Omlet ze szpinakiem, nasionami chia i spiruliną

Śniadanie to najważniejszy posiłek. Dostarcza naszemu ciału składników odżywczych, których potrzebujemy w ciągu całego dnia. Z tego powodu ważne jest, aby nie tylko jeść śniadanie, ale także komponować je tak, aby było zdrowe i dobrze zbilansowane.
Omlet ze szpinakiem, nasionami chia i spiruliną

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zdrowy omlet na śniadanie to świetny pomysł. Dlaczego? Śniadanie jest bardzo ważne. Pozwala bowiem utrzymać odpowiedni poziom energii przez cały dzień. Dlatego też połączenie zalet szpinaku, nasion chia i spiruliny w jednym smacznym, łatwym do przygotowania daniu jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie dnia.

Kto nie chciałby zacząć dnia od tego łatwego, zdrowego i dobrze zbilansowanego śniadania?

Znaczenie śniadania

Śniadanie to nie tylko pierwszy, ale również najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Po całonocnym poście nasze ciało potrzebuje nowej dawki składników odżywczych, aby dobrze rozpocząć dzień. Można powiedzieć, że śniadanie pomaga nam stawić czoła wielu fizycznym i psychicznym wyzwaniom, z którymi spotykamy się na co dzień.

Ponadto, jeśli kolejny posiłek, którym może być wczesny lunch lub obiad przypada dopiero za kilka godzin, zjedzenie śniadania jest konieczne, aby do tego czasu powstrzymać głód. Osoby, które spożywają dobre śniadanie, zwykle rzadziej podjadają w ciągu dnia i mają mniej problemów z nadwagą.

Czy jesteś więc gotowa dowiedzieć się wszystkiego o korzyściach ze zdrowego i pysznego omletu ze szpinakiem, nasionami chia i spiruliną? Koniecznie zapamiętaj poniższe informacje i włącz te pyszne śniadanie do swojego menu!

Omlet ze szpinakiem, nasionami chia i spiruliną

Szpinak

To warzywo jest znane na całym świecie i posiada wiele różnych zalet. Dzięki różnorodnym właściwościom szpinaku, wykorzystuje się go, jako pomoc w leczeniu objawów choroby wrzodowej. Ponadto chroni on przed innymi dolegliwościami, takimi jak choroba Alzheimera, poprawia wzrok i reguluje ciśnienie krwi.

Liście szpinaku
Szpinak to bogate źródło podstawowych składników odżywczych i antyoksydantów.

Szpinak może również pomóc wzmocnić kości i poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Nasiona chia

Nasiona chia, podobnie jak szpinak, mają wiele zalet. Są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, a także zawierają witaminy i przeciwutleniacze.

Nasiona Chia
Nasiona chia są szeroko znanym składnikiem zmniejszającym głód, dzięki czemu sprzyjają utracie wagi.

Do zalet nasion chia należy:

 • Zmniejszanie uczucia głodu. Dlatego są one idealnym składnikiem podczas odchudzania.
 • Pomoc w regulacji poziomu cukru we krwi.
 • Pomoc w utrzymaniu równowagi elektrolitowej i odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu.

Spirulina

Ten suplement diety wytwarzany jest z niektórych rodzajów niebieskich wodorostów (sinic). Jest on bogaty w polisacharydy i przeciwutleniacze. Zawiera również aminokwasy, takie jak alanina i kwas pantotenowy, które działają wzmacniająco na układ odpornościowy.

Spirulina na łyżce
Spirulinę pozyskuje się z mikroskopijnych wodorostów i jest ona świetnym źródłem białka.

Ponadto, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy (witamina E, beta-karoten, fikocyjanina itp.), spirulina może pomóc chronić przed niektórymi szkodliwymi skutkami poszczególnych metod terapii nowotworów.

Poza tym, suplement ten posiada wiele innych zalet. Wymienić tu można fakt, że jest złożonym węglowodanem, który pomaga regulować poziomy glukozy we krwi. Wpływa również na regulację poziomu cholesterolu, dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego i niacyny.

Dodatkowo, dzięki wysokiej dawce przeciwutleniaczy, spirulina pomaga zwalczać zapalenie stawów, a znajdujące się w niej minerały pomagają zapobiegać osteoporozie.

Przepis na omlet ze szpinakiem, nasionami chia i spiruliną

Znasz już dobroczynne właściwości poszczególnych składników i wiesz, jak ważne jest spożywanie śniadania. Włącz więc proponowany omlet do swojego jadłospisu!

Omlet na talerzu
To danie doda Ci odpowiedniej dawki energii na cały dzień.

Składniki

 • 130 gramów (1 szklanka) mąki
 • 2 łyżki nasion chia
 • 200 gramów szpinaku
 • 190 mililitrów (4/5 szklanki) mleka
 • 1 łyżka spiruliny
 • Oliwa z oliwek
 • 50 ml (1/5 szklanki) wody

Przygotowanie

 • Najpierw dobrze umyj i osusz szpinak.
 • Rozpuść nasiona chia w wodzie.
 • Następnie przesiej mąkę, a potem dodaj wszystkie składniki do miski i dobrze wymieszaj, aż do uzyskania jednolitej konsystencji bez widocznych grudek.
 • Na koniec, dodaj na patelnię odrobinę oliwy z oliwek, wlej mieszaninę tak, jak w przypadku zwykłego omletu i smaż do uzyskania złocistego koloru.

To wszystko! Nie wahaj się więc i prawidłowo zacznij dzień. Ciesz się zdrowym i zrównoważonym śniadaniem w postaci omletu ze szpinakiem, nasionami chia i spiruliną!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bob Capelli, Gerald R. Cysewski, “Potential health benefits of spirulina microalgae”, Nutra foods, 2010, 9(2), 19-26. https://pdfs.semanticscholar.org/c120/3f0060352e36a8d61391d43ee2ab0f3ff5ad.pdf
  • Elena Jovanovski et al. “Effect of Spinach, a High Dietary Nitrate Source, on Arterial Stiffness and Related Hemodynamic Measures: A Randomized, Controlled Trial in Healthy Adults”, Clin Nutr Res. 2015 Jul; 4(3): 160–167.
  • Rahman Ullah et al. “Nutritional and therapeutic perspectives of Chia (Salvia hispanica L.): a review”, J Food Sci Technol. 2016 Apr; 53(4): 1750–1758.
  • F M Cicuttini, “Effect of breakfast on weight and energy intake: systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials” BMJ 2019364
  • Katie Adolphus et al. “The effects of breakfast on behavior and academic performance in children and adolescents”, Front Hum Neurosci. 2013; 7: 425.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.