Czarne rośliny - poznaj kilka osobliwych odmian

Czarne rośliny - poznaj kilka osobliwych odmian

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czarny to bardzo atrakcyjny i enigmatyczny kolor, który nie pozostaje niezauważony w ogrodzie. Poznaj czarne rośliny, które dodadzą dramatyzmu i nowoczesności Twoim przestrzeniom.

Jeśli jesteś miłośnikiem elegancji i wyrafinowania, na pewno chcesz, aby Twój ogród dopasował się do tego stylu. Dlatego dziś przedstawiamy czarne rośliny, które pozwolą nadać Twoim przestrzeniom odrobinę elegancji. Co więcej, będą one przyciągać uwagę ze względu na swój egzotyczny i nietypowy wygląd.

Czarny kolor jest rzadkością w przyrodzie. Istnieją jednak gatunki, które w procesie fotosyntezy wychwytują światło w sposób deficytowy, mają wyższe stężenie chlorofilu lub rosną w glebie o specyficznym pH, które pozwala im osiągnąć taką pigmentację.

Czarne kwiaty i rośliny są w rzeczywistości produktem mieszanki brązowych, czerwonych, zielonych lub bardzo ciemnych fioletowych odcieni, które sprawiają, że oko postrzega je jako czarne. Czy jesteś gotowy, aby poznać kilka najbardziej spektakularnych odmian?

Czarne rośliny, które podbiją Twoje serce

Czarne liście i kwiaty
Konwalnik płaskopędowy jest jedną z najbardziej niesamowitych czarnych roślin. Kiedy kwitnie, zadziwia swoim pięknem.

Od niepamiętnych czasów czerń była kolorem, który fascynował ludzkość. Kolor ten i jego różne odcienie miały wiele interpretacji w historii. Symbolizowały śmiertelność, żałobę, płodność, erudycję, a nawet pobożność, jak ujawnia książka The Secret Lives of Color.

Niewątpliwie w dzisiejszych czasach jest to kolor kojarzony z elegancją i modą. W rzeczywistości jest to jeden z najczęściej stosowanych odcieni w najnowszych trendach dekoracyjnych. Z tego powodu umieszczenie czarnych roślin w domu może być dobrym rozwiązaniem.

Konwalnik płaskopędowy

Nigrescens, znany również jako konwalnik płaskopędowy, jest bardzo odporną i przyciągającą wzrok odmianą ciemnych roślin. W miesiącach wiosennych jego liście mają zielony odcień, jednak wraz z nadejściem lata ciemnieją i stają się czarne.

Również w cieplejszych miesiącach nigrescens wypuszcza piękne, białe, dzwonkowate kwiaty z fioletowymi odcieniami i czarnymi nasionami.

Należy pamiętać, że roślina ta osiąga wysokość od 20 do 30 centymetrów, ale rośnie bardzo wolno. Jedną z jej zalet jest to, że jest bardzo uniwersalna i dostosowuje się zarówno do ogrodów zewnętrznych, jak i do donic. Wymaga jednak stałego oświetlenia.

Czarne rośliny: alokazja

Alokazje to odmiana roślin pochodzących z Azji, ceniona za duże, piękne liście. Alokazja black velvet jest tak nazywana z powodu podobieństwa jej liści do aksamitu. Odmiana ta jest niewielka w porównaniu z innymi przedstawicielami swojego gatunku, osiąga około 50 centymetrów wysokości. W związku z tym może być idealna do postawienia w salonie.

Alokoazja black velvet to prawdziwa piękność o dramatycznym stylu. Całą uwagę przyciągają jej piękne, sercowate liście, które są tak ciemnozielone, że wydają się czarne. A platynowe, białe brzegi sprawiają, że jeszcze bardziej się wyróżnia.

Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że ta roślina może być toksyczna po spożyciu. Dlatego nie jest zalecana do domów ze zwierzętami domowymi, niemowlętami lub małymi dziećmi.

Tulipan Królowa Nocy

Czarny tulipan

Tulipan królowa nocy jest egzotycznym kwiatem, który może dodać elegancki akcent do każdego wnętrza lub ogrodu.

Według praktycznego przewodnika Ministerstwa Przemysłu Rolnego Argentyny do uprawy kwiatów tulipana i cebulek tulipan ma około 125 gatunków, z których wszystkie pochodzą z Azji Środkowej.

Chociaż Holandia jest znana na całym świecie z uprawy tulipanów, to właśnie w Afganistanie, Iranie i Turcji jest ich najwięcej. W tym ostatnim kraju powstał osobliwy tulipan zwany “królową nocy”.

Czarny kolor nadaje mu szczególnego i tajemniczego piękna, które sprawia, że nie pozostaje niezauważony wśród innych kwiatów. Choć wymaga dobrego dostępu do światła słonecznego, nie jest rośliną wymagającą jeśli chodzi o silne nasłonecznienie.

W rzeczywistości nie należy wystawiać jej bezpośrednio na działanie promieni słonecznych przez cały dzień, ponieważ jej płatki mogą wyschnąć. Z drugiej strony jest to odmiana, która bardzo dobrze przystosowuje się do środowiska wewnętrznego i zewnętrznego. 

