Zespół jelita drażliwego — łagodzimy objawy

Pokarmy bogate w rozpuszczalny błonnik nie tylko zapewnią sytość, ale i ochronią błonę śluzową jelit. Zadziałają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a także usprawnią wypróżnianie.
Zespół jelita drażliwego — łagodzimy objawy

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2016

Choć prawdą jest, że do dziś to dlaczego zespół jelita drażliwego powstaje, nie jest do końca wyjaśnione lekarze i dietetycy zgodnie twierdzą, że odpowiednie odżywianie i kontrola emocjonalna mogą przynieść wiele korzyści i złagodzić jego objawy.

Zanim jednak zdecydujesz się na zwalczanie bólu, stanu zapalnego i innych związanych z tą chorobą dolegliwości na własną rękę, nie wahaj się zasięgnąć porady lekarza i ostrożnie dobieraj składniki, które kładziesz na swoim talerzu.

Najważniejszym aspektem jest odbudowanie i utrzymanie równowagi wewnętrznej w tej delikatnej części naszego układu pokarmowego. Jakie produkty są najlepsze, gdy zespół jelita drażliwego jest Twoim problemem? W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka pomocnych wskazówek.

Zespół jelita drażliwego — te produkty przyjdą Ci z pomocą!

Warzywa o zielonych liściach

Szpinak, rukola, rzeżucha, boćwina… Tych składników nigdy nie powinno zabraknąć w Twojej kuchni. Te zielone warzywa liściaste są naturalnym sposobem na leczenie i uniknięcie stanów zapalnych i obrzęków w tej części układu pokarmowego.

  • są bogaty źródłem antyoksydantów, które neutralizują działanie wolnych rodników
  • dostarczają witaminę A, C, K, które są niezbędne do tego, by okrężnica zoptymalizowała swoją pracę i poprawnie spełniała swoje funkcje
  • zawierają wysoki poziom błonnika. Należy jednak pamiętać, że dostarczanie go w zbyt wysokich ilościach może przysporzyć więcej problemów niż korzyści, dlatego najlepiej ograniczyć się do dostarczania 20-25 g tego związku dziennie
  • błonnik, który w szczególności  powinien być dostarczany to ten rozpuszczalny. To właśnie on działa ochronnie na błonę śluzową jelita, oczyszcza ze szkodliwych substancji, jak i pomaga w formowaniu odpowiedniej konsystencji stolca

Seler

Seler naciowy

Seler jest naturalnym źródłem potasu. Ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Dzięki temu zapewnia komórkom odpowiednią opiekę i pielęgnację, a zarazem usuwa nagromadzone szkodliwe substancje.

Większość przetworzonej żywności, produktów wypiekanych i napojów gazowanych zawiera wysoki poziom sodu — związku, który może doprowadzić do stanu zapalnego i zaostrzyć dolegliwości, które powoduje zespół jelita drażliwego.

Jeżeli wprowadzisz seler do swojej diety, umieścisz go w sałatkach lub koktajlach, Twój układ pokarmowy na pewno Ci się odwdzięczy.

Awokado, a zespół jelita drażliwego

Nie rezygnuj z awokado, tylko dlatego, że należy do dość kalorycznych produktów. Tłuszcze, które dostarcza awokado, korzystnie wpływają nie tylko na układ pokarmowy, ale i na cały organizm z układem nerwowym i krwionośnym włącznie.

Regularne konsumowanie awokado wspomoże leczenie nadwrażliwości jelita, a to dzięki wysokiej zawartości błonnika, potasu, wapnia i wielu witamin.

Wszystkie te składniki wzmacniają i ochraniają komórki okrężnicy, pomagają zwalczyć powstałe stany zapalne i przywracają naturalną wewnętrzną równowagę w tym narządzie poprzez wzmocnienie flory bakteryjnej w jelicie.

Dodatkowo, pamiętajmy, że awokado dostarcza sporą dawkę elektrolitów, które są pomocne przy zwalczaniu biegunki.

Olej kokosowy

Olej i kokos

Według specjalistów z kliniki w Mayo olej kokosowy również jest źródłem błonnika i idealnie nadaje się do łagodzenia objawów, które daje zespół jelita drażliwego. W przeciwieństwie do innych olejów ten kokosowy niesie ze sobą następujące korzyści:

  • jest bogaty w trójglicerydy o średniej długości łańcucha kwasu tłuszczowego w przeciwieństwie do innych olejów, których łańcuchy kwasów są długie
  • charakteryzują go silne właściwości przeciwbakteryjne, co umożliwia kontrolę przyrostu tych szkodliwych bakterii i zapobiega innym infekcjom
  • olej kokosowy ułatwia oczyszczanie jelita, co zapobiega powstawaniu zapaleń i poprawia absorpcję składników odżywczych

Kefir

Przy zespole jelita drażliwego nie należy obawiać się spożywania kefiru! Choć ogólnie uważa się, że nabiał zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych w układzie trawiennym, nie ma laktozy, która jest przyczyną  powstania wyżej wymienionych alergii.

  • w kefirze znajdziemy tak zwane grzybki kefirowe, gdzie bakterie mlekowe i drożdże fermentujące tworzą symbiotyczny układ. Wpływają one korzystnie na stan zdrowia jelit
  • poprzez częste spożywanie kefiru regularnie dostarczamy do okrężnicy mikroorganizmów z rodzaju Lactobacillus, które wzmacniają florę bakteryjną jelit
  • jeżeli nie tolerujesz laktozy również możesz zdecydować się na ten produkt. Pomoże Ci on zadbać o zdrowie Twoich jelit

Płatki owsiane

Płatki owsiane

Wcześniej zwróciliśmy uwagę na zawartość rozpuszczalnego błonnika w żywności, który to łagodzi bóle i stany zapalne, które zdarzają się przy zespole jelita drażliwego. Innym produktem, którego nie należy pomijać, są płatki owsiane.

Owies to jedno z najbardziej pożywnych ziaren, doskonale nadające się na rozpoczęcie dnia. Dostarcza węglowodanów, które powoli i dokładnie trawione zapewniają uczucie sytości na długie godziny. Ponadto, owies otacza opieką florę bakteryjną jelit i dostarcza im wielu witamin i białek.

Banan na zespół jelita drażliwego

Banan obok jabłka i papai jest jednym z najlepszych owoców, którym można leczyć objawy, jakie daje zespół jelita drażliwego. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości potasu, magnezu i witaminy B.

Natomiast, tryptofan — niezbędny aminokwas, którego również jest źródłem, dodatkowo stymuluje układ trawienny do działania, a także zapobiega chorobom takim jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Nie wahaj się zatem, szczególnie we wczesnych godzinach porannych, sięgnąć właśnie po ten owoc!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.