Ogród na tarasie: poznaj najważniejsze wskazówki

Ogród na tarasie: poznaj najważniejsze wskazówki

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Stwórz swój własny ogród na tarasie! Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby poznać najlepsze wskazówki, które pomogą Ci uprawiać swoje własne jedzenie.

Coraz więcej osób decyduje się mieć ogród na tarasie.

Jednak gdy zaczynamy go prowadzić, często popełniamy wiele błędów. Na szczęście zawsze istnieje kilka sposobów, które pozwolą Ci uniknąć kilku z nich, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodami.

W poniższym artykule przedstawimy kilka podpowiedzi, które pomogą Ci odnieść sukces i odczuwać radość z uprawiania własnego jedzenia.

Ludzie często zakładają, że mogą z sukcesem uprawiać ogród dbając jedynie o podlewanie roślin, używanie nawozów oraz umieszczanie roślin w słonecznych miejscach. Jednak takie podstawy nie zawsze się sprawdzają. Istnieje kilka dodatkowych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

10 podpowiedzi, które pomogą Ci prowadzić ogród na tarasie

Kup kilka doniczek, ziemię i nasiona oraz zabierz się do pracy! Ale musisz wykazać się odrobiną cierpliwości. Po pierwsze zastanów się co chcesz uprawiać, oceniając dostępną przestrzeń oraz jej cechy.

1. Słońce

Powinnaś wybierać rośliny takie , które lubią cień lub słońce, w zależności od położenia Twojego tarasu. Warzywa, takie jak czosnek, brokuły, cukinia, cebula, karczochy, ogórki, pomidory, pietruszka i fasole, muszą być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych od pięciu do sześciu godzin dziennie.

Z kolei boćwina, seler, sałata, kapusta, szpinak i rzodkiewka nie potrzebują dużo światła.

Co więcej, okazuje się, że nawet rośliny, które kochają słońce podczas pierwszych etapów swojego życia powinny być przykryte większymi roślinami, aby ochronić ich korzenie przed wyschnięciem lub pierwsze liście przed spaleniem.

Jeśli rośliny rosną do góry, nie są tak gęste ani nie mają liści na dole, potrzebują światła słonecznego.

2. Doniczki

Gatunki, które szybko rosną, takie jak sałata, kapusta i szpinak, należy uprawiać w doniczkach o średnicy 23 centymetrów. Możesz umieścić kilka sadzonek w jednej długiej lub kwadratowej, rozstawiając je co 20 centymetrów od siebie.

Warzywa pochodzenia owocowego, takie jak pomidory, cukinia, bakłażany lub ogórki, należy sadzić w doniczkach o głębokości od 40 cm do 45 cm.

Upewnij się, że doniczki mają otwory drenażowe, które pozwalają odprowadzać nadmiar wody. Zmierz miejsce, jakie masz dostępne na tarasie. Zdecyduje ile doniczek umieścisz oraz dobierz ich rozmiar.

Ogród na ścianie
Oceń dostępną przestrzeń, aby dobrać odpowiednią liczbę doniczek, które umieścisz na tarasie.

3. Ziemia do roślin doniczkowych do ogrodu na tarasie

Na spodzie każdej doniczki umieść 2 centymetry żwiru lub keramzytu, co zapewni lepszy drenaż. Umieść na nim warstwę ziemi do roślin doniczkowych, która powinna składać się z 40% włókna kokosowego, 30% ziemi lub uniwersalnej ziemi do roślin doniczkowych oraz z 30% wermikompostu, kompostu lub nawozu.

Jeśli to możliwe, rozłóż również cienką warstwę mulczu na wierzchu ziemi w doniczce. To dostarczy więcej wartości odżywczych roślinom i zmniejszy odparowywanie wody.

4. Nasiona

Pochodzenie nasion będzie determinowało ich jakość, rozmiar rośliny oraz jej odporność na choroby. Upewnij się, że są uprawiane lokalnie i organicznie.

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, najlepiej jest zacząć od sadzonek, które możesz przesadzić do doniczek. Kiedy będziesz odczuwała większą pewność siebie, możesz zacząć uprawiać nasionka.

5. Uważaj na wiatr gdy masz ogród na tarasie

Bardzo gorące wiatry szybko wysuszają rośliny oraz ziemie, w której są zasadzone. Jeśli masz do czynienia z takimi warunkami, musisz częściej je podlewać. Jeżeli mieszkasz na wybrzeżu, morska bryza przynosi sole, które palą liście, co oznacza, że musisz chronić swoje rośliny.

Jeśli Twój taras jest bardzo wietrzny, możesz umieścić na nim podpory dla roślin, które wzmocnią ich pędy. Możesz również zamontować plastikowe osłonki przed wiatrem, które będą odbijały jego podmuchy, lub przesunąć doniczki bliżej ścian, aby były lepiej chronione.

