelitowe
Jak już wspomnieliśmy nieco powyżej, objawy powodowane przez infekcje jelitowe mogą być naprawdę różne. Jednocześnie w przypadku niektórych grup wiekowych mogą być silniejsze i bardziej długotrwałe. Zaliczają się do nich między innymi:
Istnieje wiele sposobów na uniknięcie niebezpieczeństwa, z jakim wiążą się infekcje jelitowe. Powinieneś je poznać, zapamiętać i przekształcić w codziennie stosowane nawyki:
Umyj ręce po wyjściu z toalety lub podczas manipulowania przedmiotami leżącymi na ulicy lub na ziemi.
Często używaj antybakteryjnego środka dezynfekującego do rąk.
Unikaj spożywania jedzenia na ulicy, jeśli punkt gastronomiczny nie wydaje się być czysty.
Sprawdzaj daty ważności produktów spożywczych przed ich zjedzeniem.
Zawsze myj owoce i warzywa przed ich zjedzeniem.
Unikaj picia nieprzegotowanej wody ze studzienek lub kranów, które nie są “pewne” od strony higienicznej. Zawsze pij wyłącznie wodę zdatną do picia – zwracaj uwagę na odpowiednie oznakowanie.
Jeśli zamierzasz zachować resztki jedzenia na później, umieść je w lodówce, aby nie gromadziły się na nich bakterie.
Dokładnie myj swoje sztućce tak, aby uniknąć pozostawania na nich resztek jedzenia, które mogą powodować namnażanie się na nich szkodliwych bakterii.
Leczenie infekcji jelitowych za pomocą trzech naturalnych środków
1. Napar z imbiru
Imbir jest popularnym korzeniem o doskonałych właściwościach leczniczych znanych już od stuleci. Ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe może być stosowany jako doskonały naturalny środek pozwalający leczyć infekcje jelitowe i nie tylko.
Imbir pomaga organizmowi zwalczać wszelkiego rodzaju zakażenia bakteryjne i wirusowe. Pomaga także w regulacji funkcjonowania układu pokarmowego. Łagodzi przy okazji stan zapalny śluzówki jelita, zmniejszając w ten sposób ból i zapalenie jelit.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
1 łyżka stołowa korzenia imbiru (15 g)
2 szklanki wody (500 ml)
Procedura przygotowania opisywanego środka:
Podgrzewaj wodę wraz z korzeniem imbiru tak długo, aż całość się zagotuje.
Kiedy woda zacznie wrzeć, zdejmij naczynie z ognia.
Ostudź jego zawartość i przelej do plastikowej butelki.
Pij tak uzyskany napar przez cały dzień. Kiedy skończysz, zrób sobie kolejną porcję.
Najlepiej będzie wypić dwie butelki tak przygotowanego naparu w celu skutecznego wyleczenia infekcji jelitowej.
2. Napar z mięty
Napar z mięty jest doskonałym naturalnym lekarstwem, jeśli chodzi o łagodzenie stanu zapalnego i zmniejszanie podrażnienia w ściankach jelit. Jest to więc świetna opcja, która skutecznie pomoże Ci wyleczyć infekcje jelitowe.
Napar ten ma również właściwości sprzyjające pochłanianiu nadmiaru gazów w jelitach. Dodatkowo ma też cechy przeciwskurczowe, które szybko łagodzą dyskomfort w obrębie jamy brzusznej.
Mięta pieprzowa pomaga również “uspokoić” podrażniony żołądek. Dlatego też jest tak bardzo pomocna na infekcje jelitowe. Szczególnie w przypadku tych, które cechują się objawami takimi jak zawroty głowy i wymioty.
Sok z cytryny to bardzo skuteczny naturalny środek, który pomaga oczyścić i zwalczyć wszelkie zanieczyszczenia i problemy w układzie pokarmowym. Eliminuje również mikroorganizmy odpowiedzialne za infekcje jelitowe.
Sok z cytryny pomaga także w regulacji funkcjonowania układu pokarmowego i jelit. W ten sposób łagodzi także kilka dokuczliwych objawów, takich jak ból brzucha, skurcze jelit, utrata apetytu i uporczywa biegunka.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
1 szklanka wody (250 ml)
Sok wyciśnięty z jednej cytryny
Procedura przygotowania opisywanego środka:
Wyciśnij sok z jednej cytryny i dodaj do szklanki z wodą.
