Liście rzodkiewki: zalety i sposoby użycia

Liście rzodkiewki: zalety i sposoby użycia

Napisany przez Angélica Quijano

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Następnym razem, gdy kupisz rzodkiewkę, nie wyrzucaj jej liści. Liście rzodkiewki, oprócz tego, że są przygotowywane jak inne zielone warzywa liściaste, mogą zapewnić wiele korzyści zdrowotnych. Opowiemy Ci, jakie to korzyści.

Liście rzodkiewki nie należą do najpopularniejszych produktów w kuchni. Gdybyś jednak znał wszystkie ich zalety z pewnością uwzględniłbyś je w Twojej diecie. Ponadto ich łagodny smak sprawia, że ​​dobrze komponują się w każdej sałatce lub potrawie.

Kiedy używasz tego warzywa pierwszą rzeczą, którą robisz jest obcięcie jej liści. Jednak zawierają one składniki odżywcze, które mogą pozytywnie wpływać na zdrowie. Jeśli jeszcze ich nie spróbowałeś powiemy Ci, czym są i jak je spożywać.

Liście rzodkiewki, jakie są jej zalety?

Chociaż nie ma wielu badań dotyczących jej właściwości, rzodkiewka była używana w kulturze popularnej w leczeniu niektórych łagodnych stanów, takich jak gorączka, ból gardła, zaburzenia dróg żółciowych i stany zapalne. Dowiedz się więcej o jej zaletach poniżej.

Owoce i liście rzodkiewki w dłoniach

Rzodkiewki były używane w medycynie od czasów starożytnych, ale niektóre właściwości zostały udowodnione dopiero niedawno.

Przeczytaj także: Czarny bez: udowodnione zalety

Pomagają uzupełnić dietę

Ze względu na niską zawartość kalorii liście rzodkiewki można włączyć do każdej diety, aby w pełni wykorzystać ich zalety. W rzeczywistości można je mieszać z jarmużem lub innym zielonym liściastym warzywem do sałatek, bez wyrzutów sumienia.

W publikacji Illinois University Extension, w której wyszczególniono składniki odżywcze różnych warzyw wskazano, że pół szklanki rzodkiewki zawiera około 12 kalorii i praktycznie nie zawiera tłuszczu.

Liście rzodkiewki przyczyniają się do zdrowia układu pokarmowego

Liście rzodkiewki mogą ułatwić trawienie. Chociaż wciąż brakuje dowodów naukowych, aby udowodnić to działanie niektóre badania przeprowadzone na zwierzętach sugerują, że zawartość błonnika może być odpowiedzialna za tę korzyść.

Badanie opublikowane w Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wskazuje, że spożywanie tej części rzodkiewki może poprawić funkcjonowanie przewodu pokarmowego i metabolizm tłuszczów.

Może mieć wpływ na cukrzycę

Cukrzyca to choroba, w której poziom glukozy we krwi przekracza poziom uznawany za normalny. Jest to stan powszechny w populacji światowej i wynika z niskiej produkcji insuliny w trzustce lub odporności tkanek na jej działanie.

Według przeglądu opublikowanego w czasopiśmie Nutrients wszystkie części rzodkiewki wydają się mieć właściwości przeciwcukrzycowe. Jeśli chodzi o liście mogą one zmniejszać wchłanianie glukozy przez jelita. Chociaż potrzeba więcej badań klinicznych, aby potwierdzić te efekty. 

Jak używać liści rzodkiewki, aby wykorzystać ich zalety?

Najpopularniejszym sposobem ich spożycia jest pokrojenie surowych liści i zjedzenie w formie sałatki. Jednak liście rzodkiewki mogą być używane w różnych potrawach i wymagają takiego samego przygotowania, jak każde zielone warzywo liściaste. Niektóre potrawy z tym pokarmem to:

  • Sałatki: Podobnie jak sałata lub szpinak, liście rzodkiewki można dodać do każdej sałatki.
  • Zupy: można je dodawać do zup razem z innymi warzywami, które zawiera.
  • Koktajle: przygotowując te napoje możesz dodać liście rzodkiewki, które dodadzą ich właściwości i nie wpłyną na smak.
  • Omlety: to danie jest proste w przygotowaniu i ma bardzo przyjemny smak. Sposób przygotowania jest taki sam, jak omlet ze szpinakiem, tyle że zamiast tego ostatniego składnika należy dodać liście rzodkiewki.
  • Smażone: można je również smażyć w woku razem z innymi warzywami. Potrzebujesz tylko soli i przypraw, które chcesz dodać.
Pokrojona rzodkiewka

Plasterki rzodkiewki to tradycyjny sposób jej spożywania, ale istnieje wiele innych sposobów.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Spożycie liści rzodkiewki jest prawie zawsze uważane za bezpieczne. Jednak w dużych ilościach może podrażniać żołądek. Ponadto niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ten pokarm, chociaż nie jest to zbyt częste.

Z drugiej strony kobiety w ciąży lub w okresie laktacji powinny zachować szczególną ostrożność przy jej spożywaniu, ponieważ nie ma wystarczających informacji o skutkach spożywania w tym okresie.

Ponadto, ponieważ pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, osoby z hipoglikemią powinny powstrzymać się od spożywania go w nadmiarze. Jeśli cierpisz na kamienie żółciowe powinieneś zachować ostrożność podczas jedzenia liści rzodkiewki.

Dzieje się tak, ponieważ ten pokarm zwiększa przepływ żółci, a to działanie może powodować nagły ból z powodu zablokowania kamieni.

Na koniec nie zapominajmy, że w umiarkowanych ilościach stosowanie tej rośliny nie wywołuje żadnych negatywnych skutków, więc bez problemu można włączyć ją do diety i sprawdzić jej zalety. Jeśli masz jakiekolwiek objawy, najlepiej udać się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Banihani S. A. (2017). Radish (Raphanus sativus) and Diabetes. Nutrients9(9), 1014. https://doi.org/10.3390/nu9091014
  • University of Illinois Extension. Watch Your Garden Grow. Recuperado el 26 de agosto de 2020. https://web.extension.illinois.edu/veggies/radish.cfm
  • Rolón Riquelme, Olga Yolanda. “Efecto de la dieta macrobiótica como prevención del desarrollo de cánceres del aparato digestivo.” (2018).
  • Soliveres Higuera, Irene. “Dieta vegetariana y vegana durante el embarazo y la lactancia materna.” (2017).
  • Jang, H. S., Ahn, J. M., Ku, K. H., Rhee, S. J., Kang, S. K., & Choi, J. H. (2008). Effect of radish leaves powder on the gastrointestinal function and fecal triglyceride, and sterol excretion in rats fed a hypercholesterolemic diet. Journal of the Korean Society of Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.3746/jkfn.2008.37.10.1258

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.