Pionowy ogród - 4 pomysły na przemianę zwykłej ściany

Jeżeli kochasz zieleń i naturę, ale nie chcesz więcej roślin doniczkowych w domu, daj się zainspirować tymi pionowymi ogrodami: to prawdziwe dzieła sztuki!
Pionowy ogród - 4 pomysły na przemianę zwykłej ściany

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Pionowy ogród może stać się w Twoim domu przyjemnym, osobistym akcentem. Nie musisz bowiem ograniczać się do hodowania roślin wyłącznie na zewnątrz przed domem czy w ogrodzie. Możesz również cieszyć się ich obecnością i obcować z przyrodą w Twoim salonie lub kuchni.

Kiedy chodzi o zieleń i naturę, to nie ma tu żadnych ograniczeń. Zawsze znajdzie się jakiś idealny mały kącik, w którym możesz ustawić roślinę w doniczce lub skrzynkę z ziołami. Rośliny wnoszą życie do Twojego domu.

Dzisiaj podamy Ci więc parę pomysłów na to, jak stworzyć swój własny pionowy ogród na wybranej przez Ciebie ścianie w domu. Przy odrobinie kreatywności będzie on z pewnością wyglądał zachwycająco.

Oto jak wykonać go łatwo i bezpiecznie.

Przemiana zwykłej ściany w pionowy ogród: to proste!

Jeśli znudziłaś się roślinami doniczkowymi lub nie wystarcza Ci podziwianie ogrodu zza szyby okna, w tym artykule dowiesz się, jak wykonać pionowy ogród w Twoim domu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj również ten artykuł: Miniogród w Twoim domu – 5 pomysłów

Możesz nawet użyć do tego zwykłych przedmiotów codziennego użytku, takich jak drewniane skrzynki, butelki plastikowe czy szklane słoiki. Są one łatwo dostępne, tanie i można je łatwo zaadaptować jako baza pod Twój pionowy ogród.

Pionowy ogród - 3 stanowiska

Pionowy ogród w Twojej kuchni

Jednym z najbardziej praktycznych miejsc do stworzenia pionowego ogrodu jest Twoja kuchnia. Wystarczy wolny kącik lub wnęka na tyle duża, aby pomieścić kilka roślin.

Możesz nawet posadzić tam zioła lub miniaturowe drzewka owocowe. A może wolisz sałatę? Daj się ponieść wyobraźni, bo tutaj nie ma ograniczeń. Jako pojemników możesz użyć materiałów z recyklingu lub kupić gotowe rośliny doniczkowe i po prostu umieścić je na ścianie.

Pionowy ogród na fasadzie Twojego domu

Możesz również skupić się na zewnętrznej ścianie Twojego domu i tam stworzyć pionowy ogród. Wybierając rośliny, zwróć jednak uwagę na warunki pogodowe, nasłonecznienie i siłę wiatru, na jakie będą one wystawione.

Pamiętaj również, aby odpowiednio dobrać materiały, których użyjesz. Powinny one zapobiegać przeciekom.

Rozwiązaniem, które pomoże uniknąć wycieków wody z Twojego pionowego ogrodu jest użycie doniczek drewnianych lub puszek aluminiowych i pokrycie ich wodoodpornym materiałem, np. brezentem.

Pionowy ogród na ścianie wewnątrz domu

Jeśli chcesz nadać Twojej wewnętrznej ścianie specjalnego, kolorowego akcentu, to proponujemy stworzenie pionowego ogrodu w Twoim salonie.

Pionowy ogród w salonie

Ogromną zaletą pionowych ogrodów jest fakt, że oprócz tego, że są ciekawe i piękne, to nadają one pomieszczeniom wymiaru i głębi. Poza tym poprawi się jakość powietrza w Twoim domu i nie będzie się to wcale wiązało z koniecznością przestawiania mnóstwa doniczek w tą i z powrotem w trakcie sprzątania.

Rośliny usuwają bowiem z powietrza dwutlenek węgla i są w stanie absorbować szkodliwe zanieczyszczenia, jak na przykład formaldehyd, który jest używany między innymi przy farbowaniu dywanów i jest obecny w laminatach podłogowych.

Możesz również użyć pionowego ogrodu jako przepierzenia. Jeśli w Twoim domu obecne są ściany połówkowe lub kolumny, możesz pokryć je roślinami i wizualnie odseparować tę przestrzeń.

Świetnym pomysłem jest użycie drewnianej drabiny. Wystarczy, że oprzesz ją o ścianę, umieszczając rośliny na jej stopniach. W tym przypadku być może obędzie się nawet bez wiercenia ściany.

To bardzo proste!

Dlaczego potrzebujemy roślin?

Zieleń wpływa niezwykle pozytywnie na ludzi. Różnego rodzaju rośliny, krzewy i drzewa mają wobec nas uspokajającą moc i czynią nam więcej dobra niż zdajemy sobie z tego sprawę. Dowiedziono, że wpływają one korzystnie zarówno na nasze ciało, jak i duszę.

Za dnia ciężko pracujemy. Dlatego też w nocy potrzebujemy odpoczynku, odcięcia się od trosk i regeneracji sił.

Ze zmęczeniem psychicznym można walczyć lepiej w pomieszczeniach, które są zaprojektowane tak, aby być naszymi sprzymierzeńcami. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o Twoją sypialnię. Znaczenie ma również wygląd Twojego biura lub gabinetu domowego.

Dlatego zalecamy Ci stworzenie pionowego ogrodu w pomieszczeniu, w którym spędzasz najwięcej czasu, przebywając w domu. Pozytywne skutki tego niewielkiego wysiłku zobaczysz bardzo szybko. Zauważysz, że zwiększyła się Twoja wydajność. Poza tym, przestrzeń wokół Ciebie będzie wyglądała znakomicie.

Kolejną zaletą, która cechuje pionowy ogród jest niewielka ilość czasu potrzebna do jego pielęgnacji. Również pasożyty roślinne nie będą w stanie się tak łatwo rozprzestrzeniać i atakować kwiaty, glebę czy korzenie.

Jak więc widzisz, możliwości hodowli roślin w domu są nieograniczone. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zainspirował Cię na tyle, by stworzyć w swoim domu piękny pionowy ogród. Nie czekaj dłużej i przemień swoją zwykłą ścianę w dzieło sztuki!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.