Następnie wymieszaj całość dokładnie i wypij.
Ważne jest, aby pić tę mieszaninę przez cały dzień. Pozwoli Ci to szybko wyeliminować infekcje jelitowe.
Buffie, C. G., & Pamer, E. G. (2013). Microbiota-mediated colonization resistance against intestinal pathogens. Nature Reviews Immunology. https://doi.org/10.1038/nri3535
Bennett, A., & Guyatt, H. (2000). Reducing intestinal nematode infection: Efficacy of albendazole and mebendazole. Parasitology Today. https://doi.org/10.1016/S0169-4758(99)01544-6
Cooper, P., Walker, A. W., Reyes, J., Chico, M., Salter, S. J., Vaca, M., & Parkhill, J. (2013). Patent Human Infections with the Whipworm, Trichuris trichiura, Are Not Associated with Alterations in the Faecal Microbiota. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0076573
Ingale, A. G., & Hivrale, A. U. (2010). Pharmacological studies of Passiflora sp . and their bioactive compounds. African Journal of Plant Science. https://doi.org/10.1016/j.it.2007.02.003
Keiser, J., N’Guessan, N. A., Adoubryn, K. D., Silué, K. D., Vounatsou, P., Hatz, C., … N’Goran, E. K. (2010). Efficacy and Safety of Mefloquine, Artesunate, Mefloquine‐Artesunate, and Praziquantel against Schistosoma haematobium : Randomized, Exploratory Open‐Label Trial. Clinical Infectious Diseases. https://doi.org/10.1086/651682
Van Nood, E., Speelman, P., Nieuwdorp, M., & Keller, J. (2014). Fecal microbiota transplantation: Facts and controversies. Current Opinion in Gastroenterology. https://doi.org/10.1097/MOG.0000000000000024Step to Health
Wink, M. (2012). Medicinal plants: A source of anti-parasitic secondary metabolites. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules171112771
Maroyi, A. (2013). Traditional use of medicinal plants in south-central Zimbabwe: Review and perspectives. Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine. https://doi.org/10.1186/1746-4269-9-31
Zakrzepy krwi to masa powstała w wyniku nagromadzenia się płytek krwi lub czerwonych krwinek w miejscu urazu czy pękniętego naczynia krwionośnego. Skrzepy są czymś normalnym i pomagają organizmowi uniknąć nadmiernej utraty krwi w przypadku obrażeń. Zakrzep może jednak być dość…
Wielu z nas spotyka się z problemami ze wzrokiem, które narastają z czasem. Przemęczenie wzroku, krótkowzroczność czy zaćma. Owszem, w wielu przypadkach schorzenia uzasadnione są naturalnym procesem starzenia. Czy poprawa wzroku jest możliwa? Istnieją pewne szkodliwe nawyki, których należy unikać…
Czy cierpisz na długotrwałe zmęczenie? Odkryj naturalne środki, które pomogą Ci dobrze odpocząć i odzyskać siły i witalność. Należy pamiętać, że chroniczne, długotrwałe zmęczenie może powodować nadwagę i inne zaburzenia związane z odżywianiem. Wszystko to może zagrażać dobru każdej osoby,…
Czy wiesz, że kiedy czujesz się źle, nie zawsze trzeba sięgać po leki… Istnieją naprawdę skuteczne i niezawodne domowe sposoby na ból głowy, które w krótką chwilę pomogą Ci się zrelaksować i pozbyć nadmiernego napięcia z wnętrza czaszki. Liczne badania…
Tarczyca jest gruczołem spełniającym wiele ważnych funkcji w Twoim organizmie. Jest szczególnie ważna podczas ciąży. Ze względu na to, że gruczoł ten pełni kluczowe role, niedoczynność tarczycy w ciąży należy uważnie monitorować i regulować. Wykonaj niezbędne badania i porozmawiaj z…
p>Wszyscy dbają o jakość i kondycję swoich włosów. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni starają się, aby prezentowały się jak najlepiej. Dla obu płci niezwykle niepokojące jest łysienie. To ciężka i męcząca wojna, którą możemy stoczyć w naturalny i ekologiczny sposób.