Fiołek rogaty (Molly Sanderson)

Fiołek rogaty (Molly Sanderson) jest jednym z najpiękniejszych czarnych kwiatów, jakie można znaleźć. Podobnie jak inne fiołki, znane również jako bratki, bardzo dobrze przystosowuje się do różnych klimatów i przestrzeni, zarówno w doniczkach, jak i na zewnątrz.

Odmiana ta wyróżnia się ciemnofioletowymi płatkami, prawie czarnymi, które kontrastują z żółtą kropką w centrum, otoczoną jaśniejszymi fioletowymi kolorami. Jest to roślina wymagająca światła, ale może przystosować się teżdo warunków półcienistych. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to bardzo wymagający kwiat. Wymaga podlewania, aby utrzymać glebę wilgotną, ale nie podmokłą.

Czarny bez

Istnieje odmiana bzu czarnego znana jako Black Beauty Eldelberry. Jest bardzo podobny do tradycyjnego bzu czarnego, ale o bardzo ciemnofioletowych liściach.

Ta roślina jest bardzo dobrze przystosowana do wilgotnych gleb, więc ma tendencję do wyrastania w pobliżu jezior lub stawów. Jednak przy stałym podlewaniu doskonale nadaje się również do ogrodów.

Oprócz bardzo atrakcyjnej urody, owoce bzu czarnego wytwarzają liczne jagody, z których robi się dżemy, galaretki i syropy, które pomagają łagodzić objawy przeziębienia.

Eonium drzewiaste (Aeonium arboreum)

Eonium drzewiaste jest bardzo efektowną i łatwą w pielęgnacji rośliną, ponieważ rośnie prawie wszędzie i nie wymaga częstego podlewania, więc może wytrzymać kilka dni bez wody.

Ma kształt bardzo podobny do róży. Jego kolor to bardzo ciemny fiolet z czerwonawymi odcieniami. Jednak blisko środka zmienia kolor na zielony i potrzebuje dużo światła, aby jego kolorystyka była nasycona.

Mimo, że nie zawsze kwitnie, jest to naprawdę spektakularna roślina. W miesiącach wiosennych wytwarza gwiaździste kwiaty w żółtych i złotych odcieniach, które czynią ją jeszcze bardziej niezwykłą.

Czytaj więcej: Ogrody z kwiatami – niepowtarzalne projekty

Alokazja
Alokazja ma liście w kształcie serca, które są zazwyczaj tak ciemne, że wyglądają na czarne nawet gdy są zielone (na zdjęciu są mocno oświetlone!).

Czarne rośliny: róże z Halfeti

Często można spotkać róże sztucznie barwione na wiele odcieni, w tym na czarno. W Turcji jest jednak mała wioska o nazwie Halfeti, gdzie rośnie wiele naturalnych róż o tak skoncentrowanej pigmentacji, że wyglądają jakby były czarne.

Według raportu w tureckiej gazecie Daily Sabah niezwykłe piękno tych róż wynika z wyjątkowego pH, jakie zapewnia rzeka Eufrat w tej małej wiosce w regionie Urfa.

Jednak, aby ten kwiat był produkowany w innych regionach świata, konieczne jest zapewnienie podobnych warunków pH i gleby tego obszaru. To sprawia, że jest zbyt egzotycznym okazem, aby móc trzymać go w domu.

Zanim wybierzesz czarne rośliny, poznaj warunki ich uprawy

Czarne rośliny są rzadkie i egzotyczne, więc ceny są często wysokie. Dlatego ważne jest, aby przed zainwestowaniem w nie sprawdzić, czy warunki panujące w naszym ogrodzie lub regionie odpowiadają ich potrzebom.

Zapytaj ogrodnika, czy możliwe jest posiadanie jednej z tych pięknych czarnych roślin w Twoim domu. Lepiej najpierw zebrać wszystkie informacje, niż kupić piękną roślinę, która nie dostosuje się do klimatu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hatier, Jean-Hugues & Gould, Kevin. (2007). Black coloration in leaves of Ophiopogon planiscapus ‘Nigrescens’. Leaf optics, chromaticity, and internal light gradients. Functional Plant Biology – FUNCT PLANT BIOL. 34. 10.1071/FP06220.
  • Kandur J. The black rose of Halfeti [Internet]. Daily Sabah. 2015 [cited 15 December 2020]. Available from: https://www.dailysabah.com/feature/2015/07/24/the-black-rose-of-halfet
  • Ministerio de Agroindustria. guía práctica para el cultivo de flores y bulbos de tulipán,. Buenos Aires; 2013.
  • St Clair, K., 2017. Las Vidas Secretas Del Color. Barcelona: Urano.
  • Viola ‘Molly Sanderson’ Care Plant Varieties & Pruning Advice [Internet]. Shootgardening.co.uk. 2020 [cited 14 December 2020]. Available from: https://www.shootgardening.co.uk/plant/viola-molly-sanderson

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.