6. Wysiew

Gatunki roślin do wysiewu bezpośredniego (groszek, fasola jaś, szpinak, rzepa, marchew, dynia, melon, arbuz, papryka, rzodkiewka i ogórek) należy siać w miejscu, w którym mają rosnąć. Trzeba tak robić, ponieważ nie uda Ci się ich odratować, jeśli zmienisz ich korzenie.

Możesz za to przesadzać rośliny, które rosną bardzo powoli, takie jak papryczki chili, seler, bakłażan, brokuł, kapusta, kalafior, cebula i pomidor. Oznacza to, że możesz najpierw wysiać je w jednej skrzynce, a następnie rozsadzić do doniczek docelowych.

7. Podlewanie

Kolejna istotna kwestia, o której należy pamiętać prowadząc ogród na tarasie, łączy się z podlewaniem. Zanim zaczniesz podlewać swoje rośliny, sprawdź czy ziemia jest sucha, wkładając do doniczki wykałaczkę lub delikatnie pukając w donicę.

Jeśli wyda pusty i wyraźny odgłos, nadszedł czas na ponowne podlanie rośliny. Pamiętaj, że musisz często i po trochu podlewać rośliny, aby nie dopuścić do zgnicia korzeni. Musisz po prostu zmoczyć ziemię, a nie ją przelać.

Najlepiej jest podlewać roślin wraz ze wschodem lub zachodem słońca. Częstotliwość podlewania może różnić się w zależności od ilości światła słonecznego i wiatru. Podczas bardzo gorących dni lub gdy wieje suchy wiatr może okazać się, że będziesz musiała je podlewać każdego dnia.

8. Nawożenie górnej części ziemi: jedna z najlepszych podpowiedzi dotyczących ogrodu na tarasie

Pojawienie się żółtawych lub czerwonawych plamek na liściach roślin świadczy o niedoborze wartości odżywczych. Miejsce, w którym się pojawiają (krawędzie, starsze lub młodsze listki) wskazuje na to jakiego składnika może brakować.

Raz w miesiącu i przed każdym sadzeniem podlewaj ziemię nawozami w płynie. Zamiast tego możesz również raz do roku dodać kilka warstw kompostu w ilości stanowiącej 5% całkowitej objętości doniczki.

9. Szkodniki i choroby

Takie insekty jak roztocza, mszyce, gąsienice i mączliki są uznawane za szkodniki. Z kolei wirusy, grzyby lub bakterie są uznawane za choroby roślin.

Zwracaj baczną uwagę na swoje rośliny, abyś była w stanie jak najszybciej wykryć wszelkie objawy zakażenia. Odizoluj chorujące rośliny, aby nie dopuścić do skażenia innych. Jeśli to możliwe, potraktuj ją naturalnymi naparami, dobranymi w zależności od szkodnika lub choroby, które ją dręczą.

Zwiędnięta roślina
Odizoluj chore rośliny, aby nie dopuścić do zakażenia innych. Musisz podjąć specjalne środki, aby o nią zadbać.

10. Zbiory

Przeczytaj o jak najlepszym momencie, w którym powinnaś zbierać każde z owoców i warzyw. Niektóre z nich muszą być zbierane gdy są dojrzałe. Z kolei inne, na przykład bakłażany i ogórki, muszą być zrywane gdy są niedojrzałe.

W każdym przypadku używaj nożyczek lub noża, aby odciąć owoc lub warzywo. Ich zrywanie na siłę może doprowadzić do uszkodzenia łodyżek.

Ogród na tarasie pozwala na uprawianie własnych roślin

Jeśli masz taras, wykorzystaj go do uprawy własnych owoców i warzyw. Miejskie rolnictwo przynosi wiele korzyści dla planety, ponieważ sprawia, ze miasta stają się bardziej zielone. Tym samym pomaga zmniejszać ślad węglowy i zachęca osoby do ponownego wykorzystywania odpadków.

Ogród na tarasie zmieni Twoje spojrzenie na sposób w jaki jesz oraz doda nowe zadania do Twojej codziennej rośliny, dzięki którym będziesz w stanie zbliżyć się do natury.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Casanovas E. Manual de iniciación al huerto urbano. España: Bauhaus. 2013.
  • Gonzáles Rojas C. Huerto orgánicos urbanos en azoteas, terrazas y patios traseros. Primera edición. Lima: IPES-Promoción del desarrollo sostenible. 2008
  • Sánchez López L. F., Fresno Tejedo E. Pequeño manual de cultivo en azoteas. Gran Canaria: Ecologistas en acción. 2009.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.